UWAGA!

OMON na niego polował

 Elbląg, Rusłan Kulewicz (z lewej) podczas pobytu w Elblągu w 2019 r. Obok Jacek Lewandowicz z Elbląg, który pomagał Rusłanowi w poszukiwaniach byłych mieszkańców Grodna
Rusłan Kulewicz (z lewej) podczas pobytu w Elblągu w 2019 r. Obok Jacek Lewandowicz z Elbląg, który pomagał Rusłanowi w poszukiwaniach byłych mieszkańców Grodna (fot. AK, archiwum portEl.pl)

Jedną z osób zatrzymanych na Białorusi i pobitych przez milicję jest Rusłan Kulewicz, 29-letni dziennikarz i fotoreporter z Grodna. W ubiegłym roku przyjechał do Elbląga, by szukać Polaków, którzy urodzili się w jego rodzinnym mieście przed II wojną światową.

W Grodnie na ul. Gornowych (politruk zastrzelony we wrześniu 1939 roku przez obrońców Grodna) OMON (Otriad Mobilnyj Osobogo Naznaczenija, czyli oddziały specjalne białoruskiej milicji – red.) zaatakował niewielką grupę ludzi. Aresztowany został m.in. reporter portalu hrodna.Life Rusłan Kulewicz. Został pobity w trakcie zatrzymania – poinformowała jego żona. Ona również była zatrzymana, ale wkrótce została zwolniona. Kulewicza czeka proces sądowy. Ostatnie dni OMON polował na niego. Dlaczego? Najlepsze zdjęcia z grodzieńskich protestów są jego autorstwa – relacjonuje na Twitterze Andrzej Poczobut, publicysta od lat piszący o Białorusi, działacz mniejszości polskiej w tym kraju.

Rusłan Kulewicz jest dziennikarzem gazety internetowej w Grodnie hrodna.life. W ubiegłym roku przyjechał do Elbląga po to, by szukać Polaków, którzy urodzili się w jego mieście przed II wojną światową. Pisaliśmy o tym na portEl.pl

- Rusłan chce poznać historię polskiego Grodna, ale opowiedzianą przez jego dawnych mieszkańców. Spisuje wspomnienia zwykłych ludzi, zwykłych mieszczan. Jest Białorusinem, ale z polskimi korzeniami, bo jego dziadkowie byli Polakami, ma Kartę Polaka – mówił nam wówczas Jacek Lewandowicz, elblążanin, który pomagał Rusłanowi w poszukiwaniach.

- Ciekawi mnie, jak Grodno pamiętają jego dawni mieszkańcy, jak wyglądało to miasto do czasu ich wyjazdu – mówił nam wówczas Rusłan Kulewicz. - Grodno też jest miastem napływowym - zauważa - po repatriacji Polaków przyjechała ludność z Rosji i innych terenów. Młodzi w ogóle nie znają tej historii, więc ja chcę ją przybliżyć.

Pierwszą książkę o Grodnie Rusłan Kulewicz poświęcił opowieściom ludzi, którzy w mieście po wojnie zostali. Publikuje jej fragmenty w Internecie. Druga ma być poświęcona tym, którzy z Grodna wyjechali. 

oprac. red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Proponuję wysłać tam naszego Jerzego motorówkę. Jego wiedza, doswiadczenie i cała masa osiągnięć napewno się tam przydadzą Niech jeszcze wezmie przedstawiciela w europie Tomasza Frankowskiego i Łukaszenka spasuje
 • @Zielarski - Może lepiej wysłać Wolfa wraz z drugim świetnym posłem? Ten drugi weźmie kanister spirytusu i od razu Łukaszenka odda władzę
 • OMON Otriad Mobilnyj Osobogo Naznaczenija czyli Oddział Mobilny Specjalnego Przeznaczenia – redaktórze politruku
 • @Ploterek - Wydaje mi się że tam spirytusu mnogo Pewnie jak kiedyś zaraz za bramkami u sąsiadów, zapojka droższa Tak ogólnie to można wysłać ich wszystkich, nic nie robić można wszędzie
 • białoruś zła wiadomo, będzie lepsza jak będzie w UE i będą ich eksploatować tak jak polaków, byłem, tyrałem za 8,50 euro, widziałem jak nasi rodacy skaczą sobie do gardeł, jak donoszą na siebie byle by niby mieć lepiej niż inni, taki prywatny obóz, będzie lepszą jak będą tam parady homoseksualistów, wtedy będą w Europie wiadomo a tak są w Afryce czy tam gdzieś nie wiadomo gdzie, cóż, Łukaszenka też zły bo nie ma pomysłu na państwo i jest złodziejem, Rosja zła bo też złodziejstwo, Białorusini ogarnijcie się i idźcie swoją drogą nie bierzcie przykładu z Polski bo u nas to jest dopiero cyrk złodziejsko-kolesiowski
 • Nie wpieprzejcie sie do Bialorusi i jej wyborow. Czy bialorusini wpieprzali sie wyniki wyborow e polsce, ktore jak dobrze wiadomo sa mocno podejrzane.
 • Juz mlodzi nie pamiętaja jak w Polsce byly podobne i identyczne wydarzenia. Teraz bezpieczni w UE I Nato siedzą i pierdzą przed monitorem a tam ludzie walczą i umierają za swoje marzenia i wolnosc w swoim domu, ojczyznie. Wstyd mi za was.
 • Większość na bialorusi chce Łukaszenki i nie chca zmian. Po co polska sie wtraca. Mamy swoich problemow np z UE.
 • Przestan kłamać. 80 ponad procent polakow popiera i wspiera i tegracje oraz wspolnote panstw. Co z Putinem wolisz isc pod reke????
 • polska milicja poluje na każdego Polaka byleby tylko wykroczenie zrobił
 • wiec przestrzegaj prawa
 • juz wiadomo gdzie element kryminalny ze wchodu sie ukrywa, teraz jeszcze oglosimy w gazetce zeby przybylo wiecej
Reklama