UWAGA!

Do lekarza społeczną taksówką

 Elbląg, O projekcie taksówki społecznej opowiadały (od lewej): Iwona Nowik, Elżbieta Gelert i Beata Kuczawska
O projekcie taksówki społecznej opowiadały (od lewej): Iwona Nowik, Elżbieta Gelert i Beata Kuczawska (fot. Anna Dembińska)

Od niedawna po ulicach Elbląga jeździ społeczna taksówka. Podwozi bezpłatnie osoby starsze i schorowane do przychodni czy szpitala. To pilotażowy projekt jednego ze stowarzyszeń, które otrzymało na ten cel z miasta 10 tysięcy złotych.

- Nasze stowarzyszenie powstało po to, by pomagać ludziom. Kiedy przyszła do nas pani, która miała problem z dojazdem na rehabilitację, podwieźliśmy ją prywatnym samochodem, by jej pomóc. Stąd powstał pomysł na społeczną taksówkę. W wielu miastach takie projekty funkcjonują. Nasz wyróżnia to, że podwozimy seniorów bezpłatnie – wyjaśnia Beata Kuczawska, przedstawicielka Stowarzyszenia Elblog.pl

Stowarzyszenie wystąpiło do miasta o tzw. mały grant, czyli kwotę 10 tysięcy złotych na dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Z własnych środków dołożyło 4,5 tysiąca. Pieniądze mają wystarczyć na świadczenie usług społecznej taksówki do 5 lipca.

- Auto kosztowało 7 tysięcy, 750 złotych wydaliśmy na mechanika, 950 zł na polisę ubezpieczeniową, 200 złotych na rejestrację, na benzynę wydaliśmy dotychczas 530 złotych – skrupulatnie wyliczała podczas dzisiejszej konferencji prasowej na temat projektu Beata Kuczawska.

Taksówka społeczna funkcjonuje w godz. 8 do 12 pod numerem telefonu 517 755 668. Z jej usług mogą skorzystać osoby powyżej 60. roku życia lub powyżej 50. roku życia, jeśli mają zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- Nie zbieramy danych osobowych mieszkańców, których podwozimy. Zapisujemy w karcie kursu jedynie, kiedy, skąd i gdzie jedziemy, wiek danej osoby. Przez pierwszy tydzień zrobiliśmy 61 kursów, w większości z usług taksówki społecznej korzystały panie. Najwięcej kursów dotyczy dojazdów na rehabilitację, następnie na szczepienia i do przychodni – mówi Iwona Nowik, która jest jednym z dwóch kierowców społecznej taksówki,

Czy pomysłodawcy tego projektu nie obawiają się, że po nagłośnieniu sprawy taksówki społecznej w mediach zgłoszeń będzie tyle, że nie będą w stanie ich zrealizować?

- Oczywiście nie jesteśmy być jednocześnie w dwóch miejscach naraz. Jeśli terminy się pokrywają, wysyłamy do takiej osoby zwykłą taksówkę, którą opłacamy, by kurs dla tej osoby był bezpłatny. Mieszkańcy już zapisują się na kursy z wyprzedzeniem, niektórzy już na czerwiec – dodaje Iwona Nowik. - Apelujemy do mieszkańców, by informowali nas, jeśli z różnych przyczyn muszą zrezygnować z wcześniej ustalonego kursu.

- Inicjatywa takiej taksówki jest niezmiernie ważna i tu należy się pokłon stowarzyszeniu i władzom naszego miasta. Jeśli nie macie Państwo możliwości dojazdu do specjalisty czy na rehabilitację, korzystajcie z tej propozycji – apelowała obecna na konferencji prasowej Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Mam też prośbę do stowarzyszenia, byście wzięli Państwo pod uwagę to, że niektóre usługi już funkcjonują już na rynku i nie należy ich powielać. Bo na przykład na szczepienia seniorzy są dowożeni przez zespoły szczepienne, które są mobilne.

Członkowie stowarzyszenia apelują do innych małych organizacji pozarządowych, by w środę 19 maja ich przedstawiciele przyszli do Ratusza Staromiejskiego o godz. 9, gdzie odbędzie się spotkanie na temat Centrum Usług Społecznych, w które przekształca się MOPS. A do radnych o większe wsparcie dla podobnych inicjatyw jak taksówka społeczna w budżecie miasta.

