UWAGA!

Kim jesteś, tajemniczy przedstawicielu (opinia)

 Elbląg, Kim jesteś, tajemniczy przedstawicielu (opinia)
fot. Mikołaj Sobczak (arch. portEl.pl)

Przedstawiciel mieszkańców ma konsultować propozycje zasad Budżetu Obywatelskiego. Być może ten człowiek jest na tym zdjęciu. W ratuszu zwlekają z odpowiedzią na nasze pytanie: kim jest tajemniczy konsultant?

12 maja tego roku prezydent Elbląga wydał „zarządzenie w sprawie powołania zespołu ds. wypracowania propozycji zasad funkcjonowania i wdrożenia Budżetu Obywatelskiego w mieście Elbląg na rok 2024.“. Zespołowi przewodniczy wiceprezydent Janusz Nowak, oprócz niego w jego skład wchodzą: Agnieszka Staszewska, dyrektor biura prezydenta (z-ca przewodniczącego), Mirosława Falkowska, z-ca skarbnika, Piotr Kowal, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki, Jacek Boruszka, dyrektor Departamentu Innowacji i Informatyki, Krzysztof Kierbedź, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich, Maciej Pietrzak, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych i Monika Budau z biura prezydenta.

Nas jednak bardziej zainteresował paragraf drugi wzmiankowanego zarządzenia, w którym prezydent zarządził, że propozycje zasad zostaną wypracowane w konsultacji z przedstawicielami klubów radnych Rady Miejskiej oraz przedstawicielem mieszkańców i sektora elbląskich organizacji pozarządowych. Nas szczególnie zainteresowała kwestia, kto zostanie przedstawicielem mieszkańców.

 

My pytamy, władza nie odpowiada?

W swojej naiwności liczyliśmy, że otrzymamy z ratusza informację, że taka i taka osoba będzie reprezentowała mieszkańców i do niej można zgłaszać swoje uwagi na temat Budżetu Obywatelskiego. Nie otrzymaliśmy.

W związku z tym wysłaliśmy 23 maja do biura prasowego pytania o to kim jest tajemniczy przedstawiciel mieszkańców. Znowu okazaliśmy się trochę naiwni, bo spodziewaliśmy się, że dzień, może dwa dni później dostaniemy odpowiedź typu: Przedstawicielem mieszkańców będzie Jan Kowalski, został wybrany ze względu na to, że we wszystkich dotychczasowych edycjach złożył największą ilość wniosków. Będzie on też reprezentantem organizacji pozarządowych.

Ale... dziś jest 9 czerwca, a odpowiedzi z ratusza nadal nie ma. Od czasu do czasu dowiadujemy się telefonicznie, że odpowiedź jest przygotowywana. Trochę szyderczo moglibyśmy się zapytać, czy i gdzie jest organizowana łapanka na przedstawiciela mieszkańców.

Zapytaliśmy też Urząd Ochrony Danych Osobowych, czy ratusz może nam ujawnić dane tajemniczego przedstawiciela. Jak wynika z odpowiedzi UODO: może. „W interesującej Pana sprawie zastosowanie ma art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 902), zgodnie z którym „prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa”.
       Należy zauważyć, że dane przedstawiciela mieszkańców oraz sektora organizacji pozarządowych nie są przetwarzane w związku z jego prywatną, osobistą sytuacją, lecz w związku z pełnieniem funkcji przedstawiciela.

Trzeba przy tym pamiętać, że budżet obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych (art. 5a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.), których przeprowadzanie powinno być przejrzyste i możliwe do zweryfikowania przez mieszkańców. “ - napisał Adam Sanocki, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

 

Jak zmienić Budżet?

Elbląski Budżet Obywatelski wymaga zmian. Stosunkowo mała liczba mieszkańców zaangażowanych w inicjatywę jest tego najlepszym dowodem. Wymaga przede wszystkim innego spojrzenia. Obecnie można odnieść wrażenie, że jest organizowany tylko i wyłącznie z powodu nałożenia takiego obowiązku przez ustawę. Trzeba wydać w takiej procedurze określoną ilość pieniędzy, to wydajemy. A czy to będą pieniądze wydane z sensem... kogo to interesuje? Dwa najciekawsze przykłady tego, że władza sobie z Budżetem Obywatelskim nie radzi. Park dla psów w parku Modrzewie nie będzie realizowany, bo nie zgodził się konserwator zabytków. Energia społeczna została zmarnowana, bo urzędnicy nie wzięli pod uwagę, że na terenie objętym opieką konserwatorską nie wszystko można zrealizować. Stadion Miejski przy ulicy Agrykola - podobny przypadek. projekt wygrał, urzędnicy go okroili - znów wystarczyło wcześniej poprosić o opinię konserwatora zabytków.

