UWAGA!

Kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich

 Elbląg, Kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich
(fot. nadesłana)

9 maja na cmentarzu żołnierzy radzieckich kwiaty z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej (zachodnia Europa obchodzi rocznicę 8 maja, Rosja - 9 maja) złożyła delegacja Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

- Dzisiejsza rocznica ma szczególne znaczenie dla losów współczesnego świata, dlatego powinniśmy pamiętać o tym istotnym dziejowym wydarzeniu, które miało duży wpływ m.in. dla losów powojennej Polski. Polacy mając w pamięci 17 września lub stalinowskie lata powojenne często niechętnie odnoszą się do tematu żołnierzy Armii Czerwonej. Natomiast należy zwrócić uwagę, że żołnierze (często młodzi, wzięci do wojska z poboru, mający za sobą pistolety NKWD-zistów) nie mieli wielkiego wpływu na decyzje zapadające "na górze" i dlatego najlepiej osądzać historię sprawiedliwie i nie wymazywać z pamięci historycznego  epizodu zmagań wojsk alianckich(w tym radzieckich) z faszyzmem na ziemiach polskich - mówi Jakub Turczak  z Klubu Młodzieżowego Samopomoc, działającego przy Stowarzyszeniu Współpracy Polska-Wschód. 

Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód corocznie upamiętnia rocznicę 9 maja. Delegacja stowarzyszenia złożyła dzisiaj kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Agrykola. 

informacja nadesłana

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To prawda młodzi nic niewinni za rządzących, niech spoczywaja w spokoju. +
 • Historii nie można zmieniać.
 • Zawsze się zastanawiałem. .. Czemu ci czerwonoarmiści młodzi żołnierze dzierżący karabiny nie mogli po prostu się odwrócić i powystrzelać tych okrutnych NKWDzistów chodzących za nimi z pistoletami ?
 • @HansSolo - Bo by ich zastrzelili. NKWD stało z tyłu z karabinami maszynowymi. Ni szagu nazad. Tego mocno pilnowali. Poza tym wszyscy nienawidzili nazistów (czemu się nie dziwię).
 • Cześć i chwała bohaterom!
 • Ciekawe kiedy trole PiSowskie napadną na żołnierzy radzieckich za to że pogonili nazistów z Elbinga.
 • zacznijmy od tego, że dzisiaj nie ma żadnej rocznicy bo 9 maja nic istotnego prócz ruskiego przedstawienia cyrkowego pt "udawana kapitulacja"się nie wydarzyło, natomiast wstydem i hańbą należy określuć, że w dniu zwycięstwa czyli 8 maja, Rosjanie zapomnieli o swoich żołnierzach i nie złożyli choćby złamanego goździka na ich grobach, wstyd też, że wladze miasta nie złożyły kwiatów ku czci ucziwych prawych Rosjan, którzy polegli walcząc z faszystowskim bandytami,
 • @HansSolo - Mieli jedną kulę, mogli nie trafić.
 • Zaorać a to co wyjdzie na wierzch do Antonowa i do Moskwy, resztę do Berlina Tyle w temacie.
 • @HansSolo - Twoje zastanawianie sie na temat mlodego czerwonoarmisty przypomina mi opinie mlodych Zydow, ktory twierdza iz Policy mogli protestowac na rampach obozow podczas selekcji aby ich nie kierowac do komor. Taki czerwonoarmista po praniu mozgu przez politruka, plus cwiartka wodki przed atakiem szedl wpierod za Stalina, za rodinu jak czolg, a plus z tylu enkawudzista, a plus do tego odwieczna spolegliwosc wobec wladzy robilo swoje. Garbusiarz cyklista
 • Gwalty morderstwa tak bylo. Starsi ludzie mowili co w 45 w elblagu robili. gwalty na dziewczynkach fakt niemieckich ale gonili je po dachach. starsza pani z wapiennej pamietala jak na grottgera gonili po dachu mlodziutka kobiete ona spadla. Srali do szafek szuflad. a zolnierki zakladaly koszule nocne z falbanami bo myslaly ze to kreacje na bal. :)
 • Raz sierpem, raz młotem. .. w tych pseudo wyzwolicieli
Reklama