UWAGA!

Jak się współpracuje z Tarnopolem

 Elbląg, Jak się współpracuje z Tarnopolem
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Jak przebiegała współpraca z Tarnopolem? - o to pyta w piśmie z 18 stycznia radna Elżbieta Banasiewicz. W tle pytań są oczywiście kontrowersje związane z uhonorowaniem w Tarnopolu Romana Szuchewycza i Stepana Bandery. Radna pyta, prezydent odpowiada...

- W zeszłym roku do Rady Miejskiej została zgłoszona petycja, by zawiesić współpracę z miastem Tarnopolem – przypominta Elżbieta Banasiewicz w swoim piśmie. - Petycja była odpowiedzią na nadanie stadionowi nazwy imienia Romana Szuchewycza. Szanowni radni zagłosowali za dialogiem i dalszą współpracą. W grudniu 2021 r. radny Rafał Traks przedstawił Radzie Miejskiej kolejny fakt „współpracy”, na budynku rady obwodowej zawieszono olbrzymi wizerunek Stepana Bandery – podkreśla radna.

Elżbieta Banasiewicz w związku z powyższym zadaje w swoim piśmie dwa pytania: Jak przebiegała współpraca/wymiana młodzieży pomiędzy Elblągiem a Tarnopolem w latach 2014-2018? Jak wyglądała wyżej wymieniona współpraca w latach 2018-2021?

Na pytania radnej odpowiedział prezydent Witold Wróblewski.

- Współpraca Elbląga z miastem Tarnopol została nawiązana w 1992 roku jeszcze za czasów prezydenta Józefa Gburzyńskiego – wskazuje prezydent Elbląga. - Przez wiele lat kontakty naszych miast były intensywne i służyły budowaniu pozytywnych relacji między mieszkańcami – zaznacza.

Witold Wróblewski przywołuje tu działania takie jak uczestnictwo przedstawicieli obu miast w Elbląskim Święcie Chleba czy Dniach Tarnopola, wymianę teatrów, wystawy, koncerty, festiwale, przedsięwzięcia sportowe etc. Odpowiedź na pytania radnej odnosi się jednak w większym stopniu obecnej sytuacji.

- W sprawie współpracy z Tarnopolem była prowadzona ożywiona w dyskusja w 2021 roku – przyznaje prezydent Wróblewski. - Pragnę przypomnieć, że w pismach wystosowanych wtedy do Mera miasta Tarnopol zwracałem uwagę na bardzo trudną do zaakceptowania sytuację związaną z podjęciem kontrowersyjnej decyzji nazwy tamtejszego stadionu, wyrażając jednocześnie oczekiwanie na weryfikację stanowiska władz miejskich Tarnopola, co pozwoli w przyszłości lepiej wykorzystać potencjał partnerskiej współpracy. Podjąłem również decyzję o ograniczeniu współpracy z miastem Tarnopol do niezbędnych działań lokalnej społeczności, placówek edukacyjnych oraz związanych z kulturą, z jednoczesną daleko idącą powściągliwością w kontaktach z przedstawicielami władz miasta, co zostało zaakcpetowane przez Radę Miejską – wskazuje prezydent Wróblewski. Zarekomendowano wówczas „niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego postanowienia z miastem Tarnopol”.

- W stanowisku można też przeczytać: Niezmiennie wyrażamy wolę dialogu jako jedynej drogi do budowania wspólnej, opartej o dobrosąsiedztwo przyszłości w poszanowaniu trudnej przeszłości. Wszyscy jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców, które nie ponoszą odpowiedzialności za naszą wspólną, tragiczną historię” - przypomina prezydent Elbląga.

Na koniec swojej odpowiedzi Witold Wróblewski... zachęca radną Banasiewicz do lektury Dziennika Gazety Prawnej, konkretnie do artykułu „W obliczu wojny. Historia do zamrażarki”, stanowiącego omówienie wyzwań stojących przed spotkaniem prezydentów Dudy i Zełenskiego.

- Padły w nim stwierdzenia, że prezydenci Duda i Zełenski, rozmawiając o historii powinni „rozbroić część min, które w takich atakach mają największy potencjał. Zbrodnia wołyńska i stosunek do postaci takich, jak jeden z przywódców UPA Roman Szuchewycz, to jedna z nich” - cytuje Witold Wróblewski.

