UWAGA!

Dziś na ulicach królują palmy

 Elbląg, Dziś na ulicach królują palmy
fot. AD (arch. portEl.pl)

Przygotowuje się je z gałązek wierzby, symbolizujących zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy, i święci w kościele w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

Kiedyś palmy przygotowywało się rodzinnie w domach, teraz można je nabyć zarówno w sklepach, jak i u osób, które sprzedają swoje rękodzieło na rynku, pod kościołami i na chodnikach w różnych punktach miasta.
       Palma wielkanocna zwana też kwietną lub wierzbną od wieków była w Polsce z gałązek wierzby lub leszczyny, ustrojonych jałowcem, kolorowymi wstążkami i gałązkami cisu oraz kwitnącymi gałązkami malin i porzeczek, które już w Środę Popielcową wkładano do wody, aby puściły pąki. Według tradycji palma ma upamiętniać wjazd Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed ukrzyżowaniem, kiedy to lud powitał go tłumnie właśnie gałązkami palmowymi.
       W naszym kraju z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele przesądów i tradycji ludowych. Dawniej uważano na przykład, że im ładniejsza palma, tym ładniejsze dzieci przyjdą na świat, a te, które już są, lepiej się będą chowały. Uważano też, że im wyższa będzie poświęcona przez rodzinę palma, tym dłuższe i szczęśliwsze życie jej członków. Według tradycji poświęconą palmę trzeba zatknąć za święty obrazek w domu, powiesić na ścianie lub wstawić do wazonu jako ozdobę wielkanocnego stołu. Potem warto dbać, aby się dobrze ususzyła, ponieważ według tradycji ludowej zasuszona poświęcona palma wielkanocna miała chronić przed piorunami, a także zapewniać w domu płodność, zdrowie i bogactwo.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama