UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Demokracja bezpośrednia

 
Elbląg, Demokracja bezpośrednia
fot. Anna Dembińska

Eksperci w dziedzinie rozwoju osobistego doradzają, aby każdy postawił sobie cel w życiu. Tak też zrobił Kongres Nowej Prawicy, jako swój cel partia postawiła likwidację elbląskiej Straż Miejskiej. Jednak wspomniani eksperci radzą też, aby nie uznawać półśrodków w dążeniu do realizacji celów. Ja też chciałbym zachęcić KNP do pełnej realizacji dążeń i sformułowania dodatkowych pytań referendalnych.

O tym, że formuła, powołanych na mocy ustawy straży gminnych, została wyczerpana przyznał sam Janusz Dzięcioł, były strażnik gminny, uczestnik w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother, poseł. Jak to w demokracji bywa podnoszenie kwestii zmian, a szczególnie kontrowersyjnych, dzieli nasze społeczeństwo, gdyż jedni boją się, że po rozwiązaniu SM, zapanuje w mieście chaos i bezprawie a inni wskazują na nierentowność i nieskuteczność działań tej formacji. Argumentami można żonglować dowoli, aby przyciągnąć na swoją stronę niezdecydowanych. Jednak referendum powinni popierać wszyscy – zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy. Pierwszym zagorzałym zwolennikiem referendum powinien być Prezydent Elbląga, który w ubiegłym roku „pomógł” odwołać swojego poprzednika. Jeśli brakuje prezydentowi odwagi w podejmowaniu niewygodnych decyzji niech zrzuci całą odpowiedzialność na nas, na elblążan.
       Niestety KNP realizuje program minimum i zachęca mieszkańców, aby udzielili odpowiedzi na pytanie: Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Elblągu? Pytanie takie najprawdopodobniej będzie postawione elblążanom w referendum, a jak wynika ze statystyk, do tej pory na 80 referendów odwoławczych przypada tylko 21 referendów tematycznych (wśród nich chyba najpopularniejsze w ostatnim czasie to referendum dot. likwidacji Straży Miejskiej). Tym razem nikt nie będzie namawiał do „pozostania w domu”, bo zgodnie z projektem ustawy, referendum lokalne miałoby być ważne i wiążące dla władz samorządowych niezależnie od liczby mieszkańców w nim uczestniczących a czynności w celu realizacji wyniku referendum zgodnie z jego rozstrzygnięciem władza podejmuje nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników referendum.
       Jednak wspomniani eksperci radzą też, aby nie uznawać półśrodków w dążeniu do realizacji celów. Ja też chciałbym zachęcić KNP do pełnej realizacji dążeń i sformułowania dodatkowych pytań referendalnych: Czy jesteś za likwidacją Zarządu Budynków Komunalnych? Czy jesteś za likwidacją Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów? Czy jesteś za likwidacją Zarządu Komunikacji Miejskiej?
       Cztery proste pytania mogą uruchomić lawinę komentarzy, zapytań, a co najważniejsze, odpowiedzi odpowiednich organów i – jeśli będzie taka potrzeba – doczekamy się kontroli i wdrożenia programów naprawczych w podległych jednostkach, a możę ich likwidacji.
       Kongres Nowej Prawicy wraz z Twoim Ruchem in corpore przygotowuje się do akcji referendalnej, czekając na stanowisko Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. Porozumienie partii i organizacji w celu rozwiązania konkretnego problemu jest godne do naśladowania, oby tylko tematem debat stworzonej osobliwej koalicji było referendum a nie libido dominandi.
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 26
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.0 1 3

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Sądzenie, że referenda są lekiem na całe zło jest niedorzecznością i zgoła domniemaniem fałszywym. To narzędzie demokracji, bo referendum jest formą demokracji, nie wszędzie jest stosowane. Aby dobrze zadziałało, musi być pozbawione wszelkiego upolitycznienia. Przykład ostatniego referendum w naszym mieście, pokazał dobitnie jego upolitycznienie. Fakt ten znacząco zachwiał celowością referendum i jego wiarygodnością. Nie ma tego zjawiska np. w Szwajcarii. Być może to wynik dojrzałej demokracji. I przekładania interesu społecznego nad zwykłym politykierstwem. I na koniec, czy mieszkaniec idzie czy nie na referendum, to też jest demokracja. Albowiem każda forma narzucania społeczeństwu czegokolwiek, nawet w imię źle pojętej demokracji jest niedopuszczalna. I naciągane, wyssane z palca twierdzenia o obowiązkowości brania udziału w czymkolwiek, pasują bardziej do totalitaryzmu niż demokracji.
 • No dobrze Eko sobie popisalo, ale jakie oni maja zdanie dot. likwidacji ZKM, ZBK czy strazy miejskiej? Biora sie za to referendum ze straza w koncu czy nie?
 • MariuszLewandowski-Fc Rok temu EKO nazywał Referendum „ polityczną hucpą „ „ niszczeniem miasta” jeszcze trochę i zastalibyśmy nazwani „ bandytką Palikota” . Dziś Pan Jacek proponuje referenda w każdej sprawie i to jest dowód że rozum mu wraca co konstatować wypada z ukontentowaniem. Pytanie nie brzmi czy robić w tych sprawach referenda ale jak je robić i czy formą takich referendów nie powinny być konsultacje ? Kolejny as opozycji antyreferendalnej Pan Jachimowicz wczoraj przejrzał na oczy i przyznał że referendum było odpowiedzią mieszkańców na pozorne konsultacje robione przez Pana Nowaczyka. Rok czasu trzeba było czekać na zrozumienie spraw oczywistych ale dobre i to bo lepiej zrozumieć coś po bolesnej lekcji niż nie zrozumieć wcale. Tylko pytanie czy EKO nadal będzie pojękiwać w kącie czy zrobi jakieś realne działania zakończone sukcesem ? Jakoś tego w felietonie Pana Jacka nie widać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  MariuszLewandowski-Fc(2014-01-24)
Reklama