UWAGA!

Jesienne obowiązki właścicieli nieruchomości

 
Elbląg, Jesienne obowiązki właścicieli nieruchomości
fot. nadesłana

Jesień to pora roku, którą charakteryzują duże ilości wielobarwnych liści. Niestety bardzo często zalegające na chodnikach jesienne liście utrudniają pieszym poruszanie się. Aby do tego nie dopuszczać, należy dbać o porządek wokół swojej posesji i na bieżąco usuwać zanieczyszczenia.

W związku z tym Straż Miejska informuje, że właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie oraz inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązane są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości.
       Należy usuwać nie tylko błoto, śnieg i lód podczas zimy. Jesienią do obowiązku należy zamiatanie liści. Zebrane liście należy przeznaczyć na własny przydomowy kompost lub zapakować w worki, w tym przypadku brązowe (bio) na odpady zielone ulegające biodegradacji, które będą wywiezione do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów zlokalizowanego przy ul. Mazurskiej 42. Worki zabierają firmy zajmujące się wywozem odpadów z terenu miasta.
       Obowiązki właścicieli nieruchomości reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także uchwała Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.
       Niewykonanie obowiązków, o których wyżej mowa, stanowi wykroczenie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za co grozi mandat karny w wysokości 100 zł.
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ja proponuje wyciąć te drzewa albo niech sprzątają ci co tak się do nich wiążą - w parku jest miejsce na drzewa w lasach itp. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Gajowy(2017-10-24)
 • Proszę pamiętać, że każdy ma sprzątać tylko jeśli chodnik przylega do posesji bo jeśli jest pomiędzy nimi minimalny kawałeczek pasa zieleni który nie należy do właściciela nieruchomości to już tego sprzątać NIE MUSI. Czemu SM tego już nie napiszę ??? Pozdrawiam
 • niech pan prezydent pierw zadba o miejskie chodniki bo zabic sie mozna
 • @on123456 - No cóż, nie do kończ tak jest. Nie pamiętam dokładnie przepisu, ale właściciele prywatnych posesji, w niektórych dzielnicach, mają obowiązek nie tylko sprzątania chodnika przylegającego do posesji, ale i pasa jezdni. .. .a do tego miasto nie ma obowiązku odśnieżania takiej ulicy. Wiem, co mówię, bo mieszkam w takim miejscu. Pługi śnieżna na mojej ulicy widziałem w ciągu 20 lat może ze 3-4 razy, ale do zalegających liści straż miejska się, a jakże, czepia. .. Uprzedzając wszelkie hejtowskie komentarze: tak, wiem, zachciało się mieszkać w domku jednorodzinnym, to teraz mam za swoje. Piszę ten komentarz właśnie po to, by uświadomić co poniektórym, że dom w mieście to poza przyjemnością, także wiele obowiązków.
Reklama