UWAGA!

Jak trwoga to do Boga?

 Elbląg, Jak trwoga to do Boga?
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

W 2020 r. kościół katolicki musiał się zmierzyć (podobnie jak całe społeczeństwo) z pierwszymi falami pandemii koronawirusa. Lockdowny i obostrzenia miały ograniczyć aktywność społeczeństwa, także tę religijną. Jak w świetle statystyk wyglądała diecezja elbląska w 2020 r.?

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku publikuje dane pokazujące kościół w liczbach. Dane za 2019 r. przedstawiliśmy tutaj. W przypadku diecezji elbląskiej nie były to liczby, z których kuria mogłaby być zadowolona. Rok później rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Bez pogłębionych badań nie sposób zorientować się, jaki był wpływ wirusa COVID-19 na funkcjonowanie kościoła. Czy ludzie w obliczu zagrożenia zwrócili się do kościoła czy też pandemia tylko nasiliła proces odchodzenia. A może jej wpływ na oba zjawiska był minimalny? Warto jednak przyjrzeć się liczbom.

Jednym z większych obowiązków wiernych jest przyjmowanie sakramentów. W 2020 r. w diecezji elbląskiej (obejmującej zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego oraz wschodnią część pomorskiego) udzielono 3833 sakramenty chrztu. I to jest kolejny rok spadku liczby udzieleń tego sakramentu. W przypadku I komunii św. mamy wzrost - 3434 w 2020 r. w porównaniu z 2579 rok wcześniej. Dane za 2021 r. (które będą dostępne dopiero w grudniu) pozwolą zorientować się, czy to początek „odbicia się“ po spadku , czy też incydent. Ze wzrostem mamy do czynienia także w przypadku bierzmowania. W 2020 r. do tego sakramentu przystąpiło 3833 osób, co jest kolejnym rokiem wzrostu.

W przypadku sakramentu małżeństwa mamy do czynienia z kolejnym rokiem spadków. Przed kapłanem miłość i wierność małżeńską ślubowały 923 pary. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wiele par przeniosło uroczystości ślubne na bardziej sprzyjający czas.

W diecezji elbląskiej 86,6 proc. uczniów we wszystkich szkołach uczęszczało na lekcje religii. Badań dotyczących liczby wiernych uczestniczących we mszy św. oraz przyjmujących komunię św. w 2020 r. nie przeprowadzano ze względu na pandemię koronawirusa.

Rok 2020 nie przyniósł większych zmian w organizacji diecezji elbląskiej. Liczba księży utrzymała się mniej więcej na tym samym poziomie. Liczba parafii wynosiła 158 (w tym 19 zakonnych) i w tym przypadku nic się nie zmieniło. Liczba księży należących do diecezji zmalała o 4 osoby i wynosiła 273 osoby. W diecezjalnym seminarium studiowało 25 alumnów, podobnie jak rok wcześniej.

Statystyki za rok 2021 będą dostępne w grudniu.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niestety ale tak jest prawda.
 • RobertKoliński Gdzie jest mityczne 100 baniek ob. Halberdy? - również warto byłoby w tym kontekście zapytać; Podobnie jak warto byłoby zapytać o koszt utrzymywania przez państwo tej gargantuicznej instytucji pasożytnictwa publicznego a społecznej nieprawości. Czy Polakom podoba się dokładanie co roku do działalności niepolskiej instytucji religijnej w naszym kraju, która utylizuje co najmniej 20-30 mld zł rocznie publicznych środków? Czy może już nie najwyższy czas, aby z pasożytnictwem kościelnym w Rzeczpospolitej skończyć? To naprawdę da się stosunkowo prosto zrobić - i my nawet wiemy jak!:)#SocRev, #TaxTheRich! Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
 • lewacki portel wystawil tarcze do oddawania strzałow
 • Niejaki Stalin powiedział że Boga nie ma - ale w chwili śmierci to odwołał - prawda towarzyszu koliński ?
 • towarzysz koliński doskonale wie jak to jest walczyć z Kościołem. Towarzysze ze Związku Radzieckiego sto lat temu to uskuteczniali. Ale jak powiedział Jezus Chrystus będę z Wami aż do skończenia świata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  22
  hamulcowy(2022-01-18)
 • @RobertKoliński - Kościołowi nie leżało grabienie majątku przez komunistów to odzyskali z nawiązką od demokratów. O swoje interesy trzeba umieć zadbać. Jak masz patent na odwrócenie tej sytuacji to umieść go na liście wyborczej. Nikt zdrowo myślący nie tyka kleru bo to strzał w kolano w wyborach. ..
 • RobertKoliński Przez 33 lat byliście tak "zdrowo myślący", że wam, Nam!, klechy kraj zawłaszczyły i sprywatyzowały, a tu mi taki będzie teraz jeszcze malkontencił, że kler nie do ruszenia niby jest - pitu-pitu!; 1.Wypowiedzieć konkordat (możliwe). 2.Opodatkować kler (możliwe). 3.Uchwalić Nowy Dekret Bieruta (możliwe i pożądane). Post-styropianowe nieudaczniki załgane i tchórzliwe a watykańskie jurgieltniki sakramenckie, bez rozumu i godności człowieka! #SocRev, #TaxTheRich! Hashtagi: #SocjalizmWytyczaKierunekRozwojuLudzkosci
 • RobertKoliński Irytująca jest drobnomieszczańska cenzura kościelnego lib-Portelu, naprawdę; [Uwaga: - Nauczam!] #TaxTheRich! Hashtagi: #styropiany, #balceroidy, #kler, #bieda, #wyzysk, #tusk
 • marzy mi się taka utopia, w której wszyscy zamiast o siebie dbają o innych. Tym sposobem też wszyscy byliby zadbani {; -)
 • O czym jest niby ten artykuł ? I ten tytuł ? Liczby mówią same za siebie. NIE. Jak trwoga to do psychologa pracować nad sobą a do kościoła co niedziela jeśli to są Twoje przekonania i wiara. Jezus się w czasie II wojny światowej nie odezwał to teraz miałby zająć stanowisko. .. Świecka gazeta nie musi się pochylać nad takimi tematami. Każdy wierny zna swoją parafię i ten raport dostaje na kazaniu. Świadectwem wiary jest liturgia a, że ksiądz żyje z 10% parafian zameldowanych bo 90% nie poczuwa się do wiary to ich prywatna sprawa. Covid drugi rok z rzędu odcina parafie od żniw jakim jest kolęda. Oni to wiedzą ale o liczbie pogrzebów odprawianych za pandemii już cicho siedzą. Można być wierzącym ale na pewne sprawy w kościele patrzeć krytycznie.
 • @RobertKoliński - Utrzymanie księży w szkołach kosztuje budżet państwa (podatników)1,5mld zł rocznie. ..
 • @RobertKoliński - kiedy nierobie Koliński znajdziesz pracę i przestaniesz korzystać z naszych podatków stary koniu i leniwcu
Reklama