UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drogi do niepodległości (śladem publikacji)

 
Elbląg, Uczniowie podczas panelu głosowali na temat różnych form współczesnego patriotyzmu
Uczniowie podczas panelu głosowali na temat różnych form współczesnego patriotyzmu (fot. I LO)

Po publikacji artykułu „Obyście nigdy nie musieli walczyć o Polskę” otrzymaliśmy list od jednego z Czytelników. Publikujemy go w całości, dołączając redakcyjną odpowiedź.

W Elblągu odbyła się w dniu wczorajszym (17.04) konferencja „Drogi do niepodległości”, którą w Bibliotece Elbląskiej zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące (kiedyś dobra, świecka szkoła). Spotkanie cieszyło się sporą frekwencją, głównie z tej przyczyny, że spędzono na nie młodzież z okolicznych szkół w godzinach lekcyjnych, co - jak twierdzą niektórzy dziennikarze - "zapoczątkowało elbląskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości". Pomijam już tę patriotyczno-jubileuszową, nacjonalistyczną, dętą retorykę i dziennikarskie androny, ale zatrzymać się warto chwilę nad składem uczestników i organizatorów tego spotkania, bowiem jest on sam w sobie interesujący, a dla lokalnych wydarzeń "patriotycznych" ostatnio znamienny.
       Prowadzącymi spotkanie byli więc - prof. Piotr Niwiński (KUL, potem IPN, fascynat "przeklętych"; współautor negatywnych opinii o scenariuszu ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które przyczyniły się do zmian administracyjno-strukturalnych funkcjonowania tego muzeum, PiSowiec), dr Piotr Gawryszczak (lubelski radny PiS, fascynat "przeklętych", religijny oszołom), Jacek Bury (podwładny Gawryszczaka w lubelskim OHP, fascynat "przeklętych", religijny oszołom, PiSowiec), Marzena Kosińska (historyczka w I LO, wcześniej katechetka), dr Tomasz Gliniecki (prawicowy historyk, b. pracownik wspomnianego M2WŚ w Gdańsku, osobisty wróg wyzwoliciela Elbląga lejtnanta Gienadija Lwowicza Diaczenki;), na dokładkę - ks. dr Andrzej Kilanowski (promotor lokalnej historii, jednak obywatel w sutannie).
       Dzieciaki wynudziły się na tym spędzie setnie, co wiem od obecnych tam młodych uczestniczek i uczestników spotkania, a co również widać m.in. na fotoreportażu z wydarzenia, gdzie młodzież siedzi z nosami w telefonach w poważaniu mając prelegentów, czemu akurat wcale się nie dziwię. Mając takich "wykładowców" sam też wolałbym robić wszystko inne, żeby tylko tych kato-partyjnych mędrków nie słuchać i nie oglądać. Choć najpewniej zamiast tam siedzieć i wysłuchiwać propagandowych głupot poszedłbym w ten słoneczny dzień na wagary do pobliskiego muzeum (polecam) czy nad rzekę.
       Nasuwa się tylko smutna refleksja po wszystkim - jeżeli w ten sposób ma wyglądać edukacja "patriotyczna" elbląskiej młodzieży, to naprawdę lepiej niech ta młodzież czym prędzej z naszego grodu czmycha na studia w normalnych miastach i zagranicą, bo w Elblągu - jak widać - tylko kontakt z dusznym, małomiasteczkowym, fundamentalistycznym religianctwem i partyjnym PiS-oszołomstwem może ją czekać, gdyż żadnego rozwoju intelektualnego czy wymiany wolnej myśli w tym środowisku nie znajdziecie. Religijno-nacjonalistyczny cyrk, który zorganizowała świetna niegdyś placówka edukacyjna (opłacana z pieniędzy podatnika), jest przykładem tego, jak zniechęcać młodzież do pogłębiania wiedzy historycznej oraz kompromitować pojęcie patriotyzmu - tego dużego, ale również tego na co dzień, lokalnego. Wszystko w stulecie obchodów odzyskania niepodległości przez Rzplitą. Do czego notabene walnie przyczynili się ówcześni lewicowcy, ludowcy i socjaliści, a o czym rzecz jasna na tym nacjo-prawackim spędzie nikt się nawet nie zająknął. Czy któryś z prelegentów wspomniał bowiem o fakcie, że niepodległość w 1918 r. wywalczyli głównie działacze niepodległościowej lewicy, działacze ludowi, rewolucjoniści i socjaliści? Dlaczego nie było na spotkaniu żadnego przedstawiciela tych środowisk, ale za to cała szóstka kato-narodowców o wstecznych poglądach? Jeżeli dyskusja miała dotyczyć "współczesnych form patriotyzmu" (taki był temat dyskusji: "Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości", jak zwróciła mi uwagę Redakcja), to czy któryś z prelegentów zapytał młodych ludzi o to, w jaki sposób są dziś kontynuowane tamte - postępowe, patriotyczne, pro-społeczne i świeckie - tradycje? No właśnie.
       Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Nawet jeśli to tylko chowanie głowy w piasek przed przyzwoitością i historyczną prawdą, vel strusizm.
      
