UWAGA!

Czytelnik: Sielanka chce na osiedlu likwidować miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych

 Elbląg, Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej przy ul. Żeglarskiej,
Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej przy ul. Żeglarskiej, fot. daw

- Spółdzielnia Sielanka na klatkach schodowych bloków przy ul. Żeglarskiej i ul. Owocowej wywiesiła ogłoszenie, z którego wynika, że ma zamiar zlikwidować część miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na osiedlu. Ma to niby odbyć się na wniosek lokatorów tych bloków - mówią mieszkańcy, którzy zgłosili się do naszej redakcji. Jak wyjaśnia nam prezes Spółdzielni Sielanka, jest to na razie sondaż, który ma wykazać, ile obecnie jest mieszkańców uprawnionych do parkowania na tzw. kopertach i żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

- Mam kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych i jestem mieszańcem jednego z bloków przy ul. Owocowej. W ogłoszeniu Sielanki, które od jakiegoś czasu znajduje się na naszych klatkach, mowa tu w większości o parkingach, na których jest tzw. szlaban, więc wjazd i możliwość parkowania mają tam jedynie mieszkańcy osiedla. Nie wiem, ile osób obecnie ma kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, ale nie rozumiem także wniosku o likwidację części z nich. Przecież stan lokatorów z taką kartą może być zmienny: ktoś taki może się wprowadzić lub nabyć takie uprawnienia, jeśli nawet obecnie ich nie ma - mówi 62-letni elblążanin, mieszkaniec ul. Owocowej, który zgłosił się z tą sprawą do naszej redakcji.

Mężczyzna dodaje, że na osiedlowych kopertach „parkują często osoby bez uprawnień do tego”. - Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej powinna zostać przez kierowcę umieszczona w widocznym miejscu. Można o tym zapomnieć raz, czy dwa razy, ale nie przez pół roku, czy kilka miesięcy. Na kopertach, na naszym osiedlu parkują osoby bez uprawnień i to zapewne one złożyły wniosek do Sielanki o likwidację takich miejsc – mówi mężczyzna.

Spółdzielnia Sielanka wyjaśnia, że na razie prowadzi sondaż dotyczący uprawnień do parkowania na tzw. kopertach i rzeczywiście odbywa się on na wniosek mieszkańców bloków ul. Żeglarskiej i ul. Owocowej.

- Obecnie w obrębie 3 budynków mieszkalnych Żeglarska 42-43, 47-48 i Pionierska 5a-5b wyznaczone są 22 miejsca parkingowe, w tym 8 miejsc przeznaczonych dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej. Na wniosek grupy mieszkańców (podpisany przez 16 właścicieli lokali mieszkalnych) w sprawie likwidacji części miejsc postojowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych, spółdzielnia przed podjęciem decyzji o zmianie ilości miejsc postojowych przeprowadza sondaż w tych budynkach w celu ustalenia, ile aktualnie osób jest uprawnionych do parkowania na miejscach przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych - czytamy w mailu przesłanym nam przez Ewę Smerża, prezes Spółdzielni Sielanka.

Spółdzielnia na klatkach tych bloków zamieściła ogłoszenie, w którym prosi, by osoby uprawnione do parkowania na tzw. kopertach przedłożyły w spółdzielni odpowiednie dokumenty. Mają na to czas do 10 lutego.

- W Spółdzielni miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych wyznaczane są każdorazowo, stosownie do złożonych wniosków i potrzeb mieszkańców, którzy posiadają aktualną kartę uprawniającą do korzystania z uprawnień przewidzianych dla osób niepełnosprawnych w przepisach ruchu drogowego. Wystąpienia mieszkańców zarówno o wyznaczenie nowego miejsca, jak również o jego likwidację, każdorazowo rozpatrywane są z uwzględnieniem m. in. istniejącej już liczby przedmiotowych stanowisk, a także ogólnej liczby miejsc na parkingu, dbając również o pozostałych mieszkańców użytkujących parking - wyjaśnia prezes Sielanki.

Ewa Smerża zapowiada również, że po upływie terminu na przedłożenie przez mieszkańców zamieszkałych w budynkach ul. Żeglarska 42-43, 47-48, ul. Pionierska 5a-5b aktualnych uprawnień, spółdzielnia podejmie decyzję o tym, ile miejsc postojowych będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

