UWAGA!

Dlaczego ZUS spóźnia się z wypłatami świadczeń

 Elbląg, Dlaczego ZUS spóźnia się z wypłatami świadczeń
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W ostatnich dniach do ZUS napłynęło wiele zapytań o termin wypłaty należnych świadczeń od świadczeniobiorców zaniepokojonych brakiem ich terminowej realizacji. Sytuacja ta jest bezpośrednio związana z pandemią COVID-19 - informuje ZUS.

Powodem opóźnień wypłaty świadczeń jest m. in. wielokrotny wzrost liczby wniosków o zasiłki. W marcu liczba spraw wzrosła o 46 procent w stosunku do lutego, w kwietniu o 67,7 procent w stosunku do marca i aż o 145 procent w stosunku do lutego. Wysoka liczba prowadzonych postępowań, ale także absencje pracowników ZUS związanych z COVID-19, powodują, że nie zawsze jest możliwa realizacja wniosków o zasiłki w ustawowym terminie.

- Co do zasady opóźnienie wypłaty środków następuje po okresie 30 dni od dnia następującego po dniu wpływu do ZUS ostatniego dokumentu wymaganego do ustalenia prawa do zasiłku. Możliwość opóźnienia w wypłacie świadczeń w zaistniałej sytuacji zostały przewidziane przez ustawodawcę - informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Odstępstwa od ustawowego terminu realizacji wypłat świadczeń w związku z sytuacją pandemii określa Ustawa o zwalczaniu COVID-19. Zgodnie z tą ustawą bieg terminów procesowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Ponadto w okresie stanu epidemii nie stosuje się przepisu, na podstawie którego organ prowadzący postępowanie ma obowiązek powiadamiania strony lub uczestnika postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie. Nie mają także zastosowania przepisy o bezczynności organów, nie można też stosować środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Wspomniane przepisy Ustawy o COVID-19 nie zatrzymują prac ZUS i wypłat świadczeń. Wszelkie opóźnienia wynikają z dużej liczby złożonych wniosków o świadczenia. - Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, by wypłaty zasiłków odbywały się bez zbędnej zwłoki. Pomimo możliwych opóźnień wszystkie należne środki zostaną świadczeniobiorcom wypłacone - dodaje Anna Ilukiewicz.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Szok, wytłumaczenie nie mieści mi się w głowie. Nawet jako indywidualny klient banku mogę sobie ustawić zlecenia stałych przelewów (np. na czynsz), a w największej w Polsce instytucji 'Pani Krysia'musi każdy przelew kliknąć i zatwierdzić? To dlatego ten kolos jest tak niewydolny. Urzędników zwolnić, budynek sprzedać; )
  • @manu - Tu nie chodzi tylko o kliknięcie przelewu. Niestety ale Pani Krysia musi każdy wniosek sprawdzić. W Polsce mamy takie prawo jakie mamy czyli beznadziejne tj. nawzajem wykluczające się przepisy itd. Wszelkie żale to raczej do ustawodawcy.
  • Dziewczyny orają do 21 żeby te zasrane wnioski pod lipnego psychowirusa obrobić ! Takie są przepisy które usalają wybrani przez Was parlamentarzyści, anie ZUS jako instytucja. Uwagi tylko i wyłacznie do swoich przedstawicieli w biurach poselskich ! Podać szanownemu płatnikowi adresy biur ? Zapier. .. amy za przysłowiową miske ryżu żeby szanowny przedsiębiorca, ,Na Leasingach"się za szybko nie wyhuśtał w lesie, a jeszcze pozwala sobie nas obrażać.
  • Niektórym się wydaje że Panie w ZUS zarabiają tyle co te asystentki Glapińskiego (około 50000 miesięcznie), nic nie robią poza piciem kawki. Prawda jest taka że owszem zarabiają 50000,ale przez rok, nie maja czasu wypić kawy nawet podczas swojej 20 minutowej przerwy bo muszą, ,nieść tarczę COVID 19"żeby to wszystko się WAM przedsiębiorcy nie rozpieprzyło i żeby ten globalny eksperyment NWO jakoś wspólnie przeżyć. Faktam jest że do ZUS-u niekt nie chce przyjść pracować za miskę ryżu. Wolą do Lidla lub Castoramy, przynajmniej w pracy wypoczną a nie wracają z ZUS-u jak ZOMBIE zmeczone psychicznie i fizycznie. Robota nie do przerobienia ! To są Polskie żony i matki, czasami wasze znajome, sąsiadki. Jeśli macie jakieś uwagi to piszcie oficjalki na Teatralną a nie z partyzanta opluwacie Polskie dziewczyny.
  • Jak zwykle bełkot ZUS. Wpłacasz swoje pieniądze latami, żeby odzyskać chociaż jeden miesiąc musisz żebrać, słuchając bełkotu, że "ustawodawca przewidział"ustawodawca się zes... .. Brrrr Idźcie z ZUSem do prokuratury. Z czego macie żyć?
  • Niech się zwolnią
  • Drukarka w NBP nie nadąża drukować, a reżim nie nadąża z zadłużaniem państwa, więc stąd opóźnienia.
  • Ja nie dostałam od 15 marca ani grosza!!! nie mogę pracować, bo qwa ktoś zamknął żłobki- nie ja! Państwo zostawiło mnie BEZ ŚRODKÓW DO ŻYCIA!
  • Nie gotuj sie moja droga tak bardzo, macie za ta prace placone, a ze do 21,no coz czasami trzeba troche wiecej popracowac niz 8h. Bez dramatu ! Przynamniej macie prace. Pan X albo Pani Y ktore wlasie stracily dochody mniej nazekaja niz Wy w cieplym biurze.
  • Jestem obecnie w 7 miesiącu ciąży. Mam dwu letniego syna. Mąż stracil pracę przez tego cholernego wirusa na prawie 3 miesiące, od lutego przebywam na zwolnieniu i ani grosza nie otrzymalam od zusu. Za co my mamy żyć? My tez jesteśmy kolejnym przykładem gdzie państwo zostawilo nas bez środków do życia. Jak dlugo mam sie prosic o pieniadze ktore mi sie po prostu należą? To wszystko to jeden wielki żart.
Reklama