UWAGA!

Co czytali elblążanie w 2021 roku?

 Elbląg, Co czytali elblążanie w 2021 roku?
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie wiemy. Wiemy natomiast, co w minionym roku wypożyczali w Bibliotece Elbląskiej. I o tym będzie ten krótki tekst.

Jak informuje Biblioteka Elbląska w swoich mediach społecznościowych, najczęściej wypożyczany był cykl powieści obyczajowych "Siedem Sióstr" Lucindy Riley. Niektóre części osiągały ok. 90 wypożyczeń, popularnością cieszyły się też inne książki autorki.

92 wypożyczenia miało "Wyjdź za mnie, kochanie", romans Krystyny Mirek. I część kryminalnego cyklu "Bezimienny" Wojciecha Chmielarza zatytułowana "Prosta sprawa" sięgnęła 85 wypożyczeń, 82 razy sięgnięto po powieść obyczajową "Odległe brzegi" Kristin Hannah.

To gdy chodzi o cykle i książki, które przekroczyły pułap 80 i 90 wypożyczeń. Niewiele mniej – 78 – miała powieść historyczna Ałbeny Grabowskiej "Doktor Bogumił". 77 razy wypożyczano "Czas burz" Charlotte Link. Jedno wypożyczenie mniej miał thriller elblążanki, Agnieszki Pietrzyk, czyli wydane w tamtym roku "Kto czyni zło?" Tyle samo razy sięgano po "Gdzie jest happy end?" Krystyny Mirek, a więc kolejny romans. I i II tom powieści historycznej "Córka fałszerza" Joanny Jax miały 75 wypożyczeń, 74 – "Tam, gdzie bzy sięgają nieba" Małgorzaty Manelskiej. Jeden raz mniej brano z Biblioteki Elbląskiej thriller psychologiczny "Srebrne Skrzydła" Camilli Läckberg.

Jak podaje elbląska książnica, często wypożyczano książki Remigiusza Mroza, Agnieszki Krawczyk, Gabrieli Gargaś, Katarzyny Michalak, Alka Rogozińskiego, Edyty Świętek, Olgi Rudnickiej, Agnieszki Lingas-Łonieckiej, Wioletty Sawickiej, Maxa Czornyja, Katarzyny Puzyńskiej, Agaty Przybyłek, Małgorzaty Rogali, Karoliny Wilczyńskiej...

Wzięciem cieszyła się m. in. Mitologia Paradowskiego, "Hobbit" Tolkiena, "Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris i "Elbing-Elbląg. Na zakręcie historii" Wiktora Hajdenracha.

Jak podają media społecznościowe Biblioteki Elbląskiej, okazuje się, że elblążanie chętnie sięgają po książki w cyklach lub częściach, a "największą popularnością cieszą się powieści obyczajowe, historyczne, kryminały i thrillery". Patrząc na wypożyczenia, da się też mówić o zainteresowaniu samym Elblągiem. Chętnie sięgano również po powieści opowiadające o Holokauście.

- Dane te pokazują pewne ogólne trendy czytelnicze, m.in. jak bardzo popkultura wpływa na to, jak i co czytamy - komentuje wypożyczenia z minionego roku Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej. - Lubimy oglądać seriale na popularnych platformach filmowych i czytamy podobnie, jak oglądamy: powieści w częściach to hit ostatnich lat. Po drugie wracamy do książek po ich ekranizacjach. Czytamy dużo dla rozrywki, zwykle są to książki, które pochłaniamy szybciej, dlatego wśród najczęściej wypożyczanych książek nie ma reportaży czy literatury popularnonaukowej. Na wybory czytelnicze duży wpływ mają listy bestsellerów głównie dużych sieci księgarń i kreowane przez nie mody, niektóre dość wątpliwej rangi. Szkoda, że rzadziej kierujemy się przy wyborach ważnymi nagrodami czytelniczymi. Niezbyt często sięgamy też po klasykę literatury, choć ta ma w ostatnich latach wiele wznowień - podkreśla.

A co – oczywiście oprócz portElu – czytali w zeszłym roku nasi Czytelnicy? Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W większości to czytaki tu wypociny bluzgi ubliżanie wyzwiska pomawianie oskarżanie wszystko to autorstwa lewaka Roberta K
 • Przyznam bez bicia że w ubiegłym roku zaniedbałem czytanie. Jedną z niewielu książek była "Zostań w domu"o której dowiedziałem się z portelu. Elbląg miejscem ataku terrorystycznego. Ciekawie się czytało o miejscach które się zna. Polecam
 • @System - Dziękuje za inspirację. Wypożyczę.
 • Sorry. Czytam bardzo dużo ale żadnej pozycji z tego "rankingu"nie zaliczyłem. Dla mnie polska literatura to jak polski film: rodzynki się zdarzają ale w 90% chłam.
 • Czytałem książki, tych znanych aktorów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Ruminek(2022-01-11)
 • czytam poradnik pt "Polska klasa średnia czyli rzecz o wegetacji z dochodami niemieckiej początkującej sprzątaczki - opowiadania dla upośledzonych ", dzięki lekturze wiem, że przeciętny niemiecki milioner zazdrasza Polakowi życia i bogactw, nasyła rudych szpiegów i szkodników aby knuć intrygi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  9
  polski hrabia(2022-01-11)
 • @czy-taty - Statystyk nie oszukasz. Taki mamy klimat.
 • Biblioteka z ambicjami naukowymi. Jak to mowi dyrektor "czwarta biblioteka w kraju". Az strach pomyśleć co wypożyczają w bibliotece z siódmej pozycji w kraju.
 • Polecam książkę "Great Reset"autorstwa Klausa Schwaba.
 • Dla niedoinformowanych. .Klaus Schwab to jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie, założyciel Forum Ekonomicznego w Davos. Jesli nie chcecie przeczytac jego ksiazki to chociaż polecam filmy dokumentalne które powinny być obowiazkowe w szkolach: "RESET 2 - CYFROWY SYSTEM MONETARNY (BaldTV)"youtube. com/watch?v=B-zoSVA-oXs "RE:SET 3"youtube. com/watch?v=RNi0DHqNPJc "RE:SET 1 (CBDC)czyli JEŚLI NIE WIESZ O CO CHODZI TO. .. (BaldTV)"youtube. com/watch?v=an_i85x3exA "RE:SET 4 - GLOBALNA KLĘSKA GŁODU REALNA?"youtube. com/watch?v=3njGbWOP_mw
 • Czytam dużo, ale z własnej biblioteczki i zakupów. Literatura faktu, biografie W ubiegłym roku hitami były dla. mnie kolejne książki Rafała Księżyka, Roberta Mcfarlane"a i zbiór opowiesci Strugackich
 • Czytam biografie, fikcja literacka mnie nie interesuje, na "literaturę kobiecą"jest mi szkoda czasu i oczu, biografie ciekawych ludzi, żyjących w ciekawych czasach pochłaniam jak gąbka wodę, to jest moja pasja na emeryturze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  emerytka(2022-01-12)
Reklama