UWAGA!

Nie bądź żyła, daj się wyssać

Elbląg, Nie bądź żyła, daj się wyssać
(fot. Paweł Serocki)

25 litrów - tyle krwi udało się wyssać ze studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Uspokajamy: studenci dobrowolnie wzięli udział w akcji pobierania krwi, a za odwagę i poświęcenie otrzymali nagrodę - gorzką czekoladę.

- Wydajemy czekolady jako uzupełnienie kaloryczne tej oddanej krwi. Przed jej oddaniem można wypić kawę i zjeść batonik - mówi Ewa Mazur z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu.
     I na tym koniec przywilejów, bo żeby za darmo jeździć komunikacją miejską, trzeba oddać co najmniej 18 litrów krwi, nie wszyscy pracodawcy honorują też przysługujący krwiodawcy wolny dzień. Nic więc dziwnego, że chętnych do poświęceń jest coraz mniej. Zarząd PCK i organizacje studenckie prześcigają się w pomysłach, aby zachęcić młodych ludzi do oddawani krwi.
     - Dużo studentów oddaje krew. Żeby im to ułatwić, organizujemy na naszej uczelni Wampiriadę - mówi Paweł Nowicki, organizator akcji oddawania krwi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu.
     Wampiriada odbyła się pod hasłem „Nie bądź żyła, daj się wyssać”. Przez sześć godzin w PWSZ działał punkt pobierania krwi, zgłosił się do niego jeden wykładowca i ponad 50 studentów.
     - Chcę pomóc ludziom. Oddaję krew, bo jest jej za mało - tłumaczy Kamil Rzepczyński, student pierwszego roku, jeden z honorowych dawców.
     Honorowym dawcą krwi może być każda zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie chorowała na żółtaczkę i waży więcej niż 50 kilogramów. Punkt krwiodawstwa mieści się przy ul. Bema.
     
Joanna Kostańczuk - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Też bym poszła , ale niestety w wakacje zaraziłam sie hiv :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anka_smutna(2007-02-28)
 • ty ja posuwalem ajkas anke ajk masz na nazwisko moze mnie zarazilas co?
 • Jak to nie wszyscy pracodawcy honorują wolny dzień? napiszcze o tym ze to jest ich obowiązek i łaski nie robią
 • Jeśli przepisy się nie zmieniły przez ostatnie trzy lata, to mówienie, że „ należy się dzień wolny od pracy” jest wprowadzaniem ludzi w błąd ( tak samo jak mówienie, że krwiodawstwo jest neutralne dla zdrowiaJ sam oddałem ok. 16 litrów). Było tak, że „wolny” był czas na dotarcie, oddanie i powrót do „ pługa”. Uszczypliwy pracodawca pokazał mi to czarne na białym i dzień był N.N.. Jaro
 • No i mamy rozwiązanie zagadki:"dlaczego w Polsce brakuje krwi?" Wszystkiemu winni są pracodawcy-krwiopijcy. Gdyby nie te kapitalistyczne pijawki to oczywiście krew lałaby się strumieniami do Polskiego Banku Krwi.....
Reklama