UWAGA!

Była sobie jadłodzielnia

 Elbląg, Była sobie jadłodzielnia
fot. Bank Żywności

Szlachetna idea walki z plagą marnowania żywności zawitała także do naszego miasta. Swoje urzeczywistnienie znalazła m.in. w jadłodzielni, która została uruchomiona po długiej przerwie, w dniu 4 grudnia 2020 r. w hotelowcu przy ul. Związku Jaszczurczego 17 w Elblągu.

Niestety, około tydzień temu lodówka, w której można było zostawić jedzenie dla potrzebujących zniknęła z uwagi na decyzję ZBK w Elblągu. Znajduje się teraz w siedzibie Banku Żywności przy przy ul. Franciszka Stefczyka 7/8. Jest jeden problem – dostęp do lodówki jest tam możliwy w godzinach pracy stowarzyszenia, a więc do godz. 14.00. Z obserwacji wynika, że osoby potrzebujące korzystały z jadłodzielni przede wszystkim późnym wieczorem i nocą, co wynika z chęci zachowania anonimowości. Czy jest szansa, aby powróciła na stare miejsce? Niestety, jest to wątpliwe z jednego powodu. Właściciel hotelowca, ZBK w Elblągu, ma zamiar zainstalować domofon przy wejściu do budynku, a jednocześnie zrezygnował z utrzymywania w tym miejscu portiera (ochroniarza), który przez wiele ostatnich lat dbał o porządek i bezpieczeństwo. To też było bezpośrednią przyczyną zabrania lodówki.

Pojawia się pytanie, co dalej z ideą wspierania osób potrzebujących w naszym mieście, a jednocześnie postawieniu tamy marnowaniu żywności? Jadłodzielnia idealnie realizowała oba powyższe zadania. Obecnie jest to mocno utrudnione.

Potrzeba istnienia w naszym mieście takiego miejsca (takich miejsc) jest naprawdę wielka. Nie każdy ma odwagę napisać, że jest bardzo głodny, że zjadłby zupę ogórkową, że nie pamięta smaku sałatki jarzynowej. Samotne matki, ofiary przemocy domowej, głodne dzieci, bezdomni. Wszyscy wymienieni mogli znaleźć w lodówce to, co jest podstawą ludzkiej egzystencji. Być może wielu z Was trudno w to uwierzyć, ale takich ludzi jest naprawdę wielu. Sytuacja sprzed kilku dni: „Dziewczyna przyniosła świeże zupy, które ugotowała specjalnie z myślą o potrzebujących, weszła do hotelowca i zastała puste miejsce. Nie miała gdzie ich zostawić.” Serce boli jak się na to patrzy, tym bardziej, że w pomoc zaangażowały się lokalne restauracje i osoby prywatne. Wszystko znakomicie funkcjonowało i przyszedł ten dzień. Miejsce, w którym do niedawna stała lodówka, świeci dziś pustką, a my zastanawiamy się, co dalej.

Poszukujemy przede wszystkim miejsca (miejsc), w którym moglibyśmy umiejscowić lodówkę. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że takie miejsc powinno zapewniać jednocześnie bezpieczeństwo i anonimowość dla osób chcących skorzystać z pomocy. Powinno być także dostępne dla potrzebujących (oraz osób pomagających) przez całą dobę. Prosimy o informację zwrotną od Was i pomoc. Każda, rada, propozycja będzie dla nas niezwykle cenna. Czasem potrzeba tak niewiele, aby zmienić życie tak wielu.

Teresa Bocheńska, Bank Żywności w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No tak, każdą inicjatywę się tu niweczy. MAsakra. Dzien dobry ZBK
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  5
  Super ZBK(2021-02-24)
 • RobertKoliński "Właściciel hotelowca, ZBK w Elblągu, ma zamiar zainstalować domofon przy wejściu do budynku, a jednocześnie zrezygnował z utrzymywania w tym miejscu portiera (ochroniarza), który przez wiele ostatnich lat dbał o porządek i bezpieczeństwo. "Oczywiście brak takiego miejsca na postawienie tej lodówki jest skandalem, bo przynajmniej tyle mogłyby nieudolne władze elbląskiego ratusza dla potrzebujących zrobić. Nie mniejszym jednak skandalem jest - i o tym się niestety nikt specjalnie nie zająknął - że likwiduje się kolejny etat (choć jak znam życie, to ten ochroniarz na grupie inwalidzkiej, ułamku etatu i za śmieszną stawkę godzinową tam pracował)pracowniczy w dobie pandemii, głęboko w poważaniu mając np. fakt, że ten człowiek też ma rodzinę, rachunki etc. , a w dobie pandemii nigdzie indziej zatrudnienia nie znajdzie (no chyba że w Żandarmerii albo wygra przetarg na dyżury w MCZK, hehe:)Jeszcze żeby to kapitalista chciwy a bezduszny robił, to pół biedy, bo ci ludzie i tak serc i ducha nie mają więc Ziobro zaskoczenia, ale że robi to podmiot publiczny, miejski, to powinny już egoistyczne łby się potoczyć w centrali za taką bezduszność i skandaliczne działanie aspołeczne. Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #chciwosc, #egoizm, #ZBK
 • Wyrzucanie jedzenia to grzech. Kiedyś w niemieckim obozie zagłady Sztutthoff, kobieta ktora przezyla opowiadala ze okruszek chleba byl na wage zlota. kobiety lepiły z nich rozaniec i modlily sie o przezycie. Film na Youtubie dostepny "Stutthof idzie!"
 • Postawić lodówkę w UM. Tam przecież jest ochroniarz, prawda?
 • To jest komentarz oświęconego o tolerancyjnego komunisty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  13
  WróglewakaRobertaK(2021-02-24)
 • @RobertKoliński - oszczędności
 • Hotelowiec ale chyba w standardzie hotel basement. Kto tam w ogóle mieszka jak to należy do ZBK ?
 • Lodówka powinna stać przy ul Winnej / parter - tam 24 godziny trwa dyżur straży miejskiej
 • Temat rzeka, jeżeli chodzi o ludzi potrzebujących. Mówią, że nikt się biednym nie rodzi, ale życie czasami płata nam figle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  swojak(2021-02-24)
 • Ciszę się że juz wiosna. Muszla koncerowa będzie wyremontowa. Niech pandemia się skończy to fajne koncerty się zaczną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  7
  Feleka(2021-02-24)
 • Będą nowe ścieżki rowerowe. Widać miasto idzie w dobrym kierunku. Z dziećmi wybierzemy się na przejażdżkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  Martyna e(2021-02-24)
 • Koniec zimy bliski. Ciepło się robi. Ludzie pójdą na spacer. Koniec ze śniegiem i mrozem.
Reklama