UWAGA!

"Chcemy działań, nie szumu"

 Elbląg, "Chcemy działań, nie szumu"
Fot. Michał Skroboszewski

Młodzieżowa Rada Miasta potrzebuje zmian – taki "zbiorczy" wniosek można wysnuć z dzisiejszego (19 kwietnia) spotkania, na jakie młodzi ludzie zaprosili dziennikarzy. Co proponują w ramach swojego wewnętrznego "sojuszu programowego" młodzi radni?

- Sojusz programowy to formuła stworzona przez grupę radnych w celu poprawy jakości funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta – tłumaczy Jakub Turczak. Chodzi m. in. o realizację przez radnych zrzeszonych w sojuszu wspólnego programu i wzajemne wspieranie poszczególnych pomysłów.

A jakie to pomysły? Dziewięciu radnych kadencji, która rozpocznie się w maju, przygotowało 12 propozycji. Młodzi ludzie chcą zmniejszyć liczbę radnych, w praktyce właściwie podzielić radę na dwa oddzielne podmioty – na osoby ze szkół średnich i podstawowych, żeby każdy mógł zajmować się problemami przede wszystkim jego dotyczącymi.

- Następną rzeczą jest podniesienie jakości merytorycznej Młodzieżowej Rady Miasta i zwiększenie swobody dyskusji – mówi Jakub Turczak. - Sesja nie może odbywać się raz, dwa razy w roku – podkreśla. Jak twierdzi, powinna się odbywać "przynajmniej raz na dwa miesiące".

Młodzi ludzie chcą zająć się pomocą dla dotkniętej wojną młodzieży ukraińskiej i wsparciem integracji między Ukraińcami i Polakami. Chcą też "promować lokalną kulturę i historię" i zaangażować się w organizację imprez kulturalnych.

- Aby w mieście działo się więcej rzeczy, które sprawiłyby, że młodzi ludzie czuliby się dobrze, chcieli wychodzić "na zewnątrz", aktywnie uczestniczyć w życiu Elbląga – podkreśla Julia Kopania.

Radni zrzeszeni w ramach sojuszu chcą też angażować się w sprawy dotyczące ekologii i postulują m. in. zmniejszenie wycinki drzew i zwiększenie nasadzeń.

- Kolejny podpunkt, hasłowy, tego nie trzeba chyba wyjaśniać, to promowanie idei równości, wolności i tolerancji. Następny to współpraca z parlamentarzystami ziemi elbląskiej – mówi Jakub Turczak.

Radni chcą też organizować "aktywne debaty" z mieszkańcami, by "bardziej poznawać ich potrzeby", choćby związane z infrastrukturą miejską. - Wielu elblążan narzeka i skarży się choćby na brak śmietników w mieście – podkreśla Julia Kopania.

Ważna dla młodych radnych ma być także promocja aktywności fizycznej.

- Chcemy, żeby różne kluby, różne miejsca, w których można znaleźć swoją pasję, propagowały swoją działalność w szkołach i nie tylko – zaznacza Aleksandra Malinowska. Podkreśla, że pandemia koronawirusa wyrządziła pod tym względem aktywności sportowej wiele szkód.

Jak podkreśla Jakub Turczak, dotychczasowe funkcjonowanie Młodzieżowej Rady Miasta miało charakter swego rodzaju "pokazówki".

- Koncepcja jest taka, że i tak nic z prac Młodzieżowej Rady Miasta nie wynika, a jest wokół tego robione dużo szumu. My chcielibyśmy wprowadzić nową jakość polegającą na tym, że mówimy o sprawach realnych do zrealizowania i stajemy się równorzędnym partnerem dla elbląskich władz po to, żeby rozmawiać o najważniejszych dla młodzieży i dla Elbląga sprawach – podkreśla.