- Podsumowując, stwierdzamy iż w spółdzielni funkcjonuje zasada, iż każdorazowo na wniosek osoby niepełnosprawnej, podlega zmianie liczba miejsc postojowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli te potrzeby zmniejszają się, to liczba miejsc jest redukowana, ale po uprzednim wystąpieniu mieszkańców danego osiedla. Weryfikacja miejsc postojowych na osiedlu jest nadal w toku, a o wynikach sondażu powiadomimy mieszkańców osiedla stosownym ogłoszeniem na klatkach schodowych, co zwyczajowo jest przyjęte jako tryb postępowania w każdym z osiedli - wyjaśnia prezes Sielanki.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "- Mam kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych i jestem mieszańcem jednego z bloków przy ul. Owocowej. " To się zgłoś do spółdzielni i powiedz, gdzie takie miejsce jest niezbędne...
 • Zaczynając od tego, że 90% osób posiadających takie karty to sprawni ludzie, którzy mogą się przejść te 10m dalej do kolejnego miejsca parkingowego, a karty zostały wydane w zamierzchłych czasach lub po znajomości. Do tego takie osoby, przy blokach, uważają, że miejsce parkingowe to ICH miejsce i NIKT poza nimi, nie ma prawa tam parkować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  87
  18
  MieszkaniecSielanki(2023-02-07)
 • A już myślałem że zaraz będą komentarze że to przez PiS bo przecież Sielanką zarządza Kaczyński podobno. Bo wszystko co źle w Emblongu to przez PiS. Taka ironia dla idiotów.
 • Prosze Państwa to jest skandal! była szansa na zmiane w referendum, to zamiast wziac sprawy w swoje rece to bylo sluchac tu i owdzie gdakanie:ze po co to komu, ze przeciez jest dobrze, ze niedlugo wybory, ze szkoda pieniedzy itd. a teraz Narzekanie i ujadanie. Kiedy wreszcie do elblazan dotrze ze sami swoja biernoscia i nieswiadomoscia wyborczą robia krzywde sobie i innym?
 • @MieszkaniecSielanki - Tutaj masz pełną rację. Jest jeszcze taki typ ekspertów osiedlowych, którzy z ramienia wspólnoty walą tablicę przy znaku koperty, miejsce uprawione tylko dla mieszkańca bloku XX. Bo to ich "prywatne. " prywatną wspólnotową farbą namalowane. Degustują od rana piwsko i nie mają czym się zajmować na emeryturze.
 • @zawiedzionalona - Władze Sielanki chcieliście odwołać w tym Referendum ? Pomyśl zanim coś napiszesz lalko.
 • @MieszkaniecSielanki - Nie ma jużstarch kart są tylko te które ważne są 5lat i zabezpieczone znakiem homologacji. Tamte kart od lat są nie ważne.
 • Czytelnik chyba ma ciut wysokie mniemanie o sobie i przywilejach. Przecież o tym stanowią przepisy budowlane.1 stanowisko - dla parkingu 6-15 stanowisk; 2 stanowiska - dla parkingu 16-40.Większych przy blokach raczej nie znajdziemy. A czytamy, że dysponując 22 miejscami, macie 8 miejsc przeznaczonych dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej. Proporcja rzędu prawie 40% parkingu idzie pod koperty to lekko poroniony pomysł i likwidacja jest uzasadniona. Patrz przypisy pozostaną 2 miejsca i będzie bardzo sprawiedliwie.
 • Te wszystkie spółdzielnie powinno sie zlikwidować. Przeżytek po PRL'u. Spółdzielnie mają się za niewiadomo co kiedy tak naprawdę są po to aby służyć lokatorom jak poddani.
 • Spółdzielnie, wspólnoty czy inne twory mieszkaniowe np. ZBK - tak naprawdę robią co im się podoba i co im przynosi zysk, mieszkańcy i ich dobro są na dalszym planie, a dla czego tak się dzieje?? Bo mieszkańcy się tym nie interesują co widać po frekwencji na spotkaniach co rocznych. Mieszkańcy płacą i myślą, że jest ok, pierwszym błędem (teraz piszę konkretnie o wspólnocie mieszkaniowej) jest wybieranie zarządu, często zarządca na to miejsce proponuje ludzi marionetki, którzy nie wiedzą jakie mają prawa i obowiązki, w zarządzie wspólnoty są na papierze, a zarządca wyciąga kasę - niby legalnie. Nie piszę tego z zazdrości, że nie jestem w takim zarządzie, bo ja mam co w życiu robić, a nawet nie będąc w w nim i tak "co nie co" dla wspólnoty zrobiłem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  7
  okoniowaty(2023-02-07)
 • @Mieszkaniec 2 - "A już myślałem że zaraz będą komentarze że to przez PiS " A to przecież wina Tuska ! To oczywiste. Wszyscy to wiedzą. Taka ironia dla PiSuarów.
 • Narobiło się tych niepełnosprawnych, aż strach być pełnosprawnym.... poza tym są osoby mające nawet pięć samochodów! Cosik w Elblagu mieście emerytów przybywa samochodów, ba nawet z rejestracjami ukraińskimi się rozrastają....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  akuku(2023-02-07)
Reklama