UWAGA!

Integrują się z całym miastem

 
Elbląg, Przebrani studenci przeszli ulicami miasta
Przebrani studenci przeszli ulicami miasta (fot.Anna Dembińska).

Pochód, wspólne grillowanie oraz koncert na koniec dnia. Dziś odbywają się skromne, ale bardzo istotne dla elbląskich studentów, Turbinalia. Na dwa dni władzę w mieście przejęli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć. 

- Jesteśmy przygotowani na obecność 300-400 studentów. Mamy kiełbasy, chleb, węgiel, czyli wszystko, co niezbędne do wspólnego grillowania – zapewniła Magdalena Szafrańska, wiceprzewodnicząca Rady Samorządu Studentów. – Słyszymy nieprzychylne opinie, ale wierzymy, że Turbinalia są potrzebne. To jest niepowtarzalna okazja do zjednoczenia się całej uczelni. Rektor PWSZ [red. prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk] skupił tę imprezę wokół grilla, byśmy mieli okazję do wspólnej zabawy w międzywydziałowym towarzystwie. Nie tylko studenci biorą udział w Turbinaliach. Otrzymujemy wiadomości od szkół licealnych oraz techników, że chętnie wezmą udział w naszym pochodzie, a my nikomu nie odmawiamy. Integrujemy się z całym miastem.
       Do organizatorów docierają także głosy z Internetu, gdzie m.in. użytkownicy porównują Turbinalia ze sławną już Kortowiadą. Imprezy te różnią się od siebie pod wieloma względami, m. in. budżetem, liczbą uczelni oraz wydziałów, a co za tym idzie, także liczbą studentów biorących udział w integraliach. Święto olsztyńskich studentów jest organizowane przez wynajętą firmę, podczas gdy w Elblągu wszystko jest w rękach Rady Samorządu Studentów. Podnoszą się także głosy niezadowolenia z powodu braku wolnego dnia.
       - Uczniowie sami zaproponowali wprowadzenie godzin rektorskich od 11.30 – tłumaczyła wiceprzewodnicząca RSS. – Zbliża się koniec roku akademickiego, więc ze względu na zaplanowane już wcześniej kolokwia i zaliczenia, nie ustalono całego dnia wolnego od zajęć.
       Rada Samorządu Studentów oraz AZS przygotowali dla uczestników atrakcje sprzyjające integracji, takie jak planszówki czy konkurencja wbijanie gwoździ na czas. Ogłoszony został także konkurs na najlepsze przebranie, które wygrał student kierunku mediów społecznościowych w biznesie na wydziale ekonomicznym.
       - Uwielbiam swój kostium i zakładając go, chciałem się po prostu świetnie bawić - zapewnił Tomasz Bagiński, laureat konkursu. – Pomysł na kostium pojawił się dopiero wczoraj. Przy makijażu pomogła mi koleżanka z grupy. Inspiracją dla nas była postać pierrota z commedii dell’arte oraz smutny klaun. Spodziewałem się więcej przebranych osób i lepszej konkurencji – dodał. 
       Zmienna pogoda nie popsuła zabawy elbląskim studentom. Pochód przeszedł al. Grunwaldzką na ul. Wspólną. To tam, na terenie domu studenckiego, zaczęła się dalsza część studenckiej imprezy, czyli Wielkie Żaków Grillowanie „Wspólnie na Wspólnej” oraz atrakcje temu towarzyszące. 
Magdalena Jaworska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama