UWAGA!

Jeszcze o Ogrodach... a raczej o dziennikarzach i czytelnikach

Elbląg, Minister Bogdan Zdrojewski (drugi z lewej)
Minister Bogdan Zdrojewski (drugi z lewej) (fot. PS).

Nie będzie to tekst o gustach muzycznych ani o tym, czy 15 zł za koncert to cena wygórowana, czy też nie. Nie będzie też o stylu pisania mojego redakcyjnego kolegi Daniela Orłowskiego. Mnie się on (styl) podoba, choć czasem zmusza do zastanowienia się nad zdaniem, czasem nawet do sięgnięcia po Encyklopedię, żeby sobie coś tam przypomnieć - ale to jego walor, a nie wada. Media coraz rzadziej zmuszają do myślenia, więc warto wykorzystać każdą okazję...

Przyznaję, że do napisania tego tekstu skłoniła mnie burza komentarzy przy tekstach Daniela, a szczególnie jeden element wielu komentarzy, nawet nie pierwszoplanowy. Otóż niektórzy komentatorzy sugerują, że istnieje jakiś układ między Biblioteką a portElem, dlatego autor pisze pochlebnie o koncertach Letnich Ogrodów Polityki. Niektórzy piszą nawet, że to teksty sponsorowane.
      
       Dlaczego chcecie, by „spsiało”?
      
Kto był na sobotnim panelu Ogrodów, zna jego temat i opinie tuzów polskiego dziennikarstwa (Tomasz Wołek, Seweryn Blumsztajn, Jacek Żakowski, Wiesław Władyka) na temat kierunku, w którym to dziennikarstwo ewoluuje. Mówiąc najkrócej, jest to kierunek bardzo niepokojący: w wielu mediach niepodzielnie rządzi pieniądz, z zawodu dziennikarza coraz bardziej wypierane są takie wartości, jak etyka, kompetencje, odpowiedzialność za słowo, ale i niezależność sądów. Jednym słowem, w ostatnim dwudziestoleciu dziennikarstwo nieco „spsiało”, głównie za sprawą telewizji i tabloidów.
       I tu wracamy na nasze podwórko. Otóż istnieje dziwny „układ” między Biblioteką a portElem, ale nie taki, o jaki podejrzewają nas niektórzy czytelnicy. PortEl od dłuższego czasu nie może być patronem medialnym imprez organizowanych przez Bibliotekę Elbląską - kto czytał afisze Ogrodów lub przyjrzał się banerom na płocie Biblioteki, o tym wie. Przyczyna - nazwijmy to, „fanaberie Dyrektora”. Choć śmiem twierdzić, że portEl ma największe kompetencje, żeby takim patronem być.
       Gdybym - jako redaktor naczelny - kierował się pobudkami, o jakie podejrzewają porEl autorzy tych komentarzy, tekstów Daniela zwyczajnie bym nie publikował, ale kazałbym mu pisać o koncertach niepochlebnie (jestem pewien, że by odmówił).
       Inny przykład, nieodległy. PortEl był patronem medialnym juwenaliów PWSZ. Po nich Olga Kaszubska napisała tekst, w którym postulowała, by elbląskie uczelnie wreszcie połączyły swe wysiłki i zrobiły jedne, elbląskie juwenalia. Wtedy łatwiej byłoby o sponsorów, dofinansowanie z kasy miasta, ciekawy program, ciekawych wykonawców. A tak - żeby święto uczelni trwało dłużej niż dzień, w program tego drugiego dnia organizatorzy wpisują picie piwa w pubach na starówce lub jakichkolwiek innych. Komentarz czytelnika (pewnie studenta PWSZ): Jak mogliście opublikować takie świństwo, przecież byliście patronem juwenaliów (cytat z pamięci).
       Dlaczego czytelnicy (a przynajmniej jakaś ich część) uważają, że patron medialny musi pisać o imprezie wyłącznie dobrze? Dlaczego twierdzą, że jeśli dziennikarz pisze dobrze, to pewnie coś z tego ma? Dlaczego odmawiacie dziennikarzom, dla których te wartości są wciąż istotne, prawa do postępowania w zgodzie etyką i niezależności sądów? Chcecie, by dziennikarstwo „spsiało” do końca?
      
       Troszkę o Ogrodach
      
Muzycznie. Gusta są różne, jednym koncerty się podobały, innym mniej. Można było przed podjęciem decyzji o kupnie biletu (bądź karnetu) zasięgnąć informacji o wykonawcach i rozważyć, czy są warci tej ceny, czy też nie (działanie znane wszystkim konsumentom). Malkontenci mogą porównać program Ogrodów z programem Dni Elbląga, które przed nami. A możliwości finansowe miasta i Biblioteki są nieporównywalne. Uprzedzę argumenty, że Dni Elbląga są za darmo. Właśnie dlatego, że możliwości finansowe miasta i Biblioteki są nieporównywalne. Miasto na to stać - dzięki naszym podatkom.
       Pozamuzycznie - tylko jeden przykład. Pierwszego dnia gość Ogrodów minister kultury Bogdan Zdrojewski komentuje wywiad z byłym ministrem Jerzym Hausnerem, który ukazał się tego samego dnia w „Gazecie Wyborczej” - największym ogólnopolskim dzienniku. Jak często takie wydarzenia mają miejsce w Elblągu? I nie była to kampania wyborcza - od ostatniej minął tydzień, do kolejnej jeszcze ponad rok.
       Letnie Ogrody Polityki to jedna z niewielu imprez w Elblągu, która wyróżnia to powiatowe miasto na tle setki innych. Nie chcę urazić miast powiatowych, ale Elbląg miał kiedyś większe ambicje...
      
       Dziennikarz też człowiek
      
A nawet człowiek z misją, bo wciąż wierze, że bez tego poczucia misji nie można być dobrym dziennikarzem. W mediach lokalnych i regionalnych nikt nie wybiera tego zawodu dla pieniędzy.
       A jeśli człowiek z misją... Może pisać pochlebnie o koncercie, choć jego redakcja nie była patronem medialnym. Może pisać o imprezie krytycznie, choć jego redakcja patronem medialnym imprezy była. Może pisać o machlojkach w firmie X, choć ta firma ogłasza się w jego gazecie. Jeśli pisze krytycznie o niektórych poczynaniach Prezydenta Miasta, to nie dlatego, że nigdy nie był członkiem PZPR albo nie jest członkiem SLD, tylko dlatego, że uważa, że są one dla miasta niekorzystne. Jeśli gratuluje posłowi SLD (Witoldowi Gintowt-Dziewałtowskiemu) polemiki z Jackiem Żakowskim (na sobotnim panelu Ogrodów), to nie dlatego, że chce się do SLD zapisać, tylko uważa, że to poseł w tej konkretnej sprawie ma rację, choć Jacka Żakowskiego bardzo ceni.
       Tak pojmuje niezależność sądów i za to cenię Daniela.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • co do wspomnianego komentarza dotyczącego juwenalii, to nie chodziło o to, ze ktos zwrocił uwagę na to, ze powinno sie zrobic wspolne juwenalia elblaga, tylko o to, ze nie zebrał odpowiednich informacji, by cos takiego napisac; p byly proby, ale PWSZ nikogo nie bedzie zmuszal; p miejmy nadzieje, ze w tym roku dojdzie do porozumienia:)
 • chodzi o to, zeby dziennikarze pisali artykuły poparte rzetelna wiedza, a nie jakimis swoimi przemysleniami. .. a jezeli chca dac upust swojej fantazji, to niech to wyraznie zaznacza:)
 • popieram, panieRedNacz. .zwłaszcza ostatni akapit
 • Ogrody polityki to świetna impreza, ale jako juz dawno nie mlodzież / do ZSMP mozna bylo nalezec do 35 roku / postulowalbym następujace zmiany w przyszlym roku, jezeli chodzi o muzykę. 1/ koncerty powinny być adresowane kazdego dnia do innej grupy sluchaczy, tzw. tematyczne, folk, rock, pop, blues, poezja spiewana, jazz techno, rap, itp. by wieczor zawieral w miare jednorodna stylistykę muzyczna. 2/ jeden dzięń - koncert zespolow jazzowych 3/oferta powinna byc skierowana takze dla innych wiekowo sluchaczy, nie tylko do malodzieży, jak dotychczas. 4/ jako supporty przed " gwiazdami " kazdego dnia powinien wystapic wykonawca z Elbląga. 5/ wieksze naglosnienie imprezy w mediach.
 • Bardzo mętny inelektualnie jest ten esej Pana Redaktora. Próby pisania "pod wszystkich " zwykle kończą się permanentną z g a g ą !. I tak jest w tym przypadku.
 • Wszystko co wyrasta ponad upodobania i miłości miejscowego półświatka i towarzystwa wzajemnej adoracji jest pozytywem, wszak wyzwala nas spod skrzydeł jedynie słusznych racji i standardu zadupia znanych atentatów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2009-06-18)
 • Panie Banio o co Panu chodzi??? Pan Redaktor po ludzku, naturalnie i prosto z mostu, napisal jak sie sprawa ma. Tu nie ma nad czym dyskutowac. Pan Piotr moim zdaniem zachowal sie mądrze, zdementowal to co niemądre i tyle. .. niema nad czym sie tu rozwodzic. Ten tekst pokazal tylko, że są jeszcze ludzie, ktorzy cenią podstawowe, dobre i szczere wartości tj. lojalność, szczeroąść i przede wszystkim prawda. .. jak dla mnie dyskusja na temat tegorocznych Ogrodów Polityki powinna sie zakonczyc. Czekam kolejnych:))
 • Jedna rzecz Panie Redaktorze - z portelu niestety nie dowiedziałem się, jak minister Zdrojewski owy pomysł na reformę komentuje. Jeśli coś takiego się zdarza, warto by o tym napisać coś więcej. Bo jeśli w mediach (przede wszystkim w Gazecie Wyborczej, ale też w Tygodniku Powszechnym oraz na witrynach e-teatr. pl, krytykapolityczna. pl, kulturaliberalna. pl) trwa intensywna debata o koncepcji Hausnera, to opublikowanie wypowiedzi ministra ma niebagatelne znaczenie. Także w skali ogólnopolskiej. Tym bardziej, że głos ministra pokazałby stanowisko najważniejszego w tej kwestii decydenta. A tak komentarz znają tylko słuchacze panelu i są dumni, że usłyszeli go na gorąco w Elblągu. Myślę więc, że choć panel był ponad tydzień temu nadal warto tę informację opublikować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paweł Płoski(2009-06-18)
 • Myślę, że zamiast tego mętnego komentarza lepiej byłoby zamieścić drugą (zapowiadaną) część rozmowy z red. Jackiem Zakowskim. Pierwsza część była udana, czytało się z przyjemnością. Ale już podsumowanie "Ogrodów" i obecny komentarz to teksty, które objawiają frustracje i niedostatki lokalnego dziennikarstwa. Komentarz to trudna forma, więc może lepiej mierzyć siły na zamiary.
 • sluchaj Pani Famo!!! czytam co chwile twoje madrosci i smieszysz juz! twoje komentarza swiadcza o tym ze jestes co najmniej Ksiezna rozumow, dziennikarka na skale swiatowa i Bog jeden wie kim jeszcze. jesli sama pisujesz gdzies to daj mi namiar bo z checia zobacze kim w zasadzie jestes by stawiac takie wnioski i poprzeczki. .. poki co to durnota z ciebie. .. ktos dfobrze napisal "fama do wora". ..
 • Nigdy w zyciu nie bylem i nie bede na ogordach polityki poniewaz to co oferuja nie interesuje mnie i nie powoduje u mnie gesier skórki :) Giwazdy? Jakei gwiazdy! Gwiazdy dla mnie to nie peszek czy nos badz jakis WU WU tylko Depeche Mode, Neil Young, Madonna badź U2! no i Laputita :)
 • To Ciebie, biedaku, nawet Open'er nie zainteresuje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fellini(2009-06-18)
Reklama