UWAGA!

Jak zacząć przygodę z obserwacją ptaków?

- Birdwatching, czyli sztuka etycznego obserwowania ptaków staje się coraz bardziej popularną aktywnością – podaje magazyn Echa Leśne. Krótki film, który powstał z inicjatywy Nadleśnictwa Elbląg, promuje właśnie tę aktywność.

Nagranie zrealizował Tadeusz Baraniecki z Natura Film. Opowiada ono o tym, jak rozpocząć przygodę z obserwowaniem ptaków.

- Birdwatching to świetna forma spędzania wolnego czasu, jest to po prostu obserwowanie ptaków z pasji – mówi Samuel Sosnowski ze Stowarzyszenia "Drapolicz".

- To forma aktywności sportowej połączona z nauką – mówi o birdwatchingu Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

- Uwieczniając nasze obserwacje musimy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy: nie możemy wprowadzać zamieszania do środowiska przyrodniczego. Nie płoszmy zwierząt i nie wchodźmy na obszary zakazane – mówi Jola Bulak z Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej.

Jak zająć się birdwatchingiem? O tym nieco więcej w dołączonym filmie.

W produkcję filmu były zaangażowane także Stowarzyszenie Drapolicz, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Błękitny Patrol WWF, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, Lanius Books, Grupy Badawczej Ptaków Wodnych "Kuling", Stowarzyszenia Ochrony Sów, Fundacji Akcja Bałtycka, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, PTAcom i NESTbox24 i Miasto Krynica Morska – czytamy pod nagraniem w serwisie YouTube.

- Tereny, na których znajdują się lasy Nadleśnictwa Elbląg, to wręcz wyśmienite obszary do uprawiania tej wciągającej aktywności, jaką jest birdwatching - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Lasy, w których mamy przyjemność pracować pod tym względem są wyjątkowe i dlatego staramy się ułatwiać miłośnikom ptaków tę aktywność. Organizujemy Ptasi Piknik, na którym między innymi promujemy obserwacje ptaków, ale też edukujemy ludzi na temat ich ochrony, budujemy infrastrukturę, jak choćby wieżę obserwacyjną na Górze Pirata czy ścieżkę edukacyjną do niej wiodąca. Mamy jeszcze wiele pomysłów i planów z tym tematem związanych. Zapraszamy wszystkich miłośników ptaków do obserwacji i poznawania tych fascynujących zwierząt.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Lasy, w których mamy przyjemność pracować pod tym względem są wyjątkowe i dlatego staramy się ułatwiać miłośnikom ptaków tę aktywność. "Poprzez wycinkę drzew na skalę nie spotykaną tu nigdy wcześniej. .. ?
 • Przede wszystkim nie obserwujmy cudzych ptaków:)
 • Artykuł poważny a wpisy idiotyczne … poziom emblonskich ynteligentow !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  Żenada(2022-01-06)
 • dlaczego wrobel dostal 8k podwyzkii a ja tylko 200 zl a robimy tsak samo albo nawet mniej przez lockdown, i dlaczego ta podwyzka to sciema bo wszystko w gorte poszlo wiec mi zabrano a dano im, o tym piszcie a nie mydlicie ludziom oczy bzdurami
 • Jeśli chodzi o ptacrel
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  TeofilSkorupa(2022-01-06)
 • Jeśli chodzi o ptactwo to trzeba koniecznie wspomnieć o wspaniałej wyspie, unikacie e skali przynajmniej europejskiej który nasz rząd stworzył przy budowie polskiego Kanału Sueskiego. W tym miejscu gnieździć się będą ich liczne okazy dla dobra naszej przyrody i ku uciesze obserwatorów
 • @TeofilSkorupa - głównie ku uciesze jednego kaczora
 • RSPB w Szkocji takimi miejscami zarządza. A jest czym. Jeziora, góry, parki i lasy. Wspaniałe inicjatywy Hashtagi: #nature2see, #nature, #przyroda, #rspb
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jurek z trzeciego(2022-01-07)
 • Ta gnieździć sie będą na wyspie, jak narazie to się zagnieździli w ratuszu I nie wiem jak ich z tamtąd przepłoszyć, jak do tej pory schronienie znalazł tam czyżyk, wróbel, sokół, co do pawia ludzie mówią, że widziano go tam wielokrotnie, I wręcz żądano aby puścić pawia I nie męczyć ptaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Wrona..(2022-01-07)
Reklama