UWAGA!

Dziś św. Mikołaja

 Elbląg, Mikołajkowe spotkanie dla małych elblążan odbyło się już w środę (4 grudnia) w hali CSB
Mikołajkowe spotkanie dla małych elblążan odbyło się już w środę (4 grudnia) w hali CSB (fot. AD, archiwum portElu).

Nawiązując do dobroczynności i otwartego na potrzeby innych serca św. Mikołaja, biskupa Myry, tradycyjnie obdarowujemy się prezentami, umieszczając je skrycie w butach, ozdobnych skarpetach i workach zawieszanych nad drzwiami lub nad kominkiem. Tego dnia przypada też patronalne święto katedry elbląskiej.

Ten prawdziwy św. Mikołaj pochodził z terenów obecnej Turcji. Zmarł 6 grudnia 345 lub 352 r., a jego grób znajduje się w Bari.
       Jak głoszą księgi historyczne, Mikołaj urodził się w mieście Patara w Licji ok. 270 r., jako jedyne dziecko zamożnych rodziców. Kapłanem został jeszcze za ich życia, a kiedy zmarli, odziedziczony majątek rozdzielił pomiędzy potrzebujących, ułatwiając m.in. zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica przez anonimowe podrzucenie im pieniędzy na posag. Św. Mikołaj uwalniał też niesłusznie osądzonych skazańców, ratował okręty podczas burzy i roznosił dzieciom miodowe placuszki, co przysparzało mu sympatii wśród mieszkańców Myry. Jego inicjatywę naśladują współcześnie organizatorzy akcji „Szlachetna paczka”, w ramach której chętni mogą anonimowo obdarować wybraną przez siebie rodzinę z terenu całego kraju.
      
       Napisz list do św. Mikołaja
      
Dobroczynną działalność prowadzi również naśladujący świętego biskupa z Myry Mikołaj mieszkający w Rovaniemi w Finlandii. Dzieci mogą pisać do niego listy i podglądać go podczas pracy w biurze pakowania prezentów i odbierania korespondencji na stronie www.santaclauslive.com/. Listy należy wysyłać (koniecznie przed 24 grudnia) na adres: Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia.
      
       Uroczystości odpustowe w katedrze
      
Postać św. Mikołaja związana też jest od wieków z Elblągiem, a konkretnie z katedrą św. Mikołaja. Dlatego każdego roku w święto patronalne (6 grudnia) w naszej katedrze odbywają się uroczyste msze odpustowe o godz. 18. Uroczystej sumie odpustowej w sobotę (7 grudnia) o godz. 11 przewodzić będzie biskup elbląski Jan Styrna. O mszy będzie można zobaczyć relikwie św. Mikołaja, które przechowywane są w naszej katedrze.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama