UWAGA!

Nie rozjeżdżaj quadem lasu

 
Elbląg, Takimi "samoróbkami" nie można rozjeżdżać lasu
Takimi "samoróbkami" nie można rozjeżdżać lasu (fot. Nadleśnictwo Elbląg)

Straż leśna Nadleśnictwa Elbląg w ostatnich dniach zatrzymała osoby rozjeżdżające lasy znajdujące się pod opieką lokalnych leśników. W sumie mandatami ukrano 13 osób jeżdżących na quadach oraz 2 osoby poruszające się po lesie pojazdami własnoręcznie wykonanymi, specjalnie skonstruowanymi do jazdy po trudnym terenie.

Przypominamy, że ruch pojazdem silnikowy, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Przyjeżdżając do lasu prosimy nie zastawiać dróg leśnych, gdyż służą one nie tylko gospodarce leśnej lecz także służbom ratunkowym na przykład straż leśna czy pogotowie ratunkowe.
       Lasy Państwowe w Polsce są otwarte dla wszystkich. Każdy może w nich spacerować, zbierać grzyby, wypoczywać. Znajdują się tu tysiące parkingów leśnych, miejsc wypoczynku, punktów widokowych i wież obserwacyjnych, miejsc palenia ogniska i wiele innych elementów małej architektury tworzonych z myślą o turystach i lokalnych mieszkańcach.

  Elbląg, Efekt jazdy quadami po lesie
Efekt jazdy quadami po lesie (fot. Nadleśnictwo Elbląg)


       Otwarta forma Lasów Państwowych nie oznacza, że każdy może w nich robić, co zechce. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami nie możemy używać otwartego ognia w lesie i 100 metrów od jego granicy (oprócz miejsc specjalnie do tego celu wyznaczonych), nie możemy też spuszczać psa ze smyczy w trakcie spaceru do lasu. Rowerem możemy jeździć po leśnych drogach, za to na koniu tylko po wytyczonych szlakach. Nie możemy chodzić po lesie dosłownie wszędzie, stałym zakazem wstępu objęte są też: uprawy leśne do 4 m wysokości; powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne; ostoje zwierząt; źródliska rzek i potoków; obszary zagrożone erozją
       Powyższe zakazy za zwyczaj związane są z bezpieczeństwem ludzi, bądź przyrody lub podyktowane innymi ważnymi powodami.
      

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Odwalcie się leśne dziadki! Sami dewastujecie, wycinacie i rozjezdzacie las a ludziom nie dacie żyć. Po to jest quad aby na nim jezdzic. Qadowcy przynajmniej nie wycinają drzew.
 • Jest wyręb lasu i są sadzone nowe drzewka w szkółkach, potem są promowane różnego rodzaju akcje wspólnie z nadleśnictwa gdzie takie drzewko jest sadzone ..Ty jeździsz quadem i dobrego nic nie robisz...więc za im coś napiszesz pomyśl 2 razy
 • Eee. .nadleśnictwo Elbląg, wojsko ciężarówkami i nie tylko rozjeżdża Modrzewinę. I co i cisza ?? To wam nie przeszkadza ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  ???????(2019-04-10)
 • Skad wiesz co robie i czym się zajmuję? Robię więcej pożytecznych rzeczy niż ta firma zwana Lasy Państwowe.
 • Opowiedz nam o tym
 • @Licek - Wyrąb lasu.
 • Panowie lesnicy spójrzcie na swoj bałagan jaki robicie i macie w "swoich" lasach człowiek niedługo nie bedzie mogł chodzic po lesie bo depcze po ziemi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  Raptor(2019-04-11)
 • Jak stac cie na klada to i powinno byc cie stac na specjalistyczny tor gdzie mozesz szalec do woli. Las nie jest od rozjezdzania dla patologii.
 • To sobie jeździj rowerem po torze w kółko po stadionie zamiast jechać w terenie. Nawet w USA w parku narodowym są trasy - ale nie jakieś tory w kółko - tylko wielokilometrowe trasy dla quadow, samochodów terenowych czy motocykli. Za jazdę poza trasa są ogromne mandaty. Wytyczyć w konsultacji z quadowcami najpierw trasy po kilkadziesiąt km w każdym województwie, regionie a potem surowo ścigać tych poza trasa. Tylko część trasy będzie tak naprawdę przez lasy - będą tez odcinki dróg gminnych, polnych, szutrowych czy dojazdowych. Zwierzynę bardziej płoszą polowania z nagonka gdzie tyraliera ludzi wchodzi w krzaki i wypłasza wszelką zwierzynę i maszyny do wycinki drzew rujnujące drogi
Reklama