UWAGA!

Teraz ja - Gęsia Góra i co dalej...?

 Elbląg, Taka była Gęsia Góra.
Taka była Gęsia Góra.

Dzięki środkom finansowym Miasta podjęto próbę rewitalizacji byłego wzgórza, na którym w 1937 roku ówcześni mieszkańcy wznieśli pomnik ku czci żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej generała Ludendorffa.

Odkopano nawet skrzynię pełną dokumentów intencyjnych, informujących o erekcji tego przedsięwzięcia. Jeszcze sporo lat po II wojnie światowej stały mury monumentu, jakby na wzór Światowida, z czterema półkolami. Oczywiście, z wiadomych względów polska władza przeprowadziła recykling wszystkiego, co poniemieckie.
       Na szczęście pozostały nieźle zachowane fragmenty cokołu pomnika oraz wzgórze, na którym praktycznie zakończono prace rewitalizacyjne. Cel: piękny punkt widokowy na Elbląg i sąsiednią Górę Chrobrego z infrastrukturą narciarską. Są ławki, zieleń, palenisko do grilla i zadaszenie z pleksi.
       Gdy tam byłem, cisnęło się na usta pytanie: czy jesteśmy europejczykami, czy wschodnimi „dżyngis-chamami”, którzy zniszczą ten piękny obiekt? Czy znowu będą to „perły położone przed wieprze” i chuligani udowodnią swoją wyższość nad ludźmi kulturalnym?
       Zdaję sobie sprawę, że ochrona tego miejsca oddalonego od miasta jest trudna. Niemniej, aby nie zostało ono poddane „recyklingowi” przez lokalne „cyborgi”, uważam, że wzgórze powinno posiadać monitoring czy też być częściej patrolowane przez odpowiednie służby, w celu ochrony dobra wspólnego... A może wydzierżawić je komuś za przysłowiową „złotówkę” i będzie po temacie...
      
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.6 5 10

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Sławek dobrze gada. ..
 • Lokalne Cyborgi jak ich nazwałeś chętnie spotkają się i obgadają z tobą ten artykuł - najłatwiej to kogoś obrażać i mądrości swoje w necie umieszczać funta kłaków warte !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  lokalnycyborg(2013-11-25)
 • najpierw autor napisał : podjęto próbę rewitalizacji byłego wzgórza a kawałek dalej: praktycznie zakończono prace rewitalizacyjne- to podjęto próbę czy zakończono? i czemu byłego wzgórza? i czemu autor już tak w ciemnych barwach widzi przyszłość tego terenu, prorok czy co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  genowefa(2013-11-25)
 • Jak zwykle Czerniak pisze bzdury.
 • zdjęcie w art. wykonane jest z góry Chrobera rozumiem:)?
 • Pomnik powinien być odbudowany tak, jak wyglądał na zdjęciu w latach 60- tych przed wysadzeniem w powietrze Obecna inwestycja / grill, zadaszenie, ławki / nie sa zupełnie w stylu tego kultowego miejsca. to niepotrzebny wydatek. Przez lata dewastacji tego miejsca przez milośników granitu i przesadnego zanieczyszczania szkłem / z tego powodu właściciele psów zrezygnowali z wieczornych spacerów na Górę / Ratusz się tym nie interesował. Prezydent Slonina w 2000 roku wypowiedział umowę rolnikowi uprawiającemu okoliczne pola/ między Wyżynną a pomnikiem i osiedlem Przy Młynie, i chciał co było bardzo dobrym pomysłem, przekazać teren pod budownictwo jednorodzinne. Jednak bezsensowne plany Euro Parku i Obwodnicy Wschodniej wstrzymały tą inwestycję, która mam nadzieję ruszy za kadencji Prezydenta Wilka. na co czeka wielu elblążan.
 • panie autorze zdjęcie jest skopiowane ze strony tv. elblag art. autora: Juliusz Marek. A regulamin działu "Teraz ja" informuje o posiadaniu prawa autorskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  edmundo(2013-11-25)
 • Gęsia Góra i Chrobry są super atrakcyjne bez żadnych współczesnych discopolowo - grillowych dodatków, bez Europarków i teren ten powinien pozostać niezmieniony, jak rezerwat. każda ingerencja tylko psuje i szpeci likwidując nateralną urodę i klimat tych miejsc.
 • A kiedy teren tzw narciarski będzie uporządkowany, estetyczny. Byliśmy ostatnio to wygląda to tragicznie. z tych dwóch górek można nie żle zarobić tylko trzeba mieć wyobrażnię. Popatrzmy na innych jak oni zarabiają i co zbudowali na podobnych górkach.
 • Pan Dyrektor Juliusz-Marek nie mógł być autorem tego zdjęcia, bo w tym czasie Jego szanowni rodzice chodzili co najwyżej do przedszkola. Co najwyżej wszedł w jego posiadanie i na pewno nie obrazi się że przyczynia się do poznania historii Elbląga, którą zresztą ciekawie opowiada z ks. Kilanowskim, lub pokazuje na ekranie kina Światowid.
Reklama