UWAGA!

Na parking nie ma pieniędzy

 Elbląg, Problem z parkowaniem przy Galerii EL
Problem z parkowaniem przy Galerii EL (fot. Anna Dembińska)

Mieszkańcy Starego Miasta chcieliby, aby miasto wybudowało im parking. Urzędnicy odpowiadają, że na razie nie ma na to pieniędzy, ale jak parking już powstanie, to będzie ogólnodostępny i być może płatny.

Grupa mieszkańców Elbląga skierowała do Rady Miejskiej petycję w sprawie rozwiązania problemu parkowania przy Galerii EL. „Ponad 10 lat temu miał powstać parking (był projekt i wszelkie pozwolenia) dla mieszkańców kamienic wybudowanych wzdłuż ulicy Studziennej 21 - 22, 23 - 24, 25 - 26 oraz przylegających kamienic Starego Rynku. Do tej pory podjęto tylko działania tymczasowe, teren ten nadal nie posiada statusu parkingu. Darmowe miejsca parkingowe sprawiają, że parkują tu wszyscy przyjeżdżający na Elbląską Starówkę“ - możemy przeczytać w petycji.

Problem z parkowaniem na Starym Mieście nie jest nowy i naszym zdaniem będzie narastał. Do naszej redakcji, co rusz, zgłaszają się czytelnicy, którzy skarżą się na brak miejsc parkingowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że miejsca parkingowe potrzebne są zarówno mieszkańcom starówki, jak i osobom, które na Stare Miasto przyjeżdżają w innych celach np. do pracy, spędzić czas rekreacyjnie. Trzeba również pamiętać, że w tym rejonie miasta funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania i przynajmniej część kierowców szuka bezpłatnych miejsc na tym terenie.

Petycja ostatecznie trafiła do prezydenta Elbląga. „W założeniach inwestycyjny w zakresie poprawy infrastruktury drogowej na Starym Mieście w Elblągu - poza ul. Bednarską, zadaniami priorytetowymi do realizacji w kolejnych latach jest m. in. przebudowa ul. Wieżowej, przebudowa ul. Bulwar Zygmunta Augusta, budowa odcinka ul. Kumieli, budowa parkingu przy Galerii EL wraz z przebudową i niezbędnym dostosowaniem odcinków ul. Klasztornej i Kuśnierskiej. Niestety, w obecnej sytuacji finansowej Miasta nie ma możliwości zabezpieczenia finansowania tych zadań wyłącznie z własnych środków. Informuję, że wzorem lat poprzednich konsekwentnie będę ubiegał się o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego na tę inwestycję i w miarę możliwości finansowych sukcesywnie je realizował.“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację podpisaną przez wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka.

Szacowany koszt inwestycji wynosi ok. 530 tys. zł. Niestety dokumentacja parkingu na 34 miejsca wymaga aktualizacji i ponownego uzyskania pozwoleń. Nowy parking (jeżeli powstanie) ma być ogólnodostępny i być może zostanie objęty Strefą Płatnego Parkowania.

Nie da się jednak ukryć, że kolejne kilkadziesiąt miejsc parkingowych nie rozwiąże problemu parkowania na Starym Mieście. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że bez wybudowania parkingu na kilkaset miejsc problem będzie narastał.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zanim zamieszkasz na Starówce to chyba wiesz, że to okolica hałaśliwa, mało przyjazna dla kierowców bo to Stare Miasto nie Zawada.
 • Moment - kupuje się najpierw mieszkania, które nie posiadają garażowca lub innych przypisanych miejsc, a nastepnie oczekuje sie, że za pieniądze wszystkich zrobi się prywatny parking? Parking z pieniedzy podatnikow moze byc tylko ogolnodostepny.
 • Biorąc pod rozwagę to że "grupa mieszkańców chce żeby miasto (czyli podatnik )wybudowało im parking", ja chcę żeby miasto wymieniło mi drzwi do mojego domu.
 • Jakim prawem za miejskie pieniądze ma być wybudowany prywatny parking? Chyba ludzie z głupim na głowy się pozamieniali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  79
  3
  Mieszkaniec Elbląga(2021-11-08)
 • Jeszcze czego chcą parking niech sobie zbudują. Dosyć marnowania pieniędzy z B. O.
 • Dość betonozy, sadzic drzewa i krzewy, a parkingi podziemne. Hashtagi: #Beta7
 • A co o tym sądzi Koliński?
 • Nie mają i nie chcą mieć, prowokowałem kasę za dzierżawę wysypiska śmieci u mnie za blokiem to nie nie mogę a śniegu sprzątać nie ma komu bo nie ma kasy a kasy nie chcą i bądź tutaj chłopie mądry
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  Kiełbasa(2021-11-08)
 • A na nikomu niepotrzebne pomniki to są pieniądze? Niebawem tylko psy będą szczęśliwe, gdy oddadzą co nieco.
 • z jednej strony to bełkot że miasto nie ma kasy (bo np na zbędne pomniki czy drogi dojazdowe do biznesów magnatów meblowych kasa jest), ale z drugiej strony niech ci ludzie nie oczekują że im miasto zrobi parking tylko dla nich z kasy podatników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  3
  Upadły Harley(2021-11-08)
 • Patrzcie jacy pomysłowi Ci mieszkańcy. Kiedy był projekt wiedzą, dla kogo miałby to być parking też wiedzą. „Ponad 10 lat temu miał powstać parking (był projekt i wszelkie pozwolenia)dla mieszkańców kamienic wybudowanych wzdłuż ulicy Studziennej 21 - 22,23 - 24,25 - 26 oraz przylegających kamienic Starego Rynku. Czego Wy oczekujecie ? Cudu ? Parkingu wyłączonego ze strefy płatnego parkowania. Problemu z parkingiem zasadniczo nie ma na Starym Mieście jeśli bierzesz abonament identyfikator dla mieszkańca.
 • Grubymi nićmi szyte. Miasto ma wybudować parking prywatnej spółdzielni za pieniądze z budżetu. Potem mieszkancy postawią szlaban i będą mieli prywatną własność za publiczne pieniądze. Zwykła bezczelność
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  1
  Taka sytuacja(2021-11-08)
Reklama