UWAGA!

Miejska wigilia przedsmakiem świąt

Między innymi 5 tysięcy pierogów i 300 litrów barszczu czekało dziś na elblążan podczas miejskiej wigilii. Mieszkańcy składali sobie życzenia („Przede wszystkim dużo zdrowia...”) i dzielili się opłatkiem. Święta Bożego Narodzenia już za tydzień. Zobacz więcej zdjęć i film.

- Warto pamiętać, że święta Bożego Narodzenia mieszkańcy Elbląga obchodzą ponad 770 lat. W tym długim okresie święta z okazji narodzenia Jezusa miały różny charakter; odbywały się w czasie pokoju i przynajmniej względnym dobrobycie, ale były okresy, kiedy miasto znajdowało się pod obcą władzą, w czasie wojny i święta były biedne. Od połowy XVI wieku, aż do 1945 r. protestanci stanowili większość mieszkańców Elbląga. Oni również obchodzili święta Bożego Narodzenia, choć pieśni, nabożeństwa i zwyczaje były odmienne od katolickich – mówił biskup elbląski ks. Jacek Jezierski podczas dzisiejszej (17 grudnia) wigilii elblążan na placu katedralnym.
       Jak co roku na miejskiej wigilii zebrali się elblążanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości, aby złożyć sobie wzajemne życzenia i choć na chwilę oderwać się od codzienności. Była to też okazja do spróbowania dań przygotowanych przez jednego z elbląskich restauratorów.
       - Jak co roku przygotowaliśmy tradycyjne polskie dania wigilijne, czyli pierogi z kapustą i grzybami, łazanki z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami, do tego ryba w warzywach, ciasto – zdradził Roman Badysiak, jeden z elbląskich restauratorów.

 


       Kolejka do wydawania potraw ustawiła się na długo rozpoczęciem wigilii. Mimo długiego czasu oczekiwania elblążanie chwalili pierogi, łazanki. I tylko ci z tyłu głośno zastanawiali, czy i dla nich wystarczy. - Przygotowaliśmy 5000 pierogów, 300 litrów barszczu. Od prawie tygodnia przygotowywaliśmy dania na dzisiejszą wigilię. Oprócz tego samo rozstawianie sprzętu trwało prawie dwa dni – śmiał się Roman Badysiak.
       Miejska wigilia rozpoczęła się od życzeń prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i biskupa elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego. - Chciałbym przede wszystkim życzyć Wam spokojnych, radosnych i szczęśliwych świąt. Ciepła, spędzenia tych świąt w rodzinnym gronie, a w następnym roku spełnienia wszystkich marzeń – życzył elblążanom Witold Wróblewski.
       Po zejściu prezydenta Elbląga ze sceny mieszkańcy miasta rewanżowali się własnymi życzeniami., wcześniej odbierając opłatki od „aniołów” na szczudłach.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • za daleko. .. .Kurde:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  1
  chytrababazradomia(2017-12-17)
 • Olimpia Elblag i to sie chwali :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  arbuzzz(2017-12-17)
 • myślałem, że Boże Narodzenie jest 24 grudnia, ale widać w Elblągu to inna data, brawa????????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  24
  Komendy spiewali(2017-12-17)
 • Cały rok skaczą sobie do gardeł a teraz składają sobie życzenia by chwilę później dalej mieć się wzajemnie w du....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  6
  Katolicka mentalność(2017-12-17)
 • Elbląg Od 780 lat, zapie liście czy niedouczeni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  Elblazanin(2017-12-17)
 • Przede wszystkim Chrystus nie urodził się w grudniu tylko między wrześniem, a październikiem 6 m-cy po Janie Chrzcicielu który ur. się w kwietniu. Boże Narodzenia w dniu 24 grudnia to banialuki które sprzedaje Watykan razem z klerem, a to wszystko jest religia połączona z tradycjami i obrzędami i tak właśnie wszystkie pokolenia wtłaczane miały tę datę i tak pozostało po dziś dzień. Taka konfabulacja pokazuje dokładnie jak kler fałszywy prorok steruje i manipuluje wiernymi którzy są nieświadomi prawdy którą powinni się kierować. Ktoś kto nie czyta Pisma Świętego które jest przekazem Bożym dla każdego człowieka i nie przyjmuje tego za autorytet oraz Bożą prawdę, tylko słucha fałszywych faryzeuszy idzie przez życie jak ślepiec, a jeżeli ślepy ślepego prowadzi to gdzie zajdą ? aż strach pomyśleć, ale taka jest prawda. Wierzenia, że Chrystus ur się w Grudniu to tradycja przeniesiona ze starożytnego Egiptu tam kiedyś czcili boginie słońca, płodności, a płodność to synonim rozmnażania się czyli narodzin i niestety Watykan to ładnie ubarwił dorobił swoją fałszywą ideologię plus nieświadome prawdy pokolenia przenosiły te tradycje zwyczaje i obrzędy z dziada pradziada i w taki sposób powstała fałszywa doktryna religijna która gości po dziś dzień.
 • cd. .. Trzeba czytać u źródeł czyli Pismo Święte, a wtedy objawi się prawda która was wyzwoli i pozwoli poznać Jezusa żywego który jest wśród nas, a nie wiecznie wiszącego i umęczonego na Krzyżu. Biblia to mapa dla naszego życia i drogowskaz dla każdego chrześcijanina który swoją wiarę która płynie z serca opiera tylko i wyłącznie na Biblii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  11
  ARESIAK1(2017-12-17)
 • Brawo o dociekliwy a co z powstaniem ludzkości i fakcie ewolucji i nauce? Ślepy prowadzi kolegę do celu. Bo jeśli uważać że gdzieś doszliśmy to jesteśmy w błędzie. Bo jesteśmy cały czas w drodze i lepiej aby droga nie miała końca:)
 • ARESIAK1 za dużo się naczytałeś komiksów kolego albo dobre zioło walisz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  jaaaaaaaa(2017-12-17)
 • @ARESIAK1 - wszystko fajnie opisałeś tylko o którym Bogu mówisz bo na świecie są setki religi i każda ma swojego Boga . Jeżeli chodzi o chrześcijaństwo to data narodzin w grudniu to bujda dla tępych gleni i została wprowadzona tak by pokrywała się z pogańskimi świętami tak by je zagłuszyć i używając miecza wiarę pogańska wytępić pałac całe osady
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Jamaleg(2017-12-17)
 • Sie porobiło na świecie od kiedy to komuchy świętują chodzą do kościoła i przyjmują opłatek!
 • Musisz zapytać Piotrowicza i jego kumpli z PiS .
Reklama