UWAGA!

Mandaty dla piratów drogowych coraz bardziej słone

17 września nastąpią kolejne zmiany w przepisach obowiązujących kierowców. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiany dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą "recydywie" to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Zmieniają się także ilości punktów karnych nakładanych przez służby za poszczególne wykroczenia w ruchu drogowym.

To drugi etap wdrażania regulacji, (część przepisów obowiązuje już od 1 stycznia 2022), których nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od 17 września zacznie obowiązywać zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

 

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

- 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych

- 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych

- 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych

- 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych

- 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

- złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;

- wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

- niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

- omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;

- wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;

- wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;

- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.

  Elbląg, Mandaty dla piratów drogowych coraz bardziej słone
(fot. policja)

 

17 września w życie wchodzi także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

Pamiętajmy, że to czy nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i ewentualna odpowiedzialność spoczywa na nas.

Informacja ze strony policja.pl

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • słone? który wariat liże mandaty??
 • Nareszcie kierowcy będą mogli rzetelnie wesprzeć działania socjalistycznej władzy. Prymitywny zamordyzm komuchów zwyciężył !
 • A moim zdaniem bardzo dobrze, że tak się stało. Tyle jest wariatów i de..na drogach, że nadszedł czas aby podciąć im skrzydełka. Normalnym ludziom nic nie grozi, jedynie de.., którzy chcą się popisać i prawo mają za nic.
 • @Trueman - Gdzie policja łapie najwięcej piratów drogowych przekraczających prędkość ? 50 metrów za znakiem D-42 teren zabudowany.
 • Jedno z największych zagrożeń, o których nikt nie mówi, stanowią kierowcy, którzy przyspieszają w trakcie gdy są wyprzedzani. Niestety takich szeryfów jest całe mnóstwo.
 • to nie szeryf, a idiota
 • Kiedy w końcu karanie więzieniem polityków za niespełnione obietnice wyborcze, czekam!
 • ja zawsze zwalniam
 • co trzeba mieć pod kopułą, żeby dobrowolnie założyć mundur i być na smyczy pisowców?
 • Prawda jest taka, że robiąc 60 000tys. km rocznie, największe zagrożenie na drodze to wymuszanie pierwszeństwa, a nie prędkość. Zabić można się i przy 50km/h, więc te mandaty to tylko napełnianie skarbonki bez dna jaką jest budżet tego państwa z kartonu. Jeszcze żeby ta kasa szła chociaż na infrastrukturę drogową. Nie wspomnę już, nawiązując do pieszych i rowerzystów, że za własne bezpieczeństwo każdy z osobna odpowiada przede wszystkim SAM, tym bardziej będąc "niechronionymi uczestnikami ruchu" powinni o tym pamiętać najbardziej. Nie mają OC, nie da się ich zidentyfikować po zdarzeniu jeśli uciekną, a traktowani są na każdym kroku ulgowo. A co widać na drogach? Ameby wchodzące z rozpędu na przejście nawet się nie rozglądając i fanów obcisłych kaleson jeżdżących raz po chodniku, raz po jezdni tak jak im w danym momencie odpowiada, przelatujących przez pasy bez wyznaczonej DDR. Druga sprawa, to spora część kierowców nie powinna mieć w ogóle prawa jazdy. Po prostu się do tego nie nadają. A teraz możecie mnie minusować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  7
  idgaf(2022-09-16)
 • Kiedy w końcu karanie więzieniem polityków za niespełnione OBIETNICE WYBORCZE - Gzie wrak tutki, Jarosławie?
 • Gdzie masz statyw z ręki to cyganka wróży
Reklama