UWAGA!

Nowe terminy matur i egzaminów, szkoły nadal zamknięte

 Elbląg, Tak wyglądały ostatnie chwile przed maturami w ubiegłym roku
Tak wyglądały ostatnie chwile przed maturami w ubiegłym roku (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o rezygnacji z części ustnej egzaminów. Egzaminy ósmoklasisty odbędą się w dniach 16-18 czerwca.

Dziś (24 kwietnia) swój rok szkolny zakończyli maturzyści. Nie oznacza to jednak końca ich „szkolnej” kariery. Z powodu pandemii koronawirusa matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego (zamiast 4 maja). Potrwają do 29 czerwca. Dla tych, którzy z różnych przyczyn (losowych, choroby) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w pierwszym terminie, zaplanowano termin „zapasowy” na początku lipca. Matury będą przeprowadzone tylko w formie pisemnej – zrezygnowano z części ustnej. Egzaminy odbędą się w szkołach, przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów i nauczycieli. Wyniki mają być znane do 11 sierpnia. Takie terminy mają umożliwić rozpoczęcie nowego roku akademickiego 1 października. Maturalne egzaminy poprawkowe zaplanowano na początek września, ich wyniki mają być znane do końca września.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca. Prace egzaminacyjne mają zostać sprawdzone do końca lipca.

Kolejny ważny termin to 22 czerwca, kiedy to rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych zaplanowano w drugiej połowie sierpnia. - Ten plan przewiduje, ze uczniowie będą mogli rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla w niewiele różniących się [od „normalnych” – przyp. SM] terminach – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej na dzisiejszej (24 kwietnia) konferencji prasowej.

Szkoły, placówki oświatowe i uczelnie wyższe zostają zamknięte do 24 maja. Nie jest wykluczone, że ten termin zostanie przedłużony. - Za kilka dni poinformujemy, czy będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakieś formy działalności opiekuńczej – zapowiedział minister.

 

Harmonogram egzaminów szkolnych:

8 – 29 czerwca - matury

16 – 18 czerwca – egzaminy ósmoklasisty

22 czerwca – 9 lipca – egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie

17 – 28 sierpnia – egzaminy zawodowe

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Masakra jakaś szkoły zamknięte, i co ja mam zrobić zwolnić się z pracy?? Czy co z dzieciakami, działać?? Przecież to co teraz się dzieje to nie idzie tego nazwać życiem. Po otwierać szkoły, sklepy to co potrzebne do życia i ŻYĆ w miarę normalnie z podwyższonymi standardami higieny, maseczki przyłbice też stosować, imprez nie organizować. Kto ma zachorować i tak zachoruje, dla mnie to nie ma różnicy czy zdechnę na wirusa czy z głodu bez pracy. Ja już mam dosyć!! Wybory teraz ważniejsze niż wszystko inne. Hashtagi: #zostanWdomu
 • Współczuję młodzieży, stres z tym wszystkim, może źle wpłynąć na wyniki egzaminów, ale życzę powodzenia na egzaminach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Brunon(2020-04-24)
 • @Tomasz85 - dajcie koniec roku 1 czerwca a nie ciagniecie to w nieskończoność
 • O, i to są konkrety. Konkretne daty i terminy a nie gdybanie i zbywanie. A terminy super, bałem się gorszego poślizgu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  ZadowolonyMaciek(2020-04-24)
 • Ryzyko duże otwierać szkoly i przedszkola. Zdrowie dzieci jest ważniejsze niz szkoła. W tym roku nic nie otwierać NIC.
 • @Tomasz85 - nie sztuka naklepać, trzeba wychowywać, a nie zrzucac na panstwo. .500+ sie bierze, to są również jakieś obowiązki
 • Tak, i czekać aż wszyscy z głodu padną. .
 • @szoking - Weź se te 500 +, a normalnym ludzią dajcie żyć, otwórzcie szkoły, ceny niech również będą takie jak przed 500+. Trzeba żyć swoim życiem a nie wpie.. się komuś do portfela.
 • Zamknijmy wszystko na 10 lat. Ile trwały prace nad szczepionką wirusa EBOLI??
 • @Tomasz85 - a co mają wybory do egzaminów ??? też zwichrowany ???? przez tefałeny ????
 • Ha, ponad 30 lat temu matura, potem studia. .. .. czas leci a więc wszystkim młodym, powodzenia życzę, spokoju, zdrowia, zdania wszystkich egzaminów i wybrania odpowiedniej drogi na przyszłość. .. .good luck, jak mawiali starożytni "rzymianie ". .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  matura84`(2020-04-25)
 • @Tomasz85 - Tylko gdyby wszystko było pootwierane. .. i spotkałby nas scenariusz Włoch lub Hiszpanii, to wtedy wszyscy lamentowaliby, że rząd nic nie robi. A jesli chodzi o wybory, to problem ma opozycja totalna, której ani wybory tradycyjne nie odpowiadają, ani wybory korespondencyjne. Zarzucają Kaczyńskiemu brak demokracji, a tymczasem sami dążą do przejęcia władzy siłą. Opozycja nie ma za grosz honoru, nie potrafią pogodzić się z przegraną, sondaże od kilku miesięcy wyraźnie wskazują, że wyborcy nie są zainteresowani powierzeniem im władzy politycznej, ale oni jak świnie w chlewie pchają się za wszelką cene do koryta. Dążą do destabilizacji naszej Polski, namawiają wojsko do buntu (pan Sławomir Nitras poseł KO w rozmowie z dziennikarzem Sekielskim). Giertych udziela im wskazówek, jak zbojkotować wybory i jeszcze jest przy tym tak arogancki, że publikuje to w mediach społecznościowych. Podpisują jakieś brudne porozumienia, aby blokować wybory, samorządowcy opozycyjni im w tym pomagają. I jeszcze mówią, że to Kaczyński zagraża demokracji. To jest chore i szokujące.
Reklama