Uroczyste otwarcie nowej pracowni naukowej odbyło się w piątek (27 listopada) (fot. Anna Dembińska)
Model anatomiczny człowieka, plansze naukowe, kamera, wizualizer oraz najważniejszy element - multitablica. To tylko część wyposażenia nowoczesnej pracowni naukowej, jaką w piątek (27 listopada) uroczyście otwarto w Szkole Podstawowej nr 18. Zobacz zdjęcia.
Pracownia to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie ekologicznym „Dbajmy o środowisko, to takie proste!” organizowanym w ramach programu „Tesco dla Szkół”.
By dotrzeć do finału, uczniowie „osiemnastki” musieli zwyciężyć w eliminacjach wojewódzkich, a następnie pokonać piętnaście najlepszych szkół z całej Polski podczas wielkiego finału. Dorota Karwala, przedstawicielka Tesco Polska podkreśliła, że tegoroczna edycja konkursu przerosła oczekiwania organizatorów.
- Byliśmy zdumieni, gdy okazało się, że do konkursu zgłosiło się prawie 500 szkół. Cieszymy się z takiego odzewu szkół, ponieważ w sumie w ramach konkursu w działalność ekologiczną zostało zaangażowanych 40 tysięcy osób: uczniów, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli samorządów lokalnych. Z tego grona najlepszymi okazali się uczniowie z „osiemnastki” - powiedziała podczas piątkowego spotkania Dorota Karwala, dołączając do nagrody moc gratulacji dla zwycięskiej ekipy.
Na otwarciu pracowni nie mogło bowiem zabraknąć tych, którym szkoła zawdzięcza tę wyjątkową nagrodę, czyli zwycięzców: Przemysława Jarego, Krzysztofa Nojka, Dawida Daszkiewicza, Michała Szczepanika, Patrycji Ciosek, Karoliny Sobocińskiej, Magdaleny Grudzińskiej, Krzysztofa Grudzińskiego, Martyny Szulc, Julii Czajki i Stefana Popiołka oraz Doroty Życzkowskiej i Joanny Tykarskiej-Mazurkiewicz, nauczycielek odpowiedzialnych za przygotowanie dzieci do konkursu.
O drodze do finału i radości ze zwycięstwa, opowiedziała również Iwona Mikulska, dyrektor SP nr 18.
- Nie byłoby finału, gdyby nie ciężka, ale pożyteczna dla środowiska praca całej społeczności szkolnej – uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Zwycięstwo w finale jest sukcesem długiej i konsekwentnej pracy – podkreśliła. – Pracownia umożliwi dostęp do najnowszych technologii i dzięki wykorzystaniu nowatorskich narzędzi i materiałów pomocniczych pozwoli nauczycielom przygotować lekcje, które na pewno poruszą wyobraźnię uczniów i zapadną im w pamięć – dodała.
Podobne nadzieje mają nauczycielki przygotowujące uczniów do konkursu.
- Nie możemy zostawać w tyle. Obecne pokolenie uczniów wychowane jest w otoczeniu nowoczesnych technologii. Nie chcąc więc pozostawać w tyle, musimy urozmaicić nasze lekcje, a tablica multimedialna świetnie nadaje się do tego, by zmienić przebieg zajęć – powiedziała Dorota Życzkowska, a Joanna Tykarska-Mazurkiewicz dodała: - Możliwości jakie daje ta pracownia naukowa to wręcz inny wymiar nauczania. To już nie nudne ślęczenie nad podręcznikiem, ale forma nauki przez zabawę. Uczniowie "osiemnastki" podczas prezentacji możliwości multitablicy nie kryli radości z takiej nagrody.
- To świetna zabawa, podoba się nam to, że dzięki multitablicy lekcje będą inne. Cieszymy się, że udało się nam wygrać dla szkoły taką fajną nagrodę – powiedzieli Julia Czajka i Stefan Popiołek z klasy VI d.
„Osiemnastka" nie spoczywa jednak na laurach i obecnie przygotowuje się do kolejnego, tym razem międzynarodowego konkursu. Uczniom oraz ich nauczycielom życzymy powodzenia i dalszych sukcesów.