UWAGA!

Teraz ja - Czarna lista pracodawców

 
Elbląg, Na Facebooku powstała również elbląska Czarna Lista Pracodawców
Na Facebooku powstała również elbląska Czarna Lista Pracodawców (fot. z Facebooka)

W każdym większym mieście powstają czarne listy pracodawców na Facebooku. Oczywiście dotyczy to też naszego miasta. Można się spierać, czy wszystkie wpisy są prawdziwe czy wyssane z palca przez nieuczciwych pracowników, bo tacy też są. Pracodawcy już straszą, że wpisy te będą zaskarżać do sądów. Plus tego wszystkiego to zapowiedź wzmożonych kontroli firm, które pojawiają się na czarnych listach Facebooku, przez Państwową Inspekcję Pracy.

Największe problemy są tam, gdzie bezrobocie jest wysokie, a znalezienie pracy jest szczytem marzeń. Oczywiście marzenia te można spełnić pracując za grosze np. na stażu, tylko co to jest staż pewnie każdy wie - pracownik daje z siebie wszystko z myślą o stałej pracy, ale niestety koniec stażu i adios, następny/a na staż proszę. Wystarczy prześledzić ogłoszenia „dam pracę” i to nie tylko w internecie, ale też w biurach pracy i okazuje się, że większość ogłaszających się pracodawców się powtarza, a rotacja pracowników w tych firmach jest duża.
       Elbląg nie jest dużym miastem i panuje tu cicha zmowa milczenia. Właściciele firm się znają i nikogo nie dziwi fakt, że oszukany, poniżony, wyzyskany pracownik boi się oficjalnie złożyć skargę na pracodawcę, bo przekaz ustno-telefoniczny powoduje, że o nową pracę będzie ciężko. W wielu firmach ,,normalnym" jest to, że pracownicy zatrudniani są na 1/2 i 3/4 etatu, a pracują jak na cały etat albo i więcej za tzw. minimum, dostając tę różnicę (różnica między umową, a faktycznie wykonywana pracą) pod stołem. Jeśli ktoś odważy się coś powiedzieć, to usłyszy: nie podoba się to żegnam, na Twoje miejsce jest wielu chętnych.
       Wysokie bezrobocie w naszym mieście wykreowało nowe zachowanie pracodawców, a mianowicie pewność siebie, arogancję i butę, a świadkiem tego można być w niektórych elbląskich firmach gastronomicznych czy usługowych, gdzie klient narażony jest na oglądanie i słuchanie horroru pt. pracodawca poniża pracownika przy klientach.
       Według najnowszych danych GUS, średnia płaca w styczniu 2015 roku wynosiła 3942,78 zł brutto, co po odtrąceniu składek pracownikowi zostaje około 2800 zł. Wszyscy wiemy, jak obliczana jest ta średnia i wszyscy wiemy, że wiele osób pracuje za najniższą krajową czyli 1750 brutto, a na rękę 1286,16 zł. Wielu pracodawców nie może zasnąć z podziwu dla swoich pracowników myśląc: jak można za tyle przeżyć? A może coś znajdę, aby obciąć pensję, czy wtedy też przeżyje?
       Dzisiejszy rynek pracy wyznaczył nowy trend jeśli chodzi o zwolnienia L4. Nie chodzi tu o zwolnienia lekarskie, na których społeczeństwo sobie dorabia czy jedzie na urlop (są grupy, których kontrola ZUS nie obowiązuje), ale o sytuacje kiedy jest się naprawdę chorym. Nie od dziś wiadomo, że pracodawcy źle patrzą, jeśli ktoś idzie na zwolnienie lekarskie i tym samym wzbudzają strach wśród potencjalnych chorych pracowników. Tylko czy taki pracownik, chory pracownik jest pracownikiem efektywnym? Na pewno nie.
       Na początku wspomniałem, że są też nieuczciwi pracownicy. Owszem są tacy, ale wielu tych nieuczciwych pracodawcy sami stworzyli, płacąc im zaniżone pensje, poprzez wyzysk i nieuczciwość ze swojej strony. Powszechną opinią jest to, że aby dostać dobrą pracę w Elblągu, trzeba mieć ,,plecy". Czy to jest prawda, pozostawiam to do dyskusji w komentarzach.
      
