UWAGA!

Lasy otwarte, ale bardzo suche

 Elbląg, Lasy otwarte, ale bardzo suche
fot. Anna Dembińska

Elblążanie spragnieni ruchu na świeżym powietrzu w poniedziałek tłumnie pojawili się w Bażantarni i okolicznych lasach. Leśnicy apelują o ostrożność. I to nie tylko dlatego, że panuje epidemia, ale również z powodu suszy w lasach. Zobacz zdjęcia.

- W związku z tym, że mieliśmy bezśnieżną zimę, a wiosną praktycznie nie padał deszcz, to w lasach jest bardzo sucho – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Stąd w naszym nadleśnictwie jest średnie zagrożenie pożarowe, a ze względu na panujące warunki apelujemy o zachowanie ostrożności w trakcie korzystania z lasów. Przypominamy też, że zgodnie z ustawą o lasach z otwartego ognia nie można korzystać w lesie ani w odległości 100 m od lasu przez cały rok – wskazuje leśnik. - Ogień można rozpalać tylko w miejscach do tego celu przeznaczonych. W naszym nadleśnictwie od początku roku mieliśmy jak na razie tylko jeden pożar, który miał miejsce w lesie na Żuławach Wiślanych – dodaje.

Jan Piotrowski podkreśla, że sytuacja związana z zagrożeniem pożarowym jest dynamiczna, należy więc obserwować komunikaty lasów państwowych lub śledzić sytuację na mapach zagrożenia pożarowego dostępnych w Banku Danych o Lasach i na stronach Lasów Państwowych. - Można tam znaleźć informacje zarówno o ewentualnych zakazach wstępu do lasów, jak i o zagrożeniu pożarowym – dodaje.

  Elbląg, Lasy otwarte, ale bardzo suche
fot. Anna Dembińska

- We wszystkich nadleśnictwach, także w naszym, utrzymywany jest całodobowy dyżur przeciwpożarowy. W biurze Nadleśnictwa Elbląg w okresie od wiosny do jesieni funkcjonuje Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. Prowadzimy też obserwację lasów poprzez kamery wysokiej rozdzielczości zainstalowane na masztach na Mierzei Wiślanej - podkreśla Jan Piotrowski. - Prosimy o to, by nie zastawiać wjazdów do lasów samochodami, bo drogi leśne służą także straży pożarnej jako dojazdy przeciwpożarowe, a także o odpowiedzialne korzystanie z lasu.

Jeśli chodzi o kwestię ewentualnego wprowadzenia zakazów dotyczących korzystania z lasów, to wszystko zależny od rozwoju zdarzeń.

- W sytuacji dużego zagrożenia nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasów. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej potrzeby w lasach Nadleśnictwa Elbląg – podkreśla Jan Piotrowski.

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku, 20 kwietnia, można korzystać z lasów, lecz z pewnymi ograniczeniami.

- Można swobodnie spacerować po lesie, można tez korzystać z parkingów leśnych i miejsc postoju pojazdów, natomiast zamknięta pozostaje drobna infrastruktura turystyczna, taka jak wiaty, ławy, wieże widokowe itp. – tłumaczy Jan Piotrowski. - W Nadleśnictwie Elbląg w dalszym ciągu obowiązuje zakaz korzystania z miejsc palenia ognisk, zamknięte są wieże obserwacyjne, a na ścieżce edukacyjnej w Kadynach w dalszym ciągu obowiązuje jednostronny ruch pieszy.

Informacje o korzystaniu z lasów znajdziecie na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Tomasz Bil

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama