UWAGA!

Elbląg na czarnej liście

Droga z Elbląga do Pogrodzia znalazła się na czarnej liście odcinków najbardziej zagrożonych wypadkami w naszym województwie, których przyczyną jest uderzenie w drzewo.

W ciągu ostatnich 8 lat na drogach Warmii i Mazur doszło do 3568 wypadków, których przyczyną było uderzenie w drzewo. W wypadkach tych zginęło 812 osób, a 5191 zostało rannych. – Statystyki policyjne są przerażające, dlatego pomysł umieszczania opasek odblaskowych na drzewach uważam za warty realizacji i zaangażowania - powiedział marszałek Jacek Protas. Akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu na drogach regionu i związana jest z oznaczaniem opaską odblaskową drzew rosnących przy najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg w województwie warmińsko-mazurskim.
     Opaski odblaskowe zakupiono ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Zawieszane są przy współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich na drzewach, w miejscach, gdzie nie ma możliwości innego oznakowania. Na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego wytypowano najbardziej zagrożone tego rodzaju wypadkami odcinki dróg wojewódzkich:
     - nr 504 Elbląg – Pogrodzie,
     - nr 507 Orneta – Dobre Miasto,
     - nr 513 Pasłęk, Orneta – Lidzbark Warmiński,
     - nr 521 Susz – Iława.
     Kolejna akcja odblaskowa dotyczy pieszych i rowerzystów ciągle niewidocznych na drogach. Odblask zapewnia widoczność nawet ze 150 metrów, bez niego kierowca dostrzega pieszego dopiero z odległości około 20 metrów. Element odblaskowy znacznie przyspiesza możliwość reagowania kierowcy. W grudniu zeszłego roku marszałek naszego województwa przekazał policjantom 1800 kamizelek, a które zostały rozdane pieszym i rowerzystom. Kontynuowanie akcji odblaskowej przyczyniło się do uzyskania 1700 dodatkowych sztuk. - Mam świadomość, że nie uda nam się obdarować wszystkich pieszych i rowerzystów na drogach naszego regionu, ale ufam, że wypromujemy kamizelkę, która może uratować ludzkie życie – podsumowuje marszałek Jacek Protas.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a po co odblaski ? jak ktoś będzie jechał jak wariat nic mu to nie da
 • anty- ubierz się na czarno i wyjdź w nocy na drogę elbląg-młynary, będzie jeden czubek mniej
 • Uderzenie w drzewo jest tylko następstwem wariackiej, nieodpowiedzialnej i nieostrożnej jazdy
 • a co z dziurawymi drogami. .. .. odblaski na dziury???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polskie drogi(2009-02-09)
 • Droga z Elbląga do Pogrodzia to droga do granicy, czy na tej drodze nie można namalować pasów na środku i na poboczach, niech ktoś próbuje jechać tamtędy w czasie mgły i w nocy, albo odblasków na środku tak jak na innych drogach. Pewne jest również to że niektóre drzewa można uciąć bo zabijają najczęściej tak jak w innych regionach Polski
 • Dajcie spokój drzewom, teraz one są winne temu, że ludzie jeżdżą po jednym głębszym lub jak nie wyżyte homo sapiens. Proponuję naklejać na samochody, szkoda drzew, na głupotę ludzką. Nie tędy droga.
 • Dla niektórych ludzi drzewo jest ważniejsze od życia ludzkiego, a przecież wypadek to wypadek często giną ludzie niewinni czy pasażerowie. (Sowiecka mentalność)
 • Wyciąć drzewa. Odblaski nic nie pomogą. Jak ktoś zasłabnie albo będzie chciał uciekać przed wypadkiem w pole to odblaski nic nie pomogą. Najwyżej gdzie indziej zasadzić nowe drzewa. Życie ludzkie jest ważniejsze nawet tych jeżdżących BMW
 • Jakby wszyscy kierowcy w Polsce przestrzegali dozwolomych predkosci jak w Szwecj, to i wypadkow byloby niewiele wiecej niz w Szwecji, ale wladzom na tym nie zalezy, bo nie chcą nawet karać pijanych kierowcow.
Reklama