UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Jan Paweł II... „podęty” w Elblągu

 
Elbląg, Jan Paweł II... „podęty” w Elblągu

Może jestem w błędzie, ale nie zauważyłem, żeby specjalnie w kościołach i mediach elbląskich wspominano datę 6 czerwca 1999 jako wiekopomną dla Elbląga, związaną z jedyną i jednocześnie ostatnią wizytą, obecnie Błogosławionego, Papieża.

Na pewno dla tysięcy uczestników tego spotkania, poza eucharystią, pozostaną inne, sympatyczne wspomnienia. To tutaj powiedział: „krzyczycie: Papież, słyszę... łupież...”. Wiadomym też jest, że tutaj, w Elblągu, kiedyś skradziono Mu kajak... To tu, przy likwidacji specjalnie usypanego pagórka ołtarza na lotnisku, rozwaliło się kilka ciężarówek... To dzięki Niemu mamy podziemne przejście od dworca PKP na Zatorze, bez niebezpieczeństwa spotkania się z lokomotywą...
       Jest więc dla mnie, jako elblążanina z urodzenia, Elbląg miastem szczególnym w rozumieniu wizyty Papieża. To tutaj, na pograniczu Prus Wschodnich, wskazał nasze miejsce na Ziemi, gdzie tak naprawdę nigdy na długo nie byliśmy...
       W smaczku, dla historii, przypomnę, że ówczesna Rada Miejska w Elblągu, której wówczas przewodniczył Andrzej Kempiński, nadała „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Elbląga.” Ta „uchwała weszła w życie z dniem... podĘcia...”. To oczywiście zwykła drukarska pomyłka, wynikła z powagi chwili... ale także „złoty kruk” wśród dokumentów historycznych.
       Oryginał tego dokumentu znajduje się zapewne w przepastnych zasobach watykańskich, zaś II kopia u mnie..., co poświadcza załączone zdjęcie.
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 1 7

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dałem ,w prezencie ,gratis ,płytkę z nagraną z VHS (oczyszczoną z szumów)z wizyty Papieża JP IIw Elblągu w czerwcu 1999r,dla Biblioteki Elbląskiej C.K. Norwida i dla Telewizji Elbląskiej .Z racji faktu ,ze nagranie pochodzi z TVP 2(a więc licencja),biblioteka ma płytkę na własny użytek.Nieporozumieniem jest fakt ,że dotąd TV Elbląska nie wystąpiła do TVP o udzielenie zezwolenia na emisje ,wszak archiwalnego nagrania z przed 12 lat.Tak by sobie ludzie obejrzeli to archiwalne nagranie ( szkody dla TVP by to nie wyrządziło żadnej z racji upływu czasu ). Telewizji Elbląskiej i VECTRA nie stać na wystosowanie stosownego pisma do TVP o udzielenie zezwolenia na emisje tego archiwalnego filmu ?A tak dzśs na stronie Telewizji Elbląskiej archiwum nagrań wciąż świeci pustkami ,proszę zobaczyć : www.tv.elblag.pl "Brak materiałów do wyświetleń w tej kategorii " I to jest "promocja " Elbląga w/g Telewizji Elbląskiej ?A gdzie są archiwalne nagrania Pana śp.Muli ?Nie wierzę ,że TV Elbląskiej i VECTRY na to nie stać . (florek)
 • Jan Paweł, Janem Pawłem, ale wody to nam nie brakuje. .. .
 • Fanatyczny tekst.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oriana(2011-07-11)
 • mamy jednak album -pamiątkę z wizyty Jana Pawła II w Elblągu i to z homilią w środku wydany przez Wydawnictwo URAN, warto poczytać i pooglądać
 • Mogło by się wydawać, że tylko cud może sprawić, że przekopano przejście pod torami, a przedtem dziesiątki ludzi kończyło pod kołami parowozów. Tak to właśnie dzięki "uświęconemu" myśleniu można uświęcić każde zdarzenie. Złodziej kajaka też pewnie się nawrócił, gdy dowiedział się jaką relikwię zwinął. Proponuję ten kawałek tunelu nazwać słusznym imieniem a najlepiej cały dworzec po remoncie. Windą, którą wjechał na górę Honorowy gość miasta na szczęście można jechać stojąc. Czy autor i właściciel dokumentu potrafi podać jakim kosztem usypano górkę na lotnisku i ile kosztowało. jej rozsypanie. Czy Karol Wojtyła na pewno popierał budowę takich pomników pychy, czy też jego służby prześcigały się w wychwalaniu namiestnika Boga. Jeżeli nie świętujemy ani hucznie, ani z odpowiednią "powagą" tej rocznicy to znaczy że Elbląg jest w miarę normalny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  @wczerwonym(2011-07-11)
 • Szkoda tego kopca, mógł być gdzie indziej usypywany i stanowić pamiątkę do dnia dzisiejszego !
 • A może by tak na każdym skrzyżowaniu ustawić krzyż na pamiatkę pobytu Pana Papieża w Elblągu i jeszcze parę kapliczek i jeszcze kilka kościółków !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wolnośćrządzi(2011-08-06)
Reklama