UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

e-ZUS

Elbląg, e-ZUS

Załatwianie ważnych spraw bez wychodzenia z domu czy biura jeszcze do niedawna było marzeniem wielu zabieganych i zapracowanych osób. W XXI w wieku jest to możliwe dzięki internetowi i specjalnym serwisom. Oczywiście, nie wszystkie instytucje są już do tego przygotowane. W Elblągu e-urząd działa w ratuszu i od niedawna w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Niewiele osób lubi bieganinę po urzędach, wypełnianie kwestionariuszy no i to czekanie na przyjęcie w biurze. E- urzędy, czyli internetowe okienka różnych instytucji, nie są jeszcze powszechne, ale z pewnością niebawem większość spraw będzie można załatwić właśnie w nich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako jeden z pierwszych urzędniczych gigantów otworzył Elektroniczny Urząd Podawczy.
     - Wchodząc na stronę internetową serwisu, dostępną pod adresem http://eup.zus.pl/, zainteresowani mogą złożyć następujące wnioski: wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS - EWN); wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS - EWZ); wniosek płatnika składek o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS); wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUS-EPW), a także zgłosić reklamację do informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej (ZUS-ERU) - wyjaśnia rzecznik elbląskiego oddziału ZUS Krystyna Murawska.
     Każda osoba, która chce korzystać z tego udogodnienia, musi jednak spełnić pewne warunki. Przede wszystkim - te oczywiste - techniczne. Po drugie, musi posiadać podpis elektroniczny.
     - Prawidłowo wypełniony wniosek należy podpisać przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu - wyjaśnia dalej Krystyna Murawska z ZUS.
     Do podpisania wniosku niezbędny jest więc czytnik kart kryptograficznych oraz odpowiedni podpis elektroniczny wystawiany przez dowolne polskie centrum certyfikacji. Po wysłaniu wniosku, zainteresowany otrzyma na wskazany adres poczty elektronicznej wiadomość o przyjęciu dokumentu oraz urzędowe poświadczenie odbioru. W poświadczeniu zostanie podany unikalny elektroniczny numer, który umożliwi śledzenie stanu sprawy. Odpowiedź będzie przekazywana, zgodnie z życzeniem klienta, listownie lub mailem. Oczywiście, będzie można także odwiedzić ZUS i odebrać osobiście odpowiedź w biurze.
     Na razie mieszkańcy Elbląga nie mogą jeszcze w podobny sposób przesłać np deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Mogą jedynie pobierać druki ze stron internetowych fiskusa.
     Ale już od kilku miesięcy jest możliwość uzyskania pozwoleń i zaświadczeń czy składanie pism w elbląskim ratuszu. A to dzięki urzędowi on-line.
     - To nowoczesna i wygodna forma - mówi Danuta Janczuk z Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego. - W ten sposób można załatwiać wiele spraw, nie wychodząc z domu, o każdej porze dnia czy nocy. Taki dokument nie przepadnie ani nie schowa się na dnie urzędniczej szuflady. Od momentu zarejestrowania dokument otrzymuje swój numer i jest przez cały tok urzędniczych prac dostępny.
     Możliwość szybszego pokonania urzędowych procedur to jedno, a umiejętność korzystania z e-urzędów, to drugie. Nie ma jednak wątpliwości, że dla własnego dobra pewnie większość z nas już niebawem będzie mieć swój podpis elektroniczny. A to od razu otworzy nam drogę do e-zusu czy innych elektronicznych instytucji.
     Bo przecież już przyzwyczailiśmy się do robienia internetowych zakupów czy przelewów z wirtualnego konta bankowego.
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • czmeu tylko za te wnioski trzeba placic.wilekie mi ulatiwenie trrzeba iec podpis z ktorym wiecej cyrkow niz z zasiwadczenie na miejscu
Reklama