UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Gdy polityka odbiera rozum

Elbląg, Gdy polityka odbiera rozum
fot. nadesłana

W takiej sytuacji oraz przy nieudolności władzy w Polsce dochodziło zawsze do utraty niepodległości. Zawsze wtedy nie potrafiliśmy żyć dobrze z sąsiadami.

Symbol takiej sytuacji w XXI wieku mamy w postaci cmentarza sowietów w Elblągu przy ul. Agrykola. Na cmentarzu tym pochowanych jest ok. 2 tys. żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Elbing – Elbląg, zdobyty jako pierwszy  "krupnyj gorod" na terytorium ówczesnej Rzeszy i zniszczony w zemście za Smoleńsk…
       Przez ponad 70 lat 9 maja składano tu wieńce i kwiaty na okoliczność zakończenia drugiej wojny światowej – zgodnie ze strefą czasową w Moskwie. Na tę datę złożył się szturm Berlina przez sowietów, a w konsekwencji podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji Rzeszy. Po jego podpisaniu marszałek Żukow powiedział do Keitla: "delegacja niemiecka niech opuści salę…" czyli w obecnym żargonie młodzieżowym "spadajcie…"
       Groby te przez lata były bezimienne. Czyimś staraniem ustalono nazwiska zabitych. Widziałem nawet rodziny stojące nad zidentyfikowanymi mogiłami. Później zdecydowano się na postawienie krzyża katolickiego z elementami prawosławnego i słusznie, bo leżą tam ludzie różnych wyznań.
       Po raz pierwszy władzom elbląskim chyba polityka odebrała rozum. Nie położono nawet wiązanki kwiatów, nie mówiąc o asyście wojskowej. Zrobiono to na grobach przypadkowo zmarłych żołnierzy polskich, nie mających wiele wspólnego z pogromieniem III Rzeszy, czego dokonali sowieci. Toć to zwykła polityczna hucpa, a jednocześnie zwykłe zakłamywanie historii, tak obecne w czasach tzw. dobrej zmiany.
       Odzywają się w Polsce koszmarne polityczne głosy, aby likwidować cmentarze sowietów. Myśmy tu w Elblągu po 1945 r zlikwidowali wszystkie cmentarze niemieckie. Czy leżymy na prochach Niemców czy ich „wykopano”?
       Zanim zaczniemy zgodnie z „ tryndem” nowej władzy też III …ale Rzeczpospolitej ryć sowieckie cmentarze, zróbmy chrześcijański rachunek sumienia… Tam leżą młodzi ludzie, którzy zakończyli życie tu w Elblągu, także nasi, Polacy, wcieleni do sowieckiej armii, którym wielokrotnie udało się zbiec z gułagów, tak jak być może ten Włodek Kamiński, syn Włodzimierza, który w wieku 22 lat zginął tu, w Elblągu.
       Nie było delegacji, kwiatów ani żadnego kaznodziei, który pomodliłby się za dusze zmarłych. Ale to nie nowina, bo do niepełnosprawnych w Sejmie też nikt nie przyszedł…
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 2 54

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Elbląg Miastem Dumnym, Wolnym Od PiS. ..
 • Nie likwidujmy cmentarzy sowieckich, dbajmy o nie, ale nie udawajmy, że Armia Radziecka byłą naszym wybawicielem, bo nie była. W 1939 Rosja zaatakowała nas razem z Niemcami, zaś w 1945 rozpoczęła się okupacja i tworzenie marionetkowego "rządu".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  4
  Krisov(2018-05-11)
 • Zastanawiam się od lat czy piszesz aby pisać czy po prostu taki okres przechodzisz? Co do tekstu cytuje ". .. Czyimś staraniem ustalono nazwiska zabitych. .. ." to nie wiesz czyja to zasługa i piszesz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  20
  zdumiony-kolejny-raz(2018-05-11)
 • Co za bełkot. Mamy czcić groby okupantów? Zostawmy to ich rodzinom.
 • Artykuł dobry, bo wyważony, ale samo zakończenie słabiutkie, bo do sejmu przyszli wszyscy konieczni z wyjątkiem papieża. Ale Watykan zawsze o niepełnosprawnych pamięta. Zwłaszcza w modlitwie. Ale wróćmy do artykułu, który wytyka elementarne i mało europejskie obyczajem rządzących i nie tylko. Bo troska o cmentarze jest prawem międzynarodowym. Brak kwiatów na cmentarzu, a nawet kogokolwiek bez nich, ale z refleksją, że stoję tu, bo Oni tu leżą świadczy, że niewiele mamy z tym co inni mają. Zwykłego odruchu empatii, szacunku i wdzięczności. Tej wdzięczności, której my nie umiemy okazać tym dzieciakom, ubranym w mundur, którego nie chcieli ubierać. Ale musieli. Nie obdzierajmy Ich zatem z pomięci poległych tylko dlatego, że mieli gwiazdę na czapkach. Nie bądźmy podobni do tych, co przywdziewali w mundury leżących na cmentarzu, a chyba pomału takimi się stajemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  10
  mieszkaniec.(2018-05-11)
 • Ze złodziejami i mordercami przyszło nam żyć. Co za głupi przykład. Od zarania Rusek to b,,,, e.
 • Widać że 5 kolumna działa w najlepsze. Na rozkaz wujka Putina i opłacani za ruble pieniacze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  24
  Nupagadi(2018-05-11)
 • okropne błędy w tym tekście, po pierwsze akt kapitulacji podpisany został w dniu 8 maja, 9 maja Rosjanie zrobili spektakl teatralny i zmusili Niemców przed kamerami do podpisania drugiej kapitulacji, kompletny bezsens i idiotyzm, ale w Rosji takie cyrki są normalnym zachowaniem, po drugie ci żołnierze nie byli naszymi wyzwolicielami tylko przyszli tu aby nas okupować i to przez przeszło 45 lat, trzeba miec mózg ameby aby i za to kłaść kwiatki, pomijam fakt, że ci żołnierze dosłownie kilka lat wcześniej wspólnie z Niemcami wywołali II wojne światową napadają podstepnie na Polskę, reasumując autor powinien się dokształcić, prawdopodobnie wychowany został na pseudopodręcznikach tworzonych przez różnej maści propagandystów komunistycznych, nalezy mu współczuć, że ma tak ograniczony i zafałszowany o0braz historii o własnym kraju, ale nalezy mu wybaczyć, jest pośrednio ofiarą, takim współczesnym janczarem,
 • stek bzdur rasowego trolla ruskiego
 • nie zależnie od historii to tam leżą ofiary, nie ważne jakiej historii, to byli ludzie, którzy dostali rozkaz, inaczej pewnie kulka w łeb, wybór żaden, prawdziwy chrześcijanin wybacza i kwiatki na grobie kładzie,
 • Precz z sowiecką zarazą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  22
  PiS-PO-SAMO-ZŁO(2018-05-11)
 • @koko - niech kładzie, ale nie powinni tego robić oficjalnie żadni przedstawiciele jakichkolwiek władz
Reklama