UWAGA!

Lewica chce pomocy rządu dla samorządów

 Elbląg, Monika Falej (w środku) przedstawiła założenia projektu ustawy mającej omóc samorządom. Jak przyznała, nie nosi maseczki, bo ma astmę
Monika Falej (w środku) przedstawiła założenia projektu ustawy mającej omóc samorządom. Jak przyznała, nie nosi maseczki, bo ma astmę (fot. Michał Skroboszewski)

50 proc. utraconych wpływów samorządów z tytułu PIT i CIT ma zrekompensować rząd. To główne założenie projektu ustawy zgłoszonej przez Lewicę. Jego założenia przedstawiła posłanka Monika Falej na konferencji prasowej. Zaapelowała też do władz miasta o wycofanie się z likwidacji Pogotowia Socjalnego. 

- To samorząd ponosi największe konsekwencje w obecnym kryzysie. Rząd pokazuje w kolejnych wersjach tarczy pewne rozwiązania, a ich konsekwencje ponoszą samorządy. Na ten problem odpowiedziała Lewica składając projekt ustawy, która pozwoliłaby na zweryfikowanie i dołożenie środków, które straciły samorządy – mówiła Monika Falej, posłanka Lewicy na dzisiejszej (26 maja) konferencji prasowej.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski poinformował, że tylko w budżecie naszego miasta zabraknie 50 mln zł.

- Dzisiaj szacujemy, że wpływy z podatków i opłat lokalnych stanowią 40 procent tego, co mieliśmy w latach poprzednich w analogicznym okresie, co bardzo źle wróży wszystkim zadaniom, które przyjęliśmy w budżecie. Na dodatek w marcu otrzymaliśmy o 1,5 miliona złotych mniej z PIT, za kwiecień jest już to o 8 mln złotych mniej. Drastycznie spadły wpływy z biletów w komunikacji miejskiej. Duże uszczuplenia dotyczą też środków, które powinniśmy otrzymać z budżetu państwa. Choćby subwencja oświatowa jest niższa o 1 milion 150 tysięcy złotych, a już wcześniejsza nie pokrywała 6-procentowej podwyżki dla nauczycieli zaplanowanej przez pana ministra. W piśmie, które otrzymaliśmy pan minister daje do zrozumienia, że nie jest to ostatnie posunięcie związane ze zmniejszeniem dotacji. - mówił Witold Wróblewski na konferencji prasowej 15 marca.

Oznacza to rekonstrukcję budżetu i zmniejszenie wydatków na część zadań. Władze miasta nie wykluczają zwiększenia zadłużenia.

Zgodnie ze złożonym już w Sejmie projektem Lewicy chociaż część utraconych przez samorządy pieniędzy miałby im zrekompensować rząd.

- 50 proc utraconych korzyści z podatków PIT i CIT zostałyby przekazane przez państwo samorządom, aby te mogły mogły odpowiednio funkcjonować – Monika Falej zdradziła podstawowe założenia projektu ustawy. - Kolejne sprawy to przekazanie pieniędzy na obsługę przedsiębiorców oraz sfinansowanie przez rząd środków dezynfekcyjnych i środków zabezpieczenia osobistego dla pracowników otwieranych placówek oświatowych.

Posiedzenie Sejmu rozpoczyna się jutro (27 maja). Decyzja o tym, czy projekt Lewicy będzie rozpatrywany zależy od marszałek Sejmu.

Na konferencji posłanka poruszyła też sprawę Pogotowia Socjalnego w Elblągu w kontekście zwalnianych pracowników i osób korzystających z usług placówki. - Co stanie się z ludźmi korzystającymi z usług Pogotowia Socjalnego? Kto przejmie te zadania, jakie pieniądze będą przeznaczone na te zadania? To będzie miało wpływ na inne jednostki: policja i służba zdrowia. Jakie są planowane działania w tej kwestii? - pytała posłanka. - Czy włodarze Elbląga mają pomysł jak wesprzeć rodziny osób korzystających z Pogotowia Socjalnego w tej kryzysowej sytuacji?

 

Tutaj oświadczenie parlamentarzystki w sprawie pogotowia, które nadesłała do naszej redakcji. 

 

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama