UWAGA!

COVID zamknął boisko

 Elbląg, Boisko lekkoatletyczne przy SP 15 zostało zamknięte
Boisko lekkoatletyczne przy SP 15 zostało zamknięte (fot. Anna Dembińska)

Ktoś zgłosił projekt do Budżetu Obywatelskiego, ktoś na niego zagłosował i przy Szkole Podstawowej nr 15 powstało boisko lekkoatletyczne. Dziś nie można z niego korzystać, bo nie ma funduszy na zatrudnienie osoby, która by dezynfekowała urządzenia sportowe.

- Dlaczego Orlik lekkoatletyczny przy Szkole Podstawowej nr 15 jest zamknięty? - alarmowali naszą redakcję rodzice.

Odpowiedź: z powodu koronawirusa nasuwa się sama, ale nie pokazuje stopnia skomplikowania problemu.

Po pierwsze: boisko lekkoatletyczne przy szkole podstawowej nr 15 formalnie Orlikiem nie jest. Orlikami są boiska wybudowane w ramach rządowego programu „Moje Boisko Orlik 2012”. Jest to o tyle ważny szczegół, że na „prawdziwe orliki” samorządy mogą ubiegać się w ministerstwie o pieniądze na zatrudnienie tam animatorów sportu – czyli osób, które „opiekują się” boiskiem. Pieniądze na animatorów na „prawdziwych” Orlikach w Elblągu zostały już przyznane.

Boisko przy SP 15 jako Orlik lekkoatletyczny funkcjonuje tylko w świadomości mieszkańców, ale pieniądze na animatora musi wyłożyć ktoś inny. Miasto? Stowarzyszenie? Tak można długo wymieniać.

Po co animator? Dzieci mogą bawić się same i nie potrzebują jeszcze nauczyciela w wakacje, żeby im zajęcia organizował. I w tym momencie wchodzi koronawirus, a raczej obostrzenia sanitarne wprowadzone w związku z pandemią.

Szkoła jako administrator boiska w związku z udostępnieniem obiektu (zgodnie z najnowszymi przepisami) musi weryfikować liczbę uczestników, zapewnić środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego, dezynfekować urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i po każdej grupie korzystających oraz zapewnienie odpowiedniej organizacji wchodzenia i wychodzenia poszczególnych grup.

Jednym zdaniem: potrzebny jest pracownik, który by się tym zajął w okresie wakacyjnym. Problem w tym, że szkoła nie ma na niego pieniędzy. Podobnie jak na środki dezynfekcyjne. Miasto „na razie” uruchomiło „prawdziwe” Orliki. Jeżeli nie znajdą się pieniądze, to boisko lekkoatletyczne zostanie otwarte po zniesieniu obostrzeń sanitarnych, a na to się w tej chwili nie zanosi. Trzeba też zaznaczyć, że razem z boiskiem funkcjonuje plac zabaw, który chociaż osobny jest praktycznie integralną częścią kompleksu przy szkole.

Boisko zostało wybudowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (i dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Zgodnie z założeniami BO powinno być cały czas ogólnodostępne, podobnie jak inne inwestycje przy innych szkołach. Ale SP 15 ma regulamin korzystania z obiektu lekkoatletycznego, w którym zastrzeżono możliwość zamknięcia obiektu w przypadku konserwacji, niekorzystnych warunków atmosferycznych lub z innych istotnych przyczyn. I to właśnie z innych przyczyn obiekt lekkoatletyczny przy SP 15 jest zamknięty

Młodość, oczywiście, swoje prawa ma, a że zakazany owoc smakuje najbardziej, to można młodzież i dzieci na obiekcie spotkać.

 

Orliki otwarte w wakacje 2020

przy SP 4 (ul. Mickiewicza 41): pon – pt: w godz. 15 – 21; sob, nd. w godz. 14 - 20

przy SP 6 (ul. Piłsudskiego 4): pon – pt: w godz. 15 – 21.30; sob, nd.: w godz. 13 – 20

przy SP 9 (ul. Wybickiego 20); pon – nd.: w godz. 14.30 – 20.30

przy SP 14 (ul. Mielczarskiego 45); pon – nd.: w godz. 13 – 21

przy SP 16 (ul. Sadowa 2); pon – nd.: w godz. 12 – 20

przy ZSZ nr 1 (ul. Robotnicza 173); pon – pt: w godz. 16 -20; sob, nd:. 14 – 18.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i kolejny nieudaczna inwestycja, po moście zamkniętym dla ruchu, mamy boisko zamknięte dla dzieci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  12
  brawo brawo(2020-07-03)
 • Covid z U M wszystko zamyka i imprezy w Elblągu też. Gnac to bractwo kijami. Inne MIASTA mają imprezy rozwijają się TYLKO w Elblągu dziadostwo. Mniejszy Gorzów uruchomił nowoczesne długie tramwaje. Wczoraj tv pokazała. A w Elblągu zbieranina złomu.
 • kto decyduje o godzinach otwracia orlików? czemu nie ma porannych godzin?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  rodziccc(2020-07-03)
 • co inwestycja to problem, remont mostu i problem bo nie można po nim jeździć, teraz boisko wybudowali i nie można z niego korzystać, Bażantarnia problem z odbudową zwuklej sciezki przy rzece, mostek elewóf też problem bo trzrba milionów na kilka drągów ze swojego do tego lasu, Światowid remont wstrzymany bo problem itd, itd, czy w tym mieście coś bez problemów jest, no prócz Wróblewskiego, który twierdzi, ze mu się wszystko udaje,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  10
  Dgjk(2020-07-03)
 • Nauczyciele na truskawkach i nie ma komu dezynfekować obiektu :( Hashtagi: #Eu
 • Wystarczy zapytać i poprosić żołnierzy obrony terytorialnej, oni niosą pomoc każdemu
 • Covid - stan umysłu powodujący paniczny i wyolbrzymiony medialnie strach przed czymś czego nie ma. Przecież premier odwołał pandemię, ,wirus jest w odwrocie, trzeba pójść na wybory. .. .tłumnie. .. .". Widać że uruchomiona machina strachu działa już sama ! Odkażanie boiska, płotu itp. Czy ludzie już naprawde rozum potracili ? Co tam odkażać ? Wszyscy korzystają z placów zabaw, siłowni itp. W Trójmieście puby, restauracje aż huczą. Zrobiono wam z kraju Panoptykon - sami jesteście jednocześnie strażnikami i więźniami we własnym mieście.
 • Ale przecież jest to inwestycja wybudowana w ramach funduszu budżetu obywatelskiego, a jednak nie ma możliwości z niej korzystania w taki sam sposób jak z innych inwestycji, np placów zabaw w parkach. Czy w parkach na placach lub siłowniach dla dorosłych wybudowanych w ramach budżetu obywatelskiego, które są ogólnodostępne, nawet teraz w czasie koronawirusa, jest osoba wyznaczona do ich dezynfekcji? NIE NIEMA. Poza tym szkoła w okresie wakacji ciągle funkcjonuje, może nie kadra nauczycielska, ale dział administracyjny czy dział gospodarczy pracuje cały czas - to czy naprawdę w czasie urzędowania szkoły nie można wpuścić dzieci na boisko? W zeszłym roku nie było koronawirusa a boisko i tak było zamknięte - w chwili obecnej pandemia jest tylko kolejną wymówką aby "obcy"którzy oddali swój głos na modernizacje tego boiska nie wchodzili na nie wcale.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  obywatel(2020-07-03)
 • No właśnie, dawać WOTowców. Postawi się dwóch z GROTami i przypilnują porządku!
 • W okresie wakacji w szkole pracują dyrektor i jego zastępca, a więc jest i rozwiązanie problemu. W jednym miesiącu dyrektor pełni dyżur a w drugim zastępca. Ot i po sprawie.
 • Oddelegować kogoś z departamentu promocji albo innej instytucji.
 • Prawda jest taka, że już długo przed Covidem to boisko było zamknięte. Dzieciaki zmuszone były skakać przez płot. Weekend piękna pogoda ale po co dzieciom boisko. Niech w domach grają w gry. Teraz wiem że szkoda było mojego głosu na tą inwestycję. Hashtagi: #rozczarowanyrodzic
Reklama