UWAGA!

Najazd "tramwajarzy" na Beniowskiego

 Elbląg, Najazd "tramwajarzy" na Beniowskiego
Fot. Czytelniczka

- Przechodząc ulicą Beniowskiego natknęłam się na plagę robactwa. Te robaki są dosłownie wszędzie: na drzewach, płotach i krzakach wokół klatek mieszkalnych. Czy można coś z tym zrobić? - pyta Czytelniczka.

Owady, o których wspomina elblążanka, to kowale bezskrzydłe, zwane niekiedy potocznie tramwajarzami. Należy zaznaczyć, że ich obecność w danym miejscu w takiej ilości to normalne zjawisko.

- Kowale bezskrzydłe do owady z rzędu pluskwiaków, ich obecność w dużych skupiskach nie jest niczym nadzwyczajnym – tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Owady te skupiają się w dużych grupach celem odstraszania drapieżników mogących na nie polować, taką maja strategię przetrwania. Są one dość pospolite, najczęściej można je spotkać przy starych lipach, gdyż chętnie żywią się owocami tego drzewa, ale nie gardzą też innymi owocami, wysysając z nich soki. Żerują także na resztkach organicznych czy martwych lub chorych owadach – zaznacza leśnik.

Dodaje też, że kowale bezskrzydłe nie są zagrożeniem dla człowieka. - W związku z tym, że owady te nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi, a występowanie w skupiskach to ich naturalne zachowanie, nie ma potrzeby robienia z nimi czegokolwiek. Znikną wraz z nadejściem chłodniejszych dni, gdy zaczną zagrzebywać się w ściole lub ziemi, gdzie przetrwają aż do wiosny - tłumaczy leśnik.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama