UWAGA!

Czekając na Piekarczyki

 Elbląg, Czekając na Piekarczyki
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Jedną z inwestycji miejskich zaplanowanych do wykonania w bieżącym roku jest posadowienie pięciu figurek Piekarczyków na Starym Mieście. Sprawdzamy, co się w tej sprawie dzieje.

Nie sposób nie znaleźć podobieństw pomiędzy pomysłem ustawienia figurek Piekarczyków na elbląskim Starym Mieście, a wrocławskimi krasnalami. W mieście nad Odrą figurek jest... bez liku - każdy specyficzny, z innym imieniem, które zdradza jego rolę w krasnoludzkim świecie Wrocławia. 100matolog - „Cóż, jego profesja z pewnością nie należy do grona tych, darzonych największą sympatią, a dość złowrogi wyraz twarzy 100matologa sprawia, że na początku może on budzić strach. Ale ten kilkunastocentymetrowy dentysta zdecydowanie zyskuje przy bliższym poznaniu i szybko okazuje się, że nie taki diabeł straszny… A poza tym, kto jak kto, ale specjalista od chorych zębów zawsze się przyda, a jego dotychczasowy brak mocno dawał się we znaki skrzatom, zwłaszcza tym, lubującym się w słodyczach.“ - czytamy na stronie visitwroclaw.eu. Florianek jest kominiarzem. Wrocławianie zalecają złapanie się za guzik (swój lub krasnala) przy przechodzeniu koło niego. Prezes upamiętnia Zygmunta Sutkowskiego, prezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego.

Wrocławskie krasnale stoją przy hotelach, są swoistą wizytówką lokalnych firm, upamiętniają historię miasta. Piszemy o nich, żeby pokazać jaki potencjał turystyczny tkwi w elbląskich Piekarczykach. Obecnie czekamy na pięć pierwszych figurek, które mają stanąć na terenie Starego Miasta.

„Figurki Piekarczyka, jako postaci legendarnej dla Miasta Elbląg, będą miały za zadanie oznaczać miejsca i wydarzenia ważne dla Elbląga, zarówno historycznie, jak i współcześnie. W zamyśle, mniejsze wersje Piekarczyka zachowają ten sam wizerunek, co, zasłużona już, rzeźba spod Bramy Targowej, natomiast będą opatrzone w atrybuty związane z danym miejscem lub wydarzeniem oraz przybiorą charakterystyczne pozy.“ - informował ratusz na naszych łamach.

- Wpłynęło ok. 60 pomysłów na Piekarczyka wraz z propozycjami lokalizacji figurek. Dziesięć najlepszych propozycji wybranych zostanie komisyjnie. Następnie propozycje zostaną poddane konsultacjom mieszkańców na platformie „Elbląg Konsultuje” w celu dokonania wyboru pięciu, które zostaną na stałe zamieszczone na elbląskiej Starówce. Po dokonaniu wyboru pięciu figurek przez mieszkańców, Miasto zobligowane jest do uzyskania zgody od Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozmieszczenie na stałe na Starym Mieście konkretnych figurek na konkretnych działkach - informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego elbląskiego ratusza.

Obecnie jesteśmy przed posiedzeniem komisji mającej wybrać finałową dziesiątkę. Spotkanie komisji odbędzie się w maju, w czerwcu rozpoczną się konsultacje na platformie "Elbląg konsultuje". Piekarczyki będą miały 50 cm wysokości. Każdy z nich ma mieć indywidualne atrybuty.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Lepsze były by Borsuki!!!
 • Bo to jest, qurła, pilnie potrzebne w mieście. Może jeszcze ze sto pomników " złotego ptaka na motorku "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  10
  Padłem i leżę(2022-05-18)
 • A może zamiast Piekarczyków miasto powinno postawić figurki wróbelków.
 • Przebijamy dno i śmiało penetrujemy niezmierzone głębie i czeluści piekielne za forsę podatników...
 • @ooo - Złote wielkie wróble chcemy, " my naród "; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  4
  Stańczyk Elbląski(2022-05-18)
 • Kuźwa DRAMAT!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  Kat_Na_Idiotów(2022-05-18)
 • PO chce piekarczyków za grube pieniądze o wysokości 50 cm ale wszyscy byli przeciwni budowie boiska przy szkole 23,tacy to są oni sprzyjający dzieciom, żenada i obłuda
 • PO przeznacza nasze pieniądze na pomniczki, a wszyscy z koalicji byli przeciwni budowie boiska przy szkole 23,tak dbają o dzieci żenadfa
 • Tradycyjnie pomysł zerżnięty od innych. W sumie czego się spodziewać po elblaskich urzedasach, kreatywności czy chęci??? Eeeetam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  5
  Kolega Dlugiego(2022-05-18)
 • Czy na platformie Elbląg konsultuje będzie możliwość wybrania zablokowania tej wspaniałej inwestycji tak niezbędnej dla dynamicznego rozwoju miasta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  8
  GłębokaMyśl(2022-05-18)
 • Tak, nie robić nic, bo wszystko się nie podoba. Żadnych atrakcji i innych działań promujących nasze miasto. Oto grupa malkontentów i nieudaczników opanowała elbląskie portale i dalej huzia na Józia, walimy na oślep, bo nic nas nie zadowala. A ponieważ nic nie potrafimy to damy do wiwatu tym, którym jeszcze coś się chce. Więc owo grupo niezadowolenia albo zamilczcie, bo niewiele macie do powiedzenia, albo pokażcie, że coś naprawdę potraficie i udowodnijcie to. Bo te wasze jęki i wielce naukowe myśli to nadają się psu na budę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  12
  Morowy Piekarczyk(2022-05-18)
 • Polecam na całym mieście rozstawić i dzieciaki niech szukają jak na rynku we Wrocławiu :) - tylko że Elbląg bidny więc sam piekarczyk w kilku odsłonach może być.... ale mają pomysły :) Jeden piekarczyk w zupełności wystarczy
Reklama