Mex.
Liczba publikacji: 34
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 20 44

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no niestety w elblągu pracodawca myśli że może wszystko ponieważ jak twierdzi na twoje miejsce jest stu chętnych popieram ta stronę na facebooku w stu procentach!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  75
  10
  BEZROBOTNA(2015-02-20)
 • grupa niezadowolonych pracowników jednej spóldzielni na Zawadzie miała zgłosić swojego pracodawcę jako jednego z najgorszych, ale jakoś nie widać tego wpisu.
 • jak sobie pozwolicie, to wam na głowę wejdą. szanujcie się to i was będą szanować- nie ta, to znajdzie sie inna praca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  3
  beniu(2015-02-20)
 • wystarczy popatrzeć na ogłoszenia o pracy, gdy firma podaje regularne od 3 lat ogłoszenia o naborze pracowników co miesiąc lub dwa to jest coś nie tak i jeszcze te Lewe ogłoszenia bez podania adresu firmy i stanowiska, chodzi o wyrwanie danych ludzi i uzyskanie od nich zgody na przetwarzanie tych danych
 • Niestety, ale tak działa kapitalizm. Skoro za daną pensję pracownik ma kandydatów do pracy, to nie można go zmuszać do jej podnoszenia - po prostu trzeba zwiększyć ilość pracodawców, która zwiększy konkurencję i wymusi podwyższenie płacy, tak jak dzieje się to w "wziętych" zawodach. Każda inna droga, w tym nadmierne podnoszenie płacy minimalnej, na dłuższą metę jest w pewnym sensie ułomnością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  laskipaa(2015-02-20)
 • Bardzo dobry artykuł, zwięźle, na temat I ciekawie. Co do pracy - przeglądając ogłoszenia na portelu, większość Z nich jest kierowana do ludzi wykształconych kierunkowo i z długoletnim stażem. Pensja dla ludzi spełniających tę wymogi często skłania ich do wyjazdU za granicę. A gdzie na rynku pracy jest miejsce dla młodych, świeżo wyksztalconych? Na stażu! Przecież każdy z nas marzy O pracy na pełny etat za psie pieniądze... źle się dzieje.
 • Po co te udawanie. Po pierwsze pracodawcy udają że płacą. po drugie PIP czyli Państwowa Inspekcja Pracy udaje że przeprowadza rzetelne kontrole. Tak jakby brali pieniądze nie od Państwa ( budżetówka ) ale od pracodawców za -
 • Bardzo dobra strona. Myślę że 99,8% wpisów jest prawdziwe tyle że pisane prze byłych pracowników bo ci co pracują za grosze bez urlopów, bez socjalu, bez odpowiedniej umowy po 10-12h i do tego traktowani są jak śmiecie nic nie napiszą bo boją się że stracą nawet te nędzne grosze. Druga sprawa takie zarobki to nic innego jak podłość i okradanie społeczeństwa przez rząd przy ustalaniu najniższej krajowej na poziomie nędzy i gnębienia pracodawców 1750 zł brutto, NA RĘKĘ 1286 zł gdzie drugie tyle pracodawca płaci dla państwa od każdego zatrudnionego a przypominam że wieku emerytalnego 67 lat nie dożyje jakieś 70% mężczyzn i 55% kobiet
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  3
  Realistmen(2015-02-20)
 • No niby wszystko ok, czarna lista i masa niezadowolonych pracowników. Pretensja do pracodawcy, a czy ktoś zapytał ile ten pracodawca musi jeszcze zapłacić żeby ten pracownik mógł legalnie pracować, ile trzeba było wydać pieniędzy żeby zbudować firmę, myślę więc, że pracodawca (prywaciarz) ma prawo doboru pracowników - co nie oznacza aby pracownik był niewolnikiem. Większość piszących tę czarną listę powinni podpisywać się pod nią z imienia i nazwiska, oraz dołączyć swój dorobek i wszystko to co osiągnęli w innych zakładach pracy - może wtedy byśmy wiedzieli kto ją tworzy. Każdy kto ma fach w ręku i coś potrafi jakoś sobie daje radę. Owszem zdarza się, że pracodawca zwolni pracownika po wieloletniej nie nagannej pracy - ot tak. Ma prawo jego zakład. Pamiętajcie idąc do kogoś do pracy jesteśmy skazani na kaprysy właściciela, a jak się nie podoba to zawsze możemy założyć swoją działalność i przyjąć ludzi - i znaleźć się na czarnej liście. Pozdrawiam.
 • Zapomniałeś kolego dodać. .. że są tez uczciwi pracodawcy. Pozdrawiam.
 • Pracownicy pozwalają sobie wejść na głowę, znam takich co nie byli od 10 lat na urlopie !!!! To mądry pracownik, chyba nie bardzo i innym robi pod górę. Kontroli żadnych nie mam PIP do wymiany, bo tu jest bezprawie i zmowa z pracodawcami, a pracownicy za 3,50 pracują po 24 na dobę.
 • Właśnie czekałam na taki wpis. Pracodawcy też mają ciężko,a najciężej Ci uczciwi. Walka za niezapłacone faktury, a opłaty trzrba robić. Niejednokrotnie płacę pensję pracowikom,a sama zostawiam sobie jakieś resztki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  7
  pracodawca uczciwy(2015-02-20)
Reklama