- Apelujemy, by wzięli pod uwagę to, że takie małe organizacje potrzebują wsparcia i pieniędzy, bo inaczej nie mają szansy zdobyć doświadczenia, a więc nie mogą też startować w konkursach, gdzie doświadczenie jest wymagane – mówiła Beata Kuczawska. - Projekt społecznej taksówki chcemy kontynuować w kolejnych miesiącach. Mamy pomysł na współpracę ze stowarzyszeniami taksówkarskimi, chcemy włączyć też w nią mieszkańców.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W 1 kolejnosci proszę zrobic porządek w swoim szpitalu, przeszkolić w etyce i w empatii do pacjenta bo niektorzy zdecydowanie mineli się z powołaniem! A potem robić show party
 • Jaka ona za darmo jak wszyscy za nią płacimy. .. ja też mogę wozić za darmo. .. a na koniec miesiąca wejść tylnym wejściem do urzędu i poproszę 10 tys.
 • Mariusz Lewandowski na liście płac Wróblewskiego?
 • Ludzie referendum 2013 działający za odwołaniem powcõw dziś współpracują z Gelert? Toż to istny kabaret
 • Brawo!!? Bardzo fajna i szczytna inicjatywa. Cieszę się, że w Elblągu są jeszcze ludzie którym się chce. Brawa dla Pań.
 • MariuszLewandowski-Fc @TITI...RITI... - Naszym zdaniem w Elblągu istnieje wiele organizacji patologicznie pozarządowych które za ciężkie pieniądze nie robią nic pożytecznego. Dla porównania ESWIP I Pan Jachimowicz obracają kwotą 7 milionów złotych rocznie i nie dość że nie pobierają od tych kwot oprocentowania bankowego to moim zdaniem - 75% tych kwot przejadają na zbędne etaty - zawodowych działaczy. Właśnie to chcemy zmieniać - małe stowarzyszenie mają dostawać małe granty na to co robią dla ludzi jako wolontariusze a nie na swoje pensje jako pozarządowi urzędnicy. Jeśli zgłosisz się do Prezydenta i pokarzesz dobry pomysł który będzie służył ludziom a nie tylko tobie - masz te 10 tyś dostać i będę pierwszy który będzie o to walczył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  24
  MariuszLewandowski-Fc(2021-05-18)
 • MariuszLewandowski-Fc Mariusz Lewandowski pracuje jako wolontariusz. W tym projekcie miało to być 160 godzin ale wydaje mi się że finalnie wyjdzie ze 300 godzin. Jak pisałem w trakcie Referendum - nigdy nie będę startował w żadnych wyborach ani nie będę aplikował na żadne stanowisko urzędnicze u żadnego prezydenta. Ale za sugestię że powinienem zostać urzędnikiem dziękuję - niestety urzędu Nadprezydenta już nie ma więc muszę czekać na nominacje na stanowiska Cesarza Państwa Środka bo jak wiadomo "Cysorz to ma klawe życie ". .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  34
  MariuszLewandowski-Fc(2021-05-18)
 • MariuszLewandowski-Fc @TITI...RITI... - Trochę jest darmowa - nikt nie płaci za pracę wolontariuszy. Dla porównania w roku 2007 Pan Głuszak na zlecenie ESWIP-u przeprowadził pewne szkolenie dotyczące organizacji pozarządowych w Ełku. Dziś nie ma z tamtego szkolenia żadnych materiałów - widać zatem jak było ono "ważne i istotne"kosztowało ponad 10 tyś złotych zapłacone z funduszy FIO, My za dokładnie taką samo kwotę wykonamy pewnie około 300 przewozów i sami zapłacimy za paliwo a koszty osobowe to 900 zł czyli 300 zł miesięcznie za mniej więcej 180 godzin pracy miesięcznie. W tym samym projekcie w 2007 w ramach środków FIO przekazanych ESWIP-owi Najwyższa Izba Kontroli wskazała że dwie osoby zarobiły ponad 5 tyś zł miesięcznie. Proponuje przeliczyć stawki godzinowe pracy kierowcy i pracy wielce szanownych zawodowych pozarządowców, Co zaś do Małych Grantów to właśnie na nich ma się opierać funkcjonowanie inicjatyw pozarządowych i skoro zadeklarujesz że pracujesz jako wolontariusz i chcesz zrobić coś dla ludzi - weź te 10 tyś bo ci się one należą. Lepiej jeśli zrobisz coś pożytecznego niż żeby Panowie JachimowIcz Głuszak czy Bielawski wypłacili sobie premia czy dodatki za jakieś esktra-szkolenia. Coś pomyliłem ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  27
  MariuszLewandowski-Fc(2021-05-18)
 • MariuszLewandowski-Fc Ludzie z Grupy Referendalnej pracują dla Miasta i Mieszkańców - wszystkich. W roku 2013 poparliśmy śp Jerzego Wilka i tak naprawę dzięki nam został Posłem bo zmusiliśmy PIS do wpisania go na listę kandydatów do Sejmu pomimo sprzeciwu Posła Karasulskiego. Pan Jerzy poszedł do Sejmu by powstał Kanał przez Mierzeję Wiślaną i to zadanie - ostanie w jego życiu jak się niestety okazało, wykonał znakomicie. Pani Poseł w roku 2013 przegrała ale Pan Tusk wspierając jej kandydaturę wybudował Sąd na Płk Dąbka i dał preferencyjne warunki inwestowania na Modrzewinie gdzie stoi już 10 fabryka. Dla dobra Elbląga będziemy współpracować z każdym teraz naszym zadaniem będzie odbudowa województwa elbląskiego i tylko szkoda że nie będziemy w tym zakresie mogli liczyć na pomoc śp Jerzego Wilka. Co zaś do Pani Gelert to jest dyrektorem największego zakładu leczniczego w Elblągu i połowa kursów jest do jej szpitala. Polityka drogie Panie to nie sprawowanie władzy ale sprawianie by ci którzy ją sprawują działali na rzecz tych którzy ich wybrali i to właśnie robimy. Jak widać - skutecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  33
  MariuszLewandowski-Fc(2021-05-18)
 • @Jaaaaaaa - Mam takie same odruchy jak widzę Kaczyńskiego.
 • @Sąsiadtwoj - A Twoja matka przestała już się puszczać z bezdomnymi ?
 • Panie Lewandowski przestan pan juz pisac i męczyć oko,
Reklama