
- Mieszkam przy ulicy Łęczyckiej 26 (hotel) i - jak wszyscy wiemy – to najgorsza miejscówka w mieście. Wyrzucają tutaj ludzi, którzy są biedni i nie mają za co płacić czynszu. Za 45-metrowe mieszkanie, w który jest zameldowana jedna osoba, płacę, bagatela, 663 zł. Lokal nie posiada nawet ciepłej wody i gazu! Kto, do cholery jasnej, ustala te czynsze – pyta poirytowany Czytelnik. Co na to ZBK? Radzi, by ubiegać się o obniżkę lub skierować swe kroki po pomoc do MOPS.
Na żale mieszkańca bloku przy ul. Łęczyckiej 26 odpowiada ZBK i wylicza:
"Opłaty za lokale mieszkalne w budynku położonym przy ulicy Łęczyckiej 26 obejmują:
a) czynsz za najem lokalu lub odszkodowanie za bezumowne użytkowanie lokalu,
b) zaliczki na poczet pokrycia kosztów dostawy mediów (woda zimna i ścieki, centralne ogrzewanie, wywóz śmieci).
Czynsz za użytkowane lokale mieszkalne w przedmiotowym budynku jest ustalany zgodnie z Uchwałą Nr XII/329/2012 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020”. Od 1 stycznia 2014 roku stawka bazowa czynszu w gminnym zasobie mieszkaniowym wynosi 6 zł/m2, naliczony czynsz za najem lub bezumowne użytkowanie z lokalu w przedmiotowym budynku wynosi 5,70 zł/m2 (po uwzględnieniu – 5 proc. obniżki z tytułu braku gazu).
Wysokość aktualnych zaliczkowych opłat naliczanych na poczet pokrycia kosztów dostawy mediów w przedmiotowym budynku przedstawia się następująco:
a)centralne ogrzewanie: 6,00 zł/m2,
b)zaliczkowa norma zużycia wody i ścieków w lokalu bez wodomierzy indywidualnych: 5,04 m3/osobę miesięcznie,
c) wywóz śmieci: według stawek za selektywną zbiórkę w zależności od ilości osób zgłoszonych do zamieszkania w lokalu (10,50 zł/osobę, 6 zł/osobę, 1 zł/osobę).

Zaznaczyć w tym miejscu należy, że wysokość naliczonego miesięcznie czynszu oraz zaliczkowej opłaty za centralne ogrzewanie jest uzależniona od powierzchni lokalu, natomiast wysokość naliczonych zaliczkowych opłat tytułem pokrycia kosztów dostawy mediów jest uzależniona od ilości osób zgłoszonych do zamieszkania w lokalu.
Zgodnie z obowiązującym „Regulaminem rozliczania dostawy mediów do lokali stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg” użytkownik lokalu zobowiązany jest wnosić na poczet kosztów dostawy mediów miesięczne opłaty zaliczkowe w wysokości odpowiadającej kosztom średniorocznym z uwzględnieniem zmiany cen przez poszczególnych dostawców."
A co Zarząd Budynków Komunalnych radzi lokatorom, których nie stać na czynsz?
- Użytkownicy lokali mieszkalnych położonych w budynku przy ulicy Łęczyckiej 26 mają możliwość uzyskania obniżki stawki czynszu z tytułu osiągania niskich dochodów w gospodarstwie domowym (obniżka wynosi -20%, -30% lub -40% po spełnieniu stosownych kryteriów), a ponadto mogą skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu (dodatek mieszkaniowy, ryczałt energetyczny).