Przypomnijmy. Elżbieta Banasiewicz została elbląską radną 29 grudnia, po tym, jak Piotr Opaczewski został powołany na wicewojewodę warmińsko-mazurskiego. Należy do Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Należy do Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta. Pismo w sprawie Tarnopola to jej pierwsze formalne zapytanie jako radnej.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie Wroblewski jakie to przedsięwzięcia sportowe łączyły nas z miastem Tarnopol???proszę dać przykłady!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  5
  Klakier(2022-02-04)
 • Czy rozbrajanie min w stosunkach ma tradycyjnie polegać na biernym patrzeniu jak szanowni Ukraińcy oddają cześć zbrodniarzom ? Czy może nowa wizja rozbrajania min zakłada nie bierność a entuzjazm dla takich działań ? Pan prezydent widać lubi sobie podryfować z prądem pod żaglem z publikatorów głównego nurtu. .. No i Rosja jest gorsza. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  6
  GłębokaMyśl(2022-02-04)
 • ttt Zajechać, przejechać walcem po tym spornym osławionym rondzie, Zasadzić tam palmy kokosowe zamiast pomnika. Wilk syty i małpy zadowolone.
 • Panie Prezydencie. Wiem nie ma nigdy dobrych wyborów, zawsze jest mniejsze zło. Jednak na rozum biorąc, plują nam w twarz a my mówimy, że deszcz pada. Nie chcę awantur tylko poszanowania nas Polaków i Elblązan tak jak my szanujemy ich. Mówi Pan o historii, jednak ciężko nie zauważyć, że to nie Szuchewicz ale współcześni nam ukraińcy ustanowili takie święto. Zatem sprawa dotyczy nie historii a współczesności, antypolonizmu władz Tarnopola, zajadlej mowy nienawiści. Po co nam taki partner, jak chcecie koniecznie mieć miasto partnerskie na Ukrainie wybierzcie nam przyjazne.
 • Po co nadawanie nazw rondom?. .. zupełnie bez sensu, a potem raban się z tego robi !!. .Rondo, na być rondem, a nie miejscem na nazwy czy oflagowaniem itp. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  Vuccccc(2022-02-04)
 • RobertKoliński Dawno o tym pisałem, że różnych szurów od antagonizowania stosunków polsko-ukraińskich to należy do specjalistów odsyłać, a nie na ich warcholskie życzenie jeszcze obiekty drogowe chrzcić i cmentarzyki na nich kopać i urządzać. Co za dziaderstwo umysłowe jakieś, dalibóg? I wszystko byłoby ładnie i można by pana prezydenta za coś w końcu nawet POchwalić, ale nie. .. musieli coś spaprać; W jakim celu przywołuje się bowiem ten mało mądry, za to mocno propagandowy artykuł w GDP? Przecież to jest zwyczajne podżeganie do wojny, jak robią to anty-ukraińskie szury, tylko w drugą stronę - anty-rosyjską, motywowaną zapewne patoprawicową, systemową, post-styropianową, waszyngtońską rusofobią. A i dziaderski nacjonalizm peezeloskiej nomenklatury też zapewne swoją rolę odegrał; i PO co takie coś robić i psuć, jak już było dobrze? #CoZaLudzieJacyś. .. Hashtagi: #Pokoj, #Praca, #Socjalizm
 • RobertKoliński Redakcyo, dalibóg; [Kolejny z licznych sukcesów polskiej dyplomacji:)] #dyletanci, #dyplomatołki, #duda; Hashtagi: #IVwladza, #WolneMedia, #oligarchia, #tusk, #komedia
 • ttt Tak powinno wyglądać nasze { sławne rondo} po zajechaniu walcem- NEUTRALNE- foto obok
 • Jaka współpraca to wymaga działania ze strony urzędników, pytanie czy im się chce chcieć? Po drugie kultura ponoć leży a edukacja, ponoć już sięga depresji. A tak swoją droga to chyba tu w wypowiedzi jest więcej polityki, sporo informacji ale nie ma żadnego konkretu.
 • Nazwy rondom są potrzebne tak samo jak ten jeden gość w krypcie na Wawelu - nie za bardzo.
 • Każdy ma swoich bohaterów którzy zabijali wrogów rzypomnijcie sobie wojnę Polsko- Ukraińską aalbo pogrom lwowski. Jak dla Polaków bohaterem jest Piłsudski tak dla Ukraińców Bandera. Dziś Polska i Ukraina mają wspólnego wroga i na tym się skupmy. Jak to pisał Brzechwa "Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!"
 • @3 światowa - pogrom lwowski to pogrom Polaków, w przeważającej mierze Żydów, dokonany w 1940 roku przez ukraińskie menty banderowskie, co ma Piłsudski do tego? jakim wrogami Ukraińców były dzieci i kobiety na Wołyniu? co ty człowieku tu bredzisz? co chcesz usprawiedliwiać ?
Reklama