UWAGA!

Czas na urlop, a granice zamknięte. Co na to biura podróży?

 Elbląg, Wiele osób nie może doczekać się takich widoków
Wiele osób nie może doczekać się takich widoków

Przyszło nam mierzyć się z nieprzewidywalnym wrogiem. Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa ten stan w naszym kraju. Sytuację z dnia na dzień bacznie obserwują pracownicy sektora turystycznego, który znacznie ucierpi w dobie epidemii.

Znaleźć osobę pracującą w branży turystycznej, która chciałby wypowiedzieć się, jak turystyka radzi sobie w dobie kryzysu, nie było łatwo. Powód? Hejt niezadowolonych klientów, który strumieniami wylewa się w internecie. Właśnie rozpoczyna się sezon, a praca pilotów obsługujących wycieczki, stroi po wielkim znakiem zapytania. Pod takim samym znakiem stoją wycieczki zaplanowane na kwiecień i maj. Klienci masowo rezygnują z kwietniowych i majowych wyjazdów. Część przekłada je na jesień.

- Nasi klienci z reguły przekładają wyjazdy. Znaczna mniejszość z nich rezygnuje – mówi elblążanka, pracownica jednego z lokalnych biur turystycznych. - Tym pierwszym proponujemy terminy jesienne, ponieważ te wycieczki są zbliżone cenowo do wiosennych. Wyjazdy lipcowe i sierpniowe to sam szczyt sezonu, więc cena wycieczek jest często o wiele wyższa i musieliby dopłacać. Pomagamy naszym klientom dobrać wycieczki tak, by nie musieli dopłacać.

Jak informuje nas elblążanka, biura turystycznie pracują nadal, ale zdalnie. Sytuacja jest dynamiczna i nie wiemy, kiedy wyruszymy na pierwsze urlopy. Na razie nie odwołuje się wycieczek zaplanowanych na maj.

- Czekamy na rozwój wydarzeń – opowiada elblążanka. - Wszystko zależy od decyzji rządzących, a te zależą z kolei od rozwoju epidemii. Biura turystyczne są jedynie pośrednikami, sprzedają produkt w postaci wycieczki. To jej organizator podejmuje określone decyzje. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami – dodaje. - I na tę chwilę możemy powiedzieć, że zwracają oni w całości koszta wycieczek zaplanowanych do 31 marca lub 15 kwietnia (w zależności od organizatora) w przypadku rezygnacji. Znaczna większość klientów przekłada wyjazdy na inne terminy i to bezkosztowo, jeśli są to wycieczki zaplanowane w wyżej wymienionych terminach – dodaje. - Późniejsze terminy wycieczek są na tę chwilę rozpatrywane indywidualnie. Można zrezygnować z takiej wycieczki, jednak w tym momencie nie jest to zupełnie bezkosztowe, lepiej więc poczekać na dalszy rozwój wydarzeń. Dziś otrzymaliśmy informację o tym, że w kwietniu Grecja zamyka swoje hotele, od razu więc poinformowaliśmy o tym naszych klientów z propozycją przełożenia wyjazdu na inny termin – odpowiada i dodaje, że na tę chwilę nie było żadnego problemu z oddaniem pieniędzy klientom rezygnującym z zaplanowanych wycieczek. Zachęca jednak do tego, by klienci przekładali wycieczki na inne, najlepiej jesienne terminy.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z klientami. Staramy się ich uspokajać, informować na bieżąco o rozwoju wydarzeń – dodaje. - Mamy nadzieję, że granice jak najszybciej zostaną otwarte i nasi klienci będą mogli wybrać się na zaplanowane urlopy. Na tę chwilę jednak trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi. Wszystko zależy od sytuacji związanej z epidemią nie tylko w naszym kraju, lecz także w całej Europie.

dk

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Chyba ZUS organizuje dla emerytów wycieczki objazdowe w rejonie płn Włoch - szczególnie okolice Lombardii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  10
  Venecjanin(2020-03-19)
 • Zobaczcie sobie, jak wszędzie na świecie teraz natura odpoczęła, jak nie ma d3bilnych turystów - w Wenecji woda stała się przejrzysta, powróciły delfiny (!), powietrzem można oddychać normalnie itd. .. tu widać jak na dłoni jakie robimy spustoszenie :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Turysta(2020-03-19)
 • I c iekawe ile osób pójdzie na bezrobocie. Jeśli do czerwca nic się nie zmieni to większość osób pracujących w naszych hotelach restauracjach czy kawiarniach pójdzie do zwolnienia...
 • Naprawdę myślicie o urlopie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  stan_podgorączkowy(2020-03-19)
 • Przekładanie urlopu. Śmieszne. Ludzie myślą, że to jakiś spektakl jest i za tydzień, dwa media odtrąbią koniec epidemii. W tej i przyszłej sytuacji myślę raczej o tym aby uporządkować swoje sprawy i otoczyć opieką bliskich. Na urlop pojadę w przyszłym roku, jak Bóg da. Pozdrawiam wszystkich.
 • Niech ta pani z biura sama sobie dopłaci za wycieczkę w szczycie sezonu.Proponuję kierunek Como-Włochy. Ja tam będę spędzał wolny czas w swoim domku nad jeziorem i łowił ryby????
 • świat bez głupich turystów wygląda znacznie piękniej, spokojniej i. .. czyściej. Taki to "przemysł"i taka "kultura"- widać różnicę wszędzie na całym świecie - od Polski po Sri Lankę.
 • pandemia na swiecie a w tv reklamy ycieczek haha, czy oni maja rozum
 • wiewiórki na zime zbieraja orzechy, skoro ludzie prowadza firmy to chyba maja troche wiecej oleju w glowie od przecietnego szarego czlowieczka, niech biorą kredyty
 • Niestety masz rację. Scenariusz optymistyczny 2-6 tygodni pozamykanych szkół, restauracji, fitness klubów etc. Wariant średni 7-12 tygodni, wariant pesymistyczny 13-30 tygodni kompletnego zastoju wszystkich ośrodków które nie działają. A to tylko początek krachu gospodarczego. Bo ta kasa nagle znika z gospodarki. Nikt jej nie wydaje w innych sklepach itd. Obrotów brak, wpływów brak. Długi za wynajem rosną. Pracownicy ręce wyciągają po swoje pensje. A na koncie null.
 • Panie z biura, wiadomo,opowiadają niestworzone rzeczy,ale trzeba mieć pusto w głowie,żeby sugerować się tym bełkotem.
 • ten od reklam - gdzie ty masz rozum? te reklamy byly zamowione i zaplacone z miesiac temu jak nie dawniej. fakt ze teraz wygladaja smiesznie, ale jak je zamawiali to raczej nie planowali pandemii
Reklama