       PS. Patronat PortELu nad tego rodzaju partyjnym "wydarzeniem" też - z powodów powyższych, czyli stronniczego doboru prelegentów konferencji - Redakcji chluby nie przynosi."
Robert Koliński 

       Od redakcji: Miałem okazję prowadzić panel dyskusyjny „Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości”, który był częścią konferencji tak krytycznie opisanej przez Roberta Kolińskiego. Działacza partii Razem na miejscu nie było, więc pewnie trudno mu zrozumieć, że ani podczas konferencji, ani panelu dyskusyjnego nie było elementów partyjnych czy prawicowej indoktrynacji. Paneliści dyskutowali na temat współczesnych form patriotyzmu, młodzież też miała okazję na ten temat się wypowiedzieć. Czasami warto schować uprzedzenia i po prostu posłuchać tego, co mają do powiedzenia inni. A przede wszystkim ich nie obrażać. 
Rafał Gruchalski, redaktor naczelny portEl.pl
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Panie Robercie proponuję, żeby zaprosił Pan elbląska młodzież do tego co najlepiej Pan potrafi. Czyli na wspólne pijaństwo w miazdze albo czarnym kocie, gdzie często Pan przebywa. Pańskie wynurzenia rodem z bolszewickich przekazów nie mają nic wspólnego z prawdą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  13
  Kazik(2018-04-18)
 • Upłynie dużo wody w Wiśle, a nawet prędzej Wisła wyschnie, nim nauczymy się wzajemnie szanować i dyskutować na tematy nie wymagające takiego zacietrzewienia. Ale jak świat, światem lewica nigdy nie była siostrą prawicy. I długo jeszcze nie będzie.
 • Z racji wieku jeszcze czasem udaje mi się pamiętać dokonania umiłowanej siły przewodniej PZPR na niwie indoktrynacji młodzieży patriotycznymi objawieniami na spędach w czasie zajęć lekcyjnych. Szczytnym zadaniem młodzieży było wypełnienie sali, aby jedynie słuszni prelegenci nie objawiali swych andronów pustej sali. .. Wniosek jest jeden, stare powróciło ino w koalicji z personelami naziemnymi a nie SD i PSL. .. ;-) Niech żyje umiłowana siła przewodnia. .. hip, hip, hura. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  GłębokaMyśl(2018-04-18)
 • RobertKoliński Dziękuję Redakcji za opublikowanie tej opinii. Zwrócę tylko uwagę, w odpowiedzi na redakcyjny komentarz, że ja świetnie wiem jak wyglądało to spotkanie - od samych jego uczestniczek/ów - i to częściowo ich zarzuty przytaczam w swoim liście. Składają się na nie m. in. różne drobiazgi w stylu np. sposobu opisywania rzeczywistości, tak współczesnej, jak historycznej, oraz narracji używanej przez prowadzących; to właśnie taka konsekwencja braku jakichkolwiek prelegentów stojących w światopoglądowej kontrze do forsowanej przez prowadzących wizji świata (składającego się wg nich z samych młodych szaleńców gotowych oddać życie za ojczyznę, co miałoby być z jakiegoś nieznanego powodu działaniem wyłącznie słusznym i chwalebnym) jest jednym z najczęściej podnoszonych. Gwoli też wyjaśnienia zarzutu o "obrażanie" - jeżeli ktoś w Radiu Maryja czy TV Trwam opowiada dyrdymały o "bohaterskich żołnierzach wyklętych oddających życie za naród polski i katolicki", to dla mnie takie oświadczenia spełniają definicję oszołomstwa. Por. "oszołom - 1.pot. «człowiek ślepo podporządkowany jakiejś idei i wierzący w nią bezgranicznie»", za SJP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  16
