UWAGA!

Elblążanie w drodze do Świętego Gaju

 
Elbląg, Idą do św. Gaju
Idą do św. Gaju (fot. AS)

Autokarami, na rowerach i pieszo – pielgrzymi z całej Polski ruszyli do Świętego Gaju. W tym miejscu męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha odbędą się uroczystości odpustowe, a na pątniczy szlak wyszło blisko 800 elblążan. Zobacz więcej zdjęć.

Święty Gaj, malownicza wioska położona ok. 27 kilometrów od Elbląga – to tutaj, według historyków, męczeńska śmiercią zginął św. Wojciech, patron Polski i Diecezji Elbląskiej. Dzisiaj (25 kwietnia) w miejscowym sanktuarium odbędą się uroczystości odpustowe ku czci świętego, które co roku przyciągają setki pielgrzymów z całej Polski.
       Tradycyjnie, w pieszej wędrówce do Świętego Gaju licznie wzięli udział elblążanie. Tuż przed godz. 7.00, spod katedry św. Mikołaja wyruszyło blisko 800 pątników z sześciu miejskich parafii.
       Bezchmurne niebo i jasne słońce – już od rana pielgrzymom sprzyja piękna pogoda. Ubrani w sportowe buty i czapki z daszkiem, zamierzają pokonać 27-kilometrową trasę z uśmiechem i piosenką na ustach.
       -Zabrałem ze sobą gitarę. Idę i praktycznie cały czas gram i śpiewam – mówi 16-letni Amadeusz z Elbląga, który uczestniczy w pielgrzymce do Świętego Gaju już po raz trzeci. - Myślę, że każda forma chwalenia Pana jest dobra. Śpiew i granie też jest modlitwą.
       W wędrówce do Świętego Gaju jak co roku chętnie wzięli udział młodzi elblążanie. Jak zauważa kierownik pielgrzymki, Waldemar Maliszewski, większość pątników to osoby w wieku szkolnym, ale nie brak również osób starszych i całych rodzin.
       -Rok temu poszliśmy do Świętego Gaju wraz z mężem. Teraz zabraliśmy ze sobą synka - mówi Dorota, mama półtorarocznego Dawida. - Mały rozkosznie śpi w wózeczku, myślę, że nie przeżywa jeszcze tej pielgrzymki duchowo. Ale mam nadzieję, że z czasem złapie pielgrzymkowego bakcyla.
       Jak co roku pielgrzymi, oprócz podręcznego bagażu, niosą do Świętego Gaju listę intencji.
       - W maju piszę maturę. Chciałabym ją zdać jak najlepiej i oto będę prosiła w swojej modlitwie - mówi Adelajda, która na pielgrzymkę wybrała się z mamą i bratem.
      
       Pielgrzymi planują dotrzeć do Świętego Gaju około godz. 14.30, gdzie powita ich kustosz sanktuarium, Mirosław Bułecki. Pół godziny później rozpocznie się procesja z relikwiami św. Wojciecha z kościoła do ołtarza polowego. Uroczystości zakończy msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej, Wiesława Szlachetki.
      
AS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • kto płaci im za to chodzenie? oczywiście my płacimy w podatkach, skandal, tyle głodnych dzieci a oni chodzą sobie, skandal
 • XXI wiek. .. ..
 • Przestańcie trza się pomodlić za pepika
 • Szkoda ze Prusowie nie dali się skolonizowac Polakom to by nie było Krzyżaków, wojen, rozbiorów a teraz i ruskich w Królewca.
 • Ten kto nigdy nie przeżył tak pięknej, ,przygody'', spotkania z BOGIEM i chwilą na przemyślenia i modlitwę niech się nie wypowiada i nie miesza polityki z wiarą. Nikt nikomu nie nakazuje idzie się na pielgrzymkę z własnej woli!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  4
  asasasa(2015-04-25)
 • Już się zaczyna bezsensowne nagadywanie ateistów, którym pielgrzymka przechodząca 2 minuty pod oknem przeszkadza. Smutne :( Polecam wybrać się na taki szlak i doświadczyć tego trudu, a potem się wypowiadać :) Trochę też ciekawe jest to, że zamiast zająć się własnymi sprawami, które są dalekie od takich sekt, "katoli" i ich schadzek, to ludzie siedzą przed komputerem i komentują, jakby ich życie od tego zależało. Polecam wybrać najpierw drogę, którą się pewnie kroczy i wzbogacić się o dodatkowy rozum a potem komentować :)
 • Jakie prochy lykasz kmiocie?
 • Jakie podatki z choinki się urwales!! Pielgrzymi płacą sami za swoje za pielgrzymke widzę ze wypowiadasz się na tematy które nie znasz
 • Akurat ja za swoje chodzenie zapłaciłam sama... Takze z całym szacunkiem proszę najpierw sie dobrze dowiedziec co z czego jest finansowane a potem wypowiadać sie na forum...
 • A. Święty Wojciech. .Już wiem. .. To ten który miał 2 głowy o czym katolicki naród w Polsce nie wie. Ciało z 1 głową (tą uciętą przez Prusów) pochowano w Gnieznie. A w Pradze jest pochowana 2 głowa. I Czesi twierdzą że ich jest prawdziwa. Ja naprawdę nie żartuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  8
  ksamol(2015-04-26)
 • Przepraszam, 27 km a później co, powrót, też z buta? a może podstawione autokary?
 • Tak postawione autokary ale każdy pielgrzym za to płaci. Wiec nie rozumiem tej całej nienawiści. Aby tylko się przyczepić i wypowiadają się osoby które nie mają na ten temat żadnego pojęcia i siedzą z dupami w domu na internecie. Żal mentalność Polaków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  chrześcijan (2015-04-26)
Reklama