Członkowie sojuszu chcieliby, by przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta został Jakub Turczak, podali też już swoich kandydatów na jego zastępców i sekretarza rady. Młodzi ludzie podkreślają, że ważna jest dla nich przede wszystkim postulowana na początku zmiana struktury rady, to jednak wymagałoby zmiany statutu...

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Uważam, że w gruncie jak na wiek, doświadczenie zgodnie wszyscy stwierdza - dobrze mówią, ambicje i plany jak u tych starych wyjadaczy, ale Rada Miasta ta prawdziwa zaraz to ukróci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  Nauczyciel(2022-04-19)
 • doszedłem do propagowania tolerancji. Dalej już nie czytam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  10
  dziwny_jest_ten_świat(2022-04-19)
 • nuda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  dfznn(2022-04-19)
 • Zastępy młodych nierobów rosną w siłę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  13
  Informacja(2022-04-19)
 • paskudne mocno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  9
  nienachalnej urody(2022-04-19)
 • Młodzi gniewni -:)tu starzy radni podupadli a co dopiero mloda nagonka -:)
 • A ile osób młodych na przestrzeni lat próbowało coś w Elblągu zmienić? Było paru, nikomu się nie udało. Wyjechali z miasta i dziś robią kariery tam, gdzie mają prawdziwe perspektywy. Elbląg to miasto idealne na emeryturę - ciche, spokojne, bezpieczne (bo nic tu się nie dzieje). Dla ludzi młodych Elbląg to jak więzienie, kto tu zostaje nic w życiu nie osiągnie.
 • Tak, brak śmietników w mieście to problem ogromny ale jeszcze większy to brak pracy na UOP z wypłata większa niż minimalne wynagrodzenie :) Dlaczego młodzi ludzie nie walczą o to?
 • Znowu Ukraina uchodźcy, a np bezdomni ale lokalni? Kolejne populistyczne hasełka. Trzeba działać a nie chcieć poznawać...
 • Choć jestem już emerytem zgadzam się z wszystkimi punktami plus odpowiednie miejsce cotygodniowych spotkań dla aktywnej elblaskiej młodzieży wskazane przez Prezydenta np. w Ratuszu Staromiejskim lub Centrum Swiatowid / by miliony wydane na rozbudowę byly wykorzystane z sensem / Już przewiduję widoczny we wpisach opór, a to dopiero się zacznie, gdy mlodzi zaczną patrzeć na rece radnym i urzędnikom Trzymamy kciuki za powodzenie, by Elblag przestał być miastem emerytów, bez pracy dla mlodych wyksztalconych.
 • "Młodzi ludzie chcą zająć się pomocą dla dotkniętej wojną młodzieży ukraińskiej i wsparciem integracji między Ukraińcami i Polakami". Z realizacją tego hasła doradzałbym ostrożność Sprawami uchodźców powinno zajmować się jedno gremium, ewentualnie z udziałem delegata młodzieżowej Rady. Potrzebne są jednoznaczne decyzje, nie wykluczające się wzajemnie i nie wchodzące sobie w paradę. mniejsza ilość decydentów wróży większy sukces. Pozostałe postulaty są rzeczowe. Szkoda, że w młodzieżowej Radzie nie ma miejsca dla młodzieży starszej, uczniów szkół policealnych i studentów. Mogą być z ich strony cenne inicjatywy i pomoc w realizacji całości dążeń Rady. Hashtagi: #Roman
 • "Radni zrzeszeni w ramach sojuszu chcą też angażować się w sprawy dotyczące ekologii i postulują m. in. zmniejszenie wycinki drzew i zwiększenie nasadzeń. " Może na początek MRM podsunie starszym kolegom z RM pomysł rozliczenia drwali-wandali za ich dewastacje drzew i krzewów... a może po prostu zgłoście to panu prezydentowi Wróblewskiemu. On biedaczysko tego nie widzi, jego podkomendni też nie widzą... i prokuratorzy także ślepi... a w MRM oczęta młode, bystre z ostrym obrazem świata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  GłębokaMyśl(2022-04-19)
Reklama