UWAGA!

Jak tu wędkować w trudnych czasach

 Elbląg, Takich widoków nad rzeką Elbląg jeszcze nie zobaczymy
Takich widoków nad rzeką Elbląg jeszcze nie zobaczymy (fot. Anna Dembińska)

- Czy w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa można pójść na ryby w ustronne, zaciszne miejsce, nie będące lasem, parkiem, bulwarem, plażą czyli miejscami, o których mówi się w rozporządzeniu ograniczającym przemieszczanie się ludzi? Myślę, że ta kwestia nurtuje nie tylko mnie, ale całą rzeszę wędkarzy – pyta jeden z elbląskich wędkarzy. Sprawdziliśmy, jaka jest odpowiedź.

O odpowiedź na to pytanie zwróciliśmy się do Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Elbląg. - Nie powiem tak lub nie, takich pytań jest całe mnóstwo, zresztą jak w innych dziedzinach życia: co można zrobić albo czego nie można w czasie pandemii - mówi Krzysztof Cegiel, dyrektor Biura Zarządu Okręgu PZW w Elblągu. - Państwowe zarządzenie jest jasne: należy unikać wychodzenia z domu, więc trzeba przestrzegać tych zapisów rozporządzenia. My jako okręg PZW nie wydawaliśmy takiego zakazu, nie wydawano go też na poziomie Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. Należy jednak w tej sytuacji stosować się do rozporządzeń rządu – podkreśla.

- Generalnie odradzamy wędkowanie, jednak nie ma w tej sprawie konkretnych wytycznych – mówi kom. Krzysztof Nowacki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Jest to rodzaj sportu, a zalecenie jest takie, by powstrzymać się na jakiś czas od tego rodzaju aktywności - dodaje. - Jeśli chodzi o kwestię mandatów, to każda sprawa jest rozpatrywana przez funkcjonariuszy indywidualnie. Na pewno na nie można wędkować w takich miejscach jak bulwar albo inne przestrzenie wymienione w rozporządzeniu – podkreśla oficer prasowy.

Temat wędkarstwa w dobie koronawirusa poruszał już m. in. portal Wirtualna Polska, cytując opinię w tej sprawie Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Czytamy w niej:

„Należy stwierdzić, że uprawianie wędkarstwa na mocy obowiązujących przepisów jest aktualnie zabronione. Zakaz ten dotyczy zarówno grup, jak i pojedynczych osób i wynika nie tylko z troski o zdrowie i życie samych wędkarzy, ale również z troski o zdrowie i życie wszystkich mieszkańców Polski i jest zawiązane z bardzo wysoką zaraźliwością wirusa wywołującego chorobę COVID-19” - informuje Departament Rybołówstwa.

Jak widać, w dobie koronawirusa lepiej zachować ostrożność w różnych dziedzinach życia, a przynajmniej tych, które nie dotyczą bezpośrednio pracy zawodowej lub realizowania codziennych, niezbędnych potrzeb życiowych. Jeśli mamy w danej kwestii wątpliwości, to warto wejść na rządową stronę zawierającą często zadawane pytania i odpowiedzi na nie, dotyczące podejmowania różnych aktywności w czasie pandemii. Jednak póki co zapisu bezpośrednio dotyczącego wędkowania tutaj nie uświadczymy.

 

Tomasz Bil


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • zacznij myśleć samodzielnie !
 • Kto zrozumie Twój komentarz kolego?. Nie wielu nas jest. Większość to d..
 • Siedź na d... w domu i zamocz kija w wannie. W tym czasie rybki zdążą urosnąć do przepisowych wymiarów. Nad wodą będzie też mniej śmieci które zostawiają niektórzy z wędkujacych.
 • Cały czas pseudowedkarze jadą przez dojazdowa nad rzekę. Cała masa. Przy okazji w rowach zostawiała opony, śmieci budowlane inne. Gdzie policja o straż miejska. No i kiedy miasto to posprząta? Dzieciarnia nieletnia tez chodzi w tamta stronę grupami. Izolacja tylko w teorii.
 • Najgorzej że przy tej tragedii,wyszły szczury kłusownicze i katują leszcza w tarle.
 • Taaa wędkarze opony wiozą, jaki Ty jesteś nie mądry.
 • Związek nie wydał zakazu?? A odwołane wszystkie zawody - to nie jest wydanie zakazu?? Zapłaciłem za kartę i proszę teraz o jej zmniejszenie lub rekompensatę w przyszłym roku - ponieważ przez prawie pół roku nie mogę z niej skorzystać. I dla czego te opłaty są tak duże??
 • Tak było jest i będzie, to nie wina wirusa, a społeczeństwa - przyzwalamy na to min. kupując w nd. na targowisku świeżą rybkę - myślisz, że skąd ona jest?? Z legalnego odłowu??
 • pojechałem w piątek do Nowakowa na most, okonie ładnie brały ale. .. podszedł do mnie miejscowy zapytaniem czy się nie boję? zapytałem czego, porozmawialiśmy trochę, dowiedziałem się miejscowi dzwonią na policję jak tylko widzą wędkarzy nad wodą, nie ryzykowałem zawinąłem się, po co mi policja i mandat, pomyślałem podjadę na tzw. Ciepłą, i tu mam pytanie do wędkarzy braci Czy we własnym mieszkaniach też macie taki syf? bo to zobaczyłem to nie idzie opisać, oczywiście nie wkładam wszystkich do jednego wora, ale są jednostki tzw. brudasy Panowie szanujmy się, weź człowieku jeden z drugim pomysl i posprzątaj po sobie jak zakończyłeś wędkowanie, zadbajmy trochę o to, a wędkowanie stanie się przyjemniejsze tak zapytam, czyją ta woda jest, PZW?
 • Na Ciepłej 80% to nie są wędkarze a kłusownicy, oraz inne osoby wywożą tam gruz i inne pozostałości po remontach. Co nie zmnienia faktu, że wędkarze też syfiaże
 • W pierwszej chwili pomyślałem ,że uruchomili odkryty basen na dolince
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Doliniarze(2020-04-14)
 • Karać brudasów po 30tyś , po kieszeni ,bo to boli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  4
  Karać bez skrupułów (2020-04-14)
Reklama