  RobertKoliński(2018-04-18)
 • Już wcześniej było wiadomo, że obchody 100- Lecia Niepodległości zdominuje patriotyczny demon spod nacjonalistycznego znaku. Ten elbląski panel młodzieży jest jednym z jego elementów cyklicznie realizowany w całym kraju. Przekazuje się tam tendencyjnie nasz dorobek dziejowy, tak aby nie pozostawić cienia szansy na rzetelną dyskusję. Zdominowane prze IPN i skrajnie nacjonalistyczne partie grupy osób wykorzystujących poparcie obecnego rządu wsparte dyspozycyjnymi mediami przekazują tendencyjnie swoją wersję historii Polski. W ten sposób szerzy się fałsz prowadzący w konsekwencji do narodowego oglupienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  5
  Geron(2018-04-18)
 • hał, hał, hał zaszczekał mały kundelek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  hał,hał,hał(2018-04-18)
 • prawda jest taka, że niepodległośc wywalczyli Polakom towarzysz Lenin i towarzysz Stalin ale przy wymiernej pomocy towarzysza Dzierżyńskiego i mas ludowych i robotniczych Rosji, ale oczywiście nikt nie che o tym teraz mówić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  8
  RobertKaliński(2018-04-18)
 • lewatywa przeklęta od rozumy wyklęta
 • Koliński Robercie, kim Ty jesteś, naczelny krytykancie rzeczywistości? Ośmieszasz się wszędzie. Wpychasz się na siłę - próbujesz gwiazdorzyć - od marszów pro-aborcyjych, za co Cię feministki zlinczowały, po wpychanie nosa w wydarzenia patriotyczne. Próbujesz swoją osobę wepchnąć wszędzie udając, że znasz się na wszystkim, ale kim właściwie jesteś? Wypowiadasz się na każdy temat, ale nic nie wiesz. kończ Waść, wstydu oszczędź! Chcesz na prezydenta startować czy co?? Niedługo do lodówki zajrzeć nie będzie można, bo tam koliński… wolę Lewandowskiego. Gdybyś chociaż potrafił się wypowiadać, pisać ładnie, gdyby chociaż można było czytać to, co piszesz. .Ale te wypociny marne są nie do przetrawienia. Wyluzuj chłopie i znajdź sobie pracę. powinni Cię wylać z partii. Razem przez Ciebie traci wyborców. szczekasz i szczekasz tylko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  8
  znudzonykolińskim(2018-04-18)
 • Kolinski to blazen. Kola w szkole zawsze byłeś paziem, a teraz udajesz znawce od historii czy budowy wiaduktu i tunelu. Taki z Ciebie historyk i inżynier jak z pupy trąbka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  Szkolna ławka (2018-04-18)
 • bez komentarza bo mnie starsi uczyli żeby g. .. a nie ruszac bo bedzie śmierdziało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  smródczuć(2018-04-18)
 • Panie Kaziu proponuje aby zaniechal pan takich pomyslow z ta mlodzieza. Jest to stanowczo za wczesnie i ze wszelkich miar nie edukacyjne.Tekst pana Roberta jaki zaprezentowal Portel oceniam wysoko .,w wielu kwestiach sie zgadzam -napisany odwaznie i blyskotliwie. Jesli pijanstwo pana Roberta jest tak dobre jak jego pioro, to chetnie sie z mim napije. Tylko na litosc boska nie laz pan za nami panie Kaziu po tych wszystkich knajpach, bo w przeciwnym razie bedziemy musieli otworzyc jakas swoja z zakazem dla pana.
Reklama