Wracamy do konsultacji. Być może władze już zapomniały, że istnieje w tym mieście coś takiego jak platforma „Elbląg konsultuje“. Co stoi na przeszkodzie, aby za pomocą tego narzędzia zapytać mieszkańców o to, jak powinien wyglądać Budżet Obywatelski. Oczywiście wtedy należałoby liczyć się z możliwością, że odpowiedzi nie będą po myśli pań i panów w ulicy Łączności.

Prezydent jak chce (vide: ankieta na temat portu), potrafi zlecić dużą kampanię propagandową. W przypadku portu była zupełnie niepotrzebna, gdyż w przypadku portu głos mieszkańców w tej formie nie ma żadnej mocy prawnej. Powstaje pytanie: dlaczego na temat wydania 0,5 proc. kwoty budżetu obywatelskiego - przypomnijmy, że w ubiegłym roku do podziału było prawie 4 mln zł - nie jest prowadzona podobna kampania? Kampania w sprawie portu pokazała, że prezydent jak chce, to się potrafi spotkać z mieszkańcami na innym terenie niż urząd i w godzinach, w których większość mieszkańców nie jest w pracy.

Tymczasem Budżet Obywatelski mający realne przełożenie na wydatki miasta, jest traktowany przez władze „per noga“. Wiemy, że w gmachu przy ul. Łączności czytają portEl, w związku z tym mamy do naszych czytelników prośbę: napiszcie w komentarzach (kulturalnie) propozycje merytorycznych zmian w Budżecie Obywatelskim.

Sebastian Malicki

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Nas szczególnie zainteresowała kwestia, kto zostanie przedstawicielem mieszkańców. " Osoba przedstawiciela obywateli nie ma żadnego znaczenia. Komisja będzie obradowała zgodnie z regułami demokratycznymi, zaś jej skład ilościowy wskazuje na fakt, że powstała jako listek figowy dla wszechwiedzących urzędników, bo urząd ma w niej z definicji większość i przegłosuje co mu będzie wygodnie... ale będzie DEMOKRATYCZNIE przegłosowane. Gratulacje dla jedynie słusznej koncepcji !
 • Komuno wróć, władze elb. czarują, mają we krwi krętactwo i lapówkarstwo, jak liberałowie godni pożałowania !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  7
  elblążanin to ja(2023-06-09)
 • Na porcie jest duży interes do zrobienia, to i prezydent z senatorem są aktywni. Budżet obywatelski, to stosunkowo małe pieniądze, więc i spiny nie ma. Chociaż i tu można co nieco uszczknąć, vide boisko przy SP 23. Co do odpowiedzi UM, to nie spodziewałbym się jej szybko.
 • Dziwi mnie, że przy powoływaniu takich zespołów, kierownictwo oraz odpowiedzialność jest po stronie przewodniczących, tymczasowych sekretarzy i ogólnie jakiejś tam komisji. Przecież tego typu sprawy w mieście, które ma 115 tys. mieszkańców, powinny być realizowane bezpośrednio przez ludzi, których wybieramy My, jako mieszkańcy, a nie ludzi z drugiego obiegu, którzy są pracownikami rozsianymi po departamentach UM i podwładnymi włodarzy. Pytanie brzmi: kto trzyma w ogóle lejce w tej karocy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  Też byłem jako były(2023-06-09)
 • To będzie taki statystyczny mieszkaniec Elbląga powiedzmy taki statystyczny Wróblewski
 • Kolejna ustawka..... ? Sorry Budżet Obywatelski po Referendum 2013 roku stracił na znaczeniu dziś ustawka goni ustawkę? Caryca pewnie wie ale nie powie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  Fan_Gargamela_z_PO(2023-06-09)
 • A z czym nie zwlekają -:) oto jest pytanie!
 • Tajemniczy Don Pedro!?-:)))))
 • Budżet obywatelski nie powinni oceniać urzędnicy ani politycy tylko mieszkańcy! Dość parodii!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  1
  Kat_Na_Idiotów(2023-06-09)
 • Głosowane są wszystkie zgłoszone projekty bez żadnych podziałów terytorialnych i urzędniczej cenzury. Przedstawiane są do realizacji w kolejności na podium. Jeśli realizacja nie jest możliwa z jakiegokolwiek obiektywnego powodu, wchodzi projekt kolejny na liście zwycięzców. Urzędnicy niczego nie opiniują i nie dzielą miasta na kawałki, w których da się manipulować liczbą oddawanych głosów. Jeśli mieszkańcy postanowią zrobić coś głupiego to będą to mieli za własne pieniądze. Wtedy poczują, że są podmiotem BO - suwerenem, a nie dziećmi do zmanipulowania ku radości manipulujących.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  GłębokaMyśl(2023-06-09)
 • @GłębokaMyśl - Cieszy mnie fakt, że nawet te bardziej tępe jednostki widzą że tą władze należy zmienić. Najwyższy czas bo nie ma na co czekać.
 • @TeofilSkorupa - Ja Ci dam tępe jednostki! Pacanie! Was trzeba ukarać prawnie i sprawiedliwie poczynając od tego małego gnojka
Reklama