UWAGA!

Ostre cięcie w Sielance, czyli czas na wiosenne porządki

 Elbląg, Tak wyglądają drzewka przy ul. Jaśminowej po ostatnich cięciach
Tak wyglądają drzewka przy ul. Jaśminowej po ostatnich cięciach (fot. Michał Skroboszewski)

- Wycięto młodziutkie drzewka, które posadzono zaledwie kilka lat temu i ponad 25-letni głóg cudownie kwitnący na biało. To skandal! – napisała do nas Czytelniczka z ul. Jaśminowej, prosząc o interwencję. Sprawę wyjaśniliśmy w Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sielanka, która zarządza tym terenem.

Czytelniczka wysłała do naszej redakcji długi mail, w którym szczegółowo opisała efekty pracy ogrodników na dwóch terenach zarządzanych przez ESM Sielanka: zapleczu budynków przy ul. Gwiezdnej 1-20, jak i Jaśminowej 20-30. Dołączyła też zdjęcia, prosząc o wyjaśnienie powodów tych wycinek.

- Sielanka przez wiele lat dbała o to, by jej terenu były bogate w ozdobną i estetyczną zieleń. Od ubiegłego roku coroczne przycinanie zieleni zaczęto traktować już nie kosmetycznie, ale drastycznie (…) W tym roku, w ciągu ostatnich dni, przy blokach na ul. Gwiezdnej 1-20 (na tyłach pawilonów z Delikatesami Centrum i siedzibą Sielanki) dokonano masakry na krzewach berberysu, przedtem pięknie płożącego się po ziemi, cieszącego oczy najpierw zielonymi liśćmi, a jesienią dodatkowo czerwonymi jagodami. Teraz niektóre z tych krzewów przycięto 5 cm od ziemi. Nie ma szans, by jakieś gałązki w najbliższych latach z tego wyrosły – pisze nasza Czytelniczka, dołączając na dowód zdjęcia. - Jeszcze gorszej masakry dokonano na tyłach bloku Jaśminowa 20-30 Wspaniałe dwa szpalery krzewów o pięknych bordowo-różowych liściach wycięto całkowicie. W ich miejsce posadzono po kilka ogryzków, jakie pozostały po zniszczonym pasie pięknie kwitnących wiosną forsycji. Zostawiono pięć resztek grubszych konarów, które raczej w tym roku nie zakwitną. Z berberysami przy parkingu zrobiono to samo, co na Gwiezdnej. Ale najgorsze, co zobaczyliśmy, to wycięte młodziutkie drzewka, które posadzono zaledwie kilka lat temu i wycięto ponad 25-letnie drzewko ozdobnego, cudownie na biało kwitnącego, głogu. To, co zrobiono, to skandaliczna masakra! – uważa Czytelniczka.

Z pytaniami w tej sprawie, na prośbę Czytelniczki, wystąpiliśmy do ESM Sielanka. Otrzymaliśmy szczegółowe wyjaśnienia, w których przedstawiciele spółdzielni tłumaczą, że prowadzone prace związane są z zaplanowaną modernizacją istniejącej w tych miejscach zieleni.
       - W roku 2020 została zaplanowana modernizacja zieleni istniejącej zlokalizowanej wokół budynku Jaśminowa 20-30. Modernizacja zakładała: usunięcie drzew i krzewów wyradzających się, zamierających, nie nadających się do przesadzenia oraz posadzenie nowego materiału roślinnego. Prace podzielono na dwa etapy. Etap I wykonany w 2020 r. (przed budynkiem), drugi etap zaplanowany na wiosnę 2021 r. (teren za budynkiem) – wyjaśnia Jolanta Bogdanowicz, zastępca kierownika Działu Techniczno-Eksploatacyjnego w ESM Sielanka.

  Elbląg, Ostre cięcie w Sielance, czyli czas na wiosenne porządki
(fot. Michał Skroboszewski)


       Jak zapewnia przedstawicielka spółdzielni, celem tych zabiegów jest „odmłodzenie (zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej) istniejących krzewów, nadających się do przesadzenia, a wszystkich cięć dokonuje się wczesną wiosną, przed rozkwitem”.

- Cięcia niejednokrotnie przewyższają 1/2 masy zielonej krzewu wraz usunięciem wszelkich suchych, uszkodzonych i chorych pędów – dodaje Jolanta Bogdanowicz. - Zostały także usunięte krzewy, które - mimo corocznej pielęgnacji - są w złym stanie zdrowotnym spowodowanym głównie chorobami grzybowymi, zagrażającymi roznoszeniem chorób pozostałym zdrowym gatunkom. Usunięto drzewa, u których stwierdzono uszkodzenia szyjki korzeniowej, posusz oraz postępujący proces zamierania, dotyczy to m.in. wiśni ozdobnej i głogu – tłumaczy, dodając, że wszystkie zabiegi odbyły się zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody.

ESM Sielanka zaprojektowała też nowe nasadzenia na zapleczu budynku przy ul. Jaśminowej 20-30. - Posadzimy 45 sztuk jaśminowca wonnego, 27 krzewów róży patio, 14 sztuk bzu, 98 sztuk półkrzewu, nazywanego powszechnie szałwią rosyjską oraz 13 iglastych drzewek jałowca. Kluczowe jest także założenie nowego trawnika dywanowego – informuje Jolanta Bogdanowicz.

Prace wykonała na zlecenie spółdzielni firma specjalizująca się w pielęgnacji, zakładaniu oraz modernizacji zieleni.

Aleksandra Kwietniewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No to jak tak to czas na porzadki w biurze Sielanki, trzeba powycinac wszystkich odpowiedzialnych za tą wandalistyczą dewastację. .. no jak tak mozna byc nie odpiwiedzialnym? Karac karac za taki wandalizm, bo przyroda jest bezradna. .. .ratunku . .. .Jemioła
 • NIKT i NIGDY nie pociągnął drwali-wandali do odpowiedzialności za ich dewastacje. Urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska w urzędzie miejskim nie widzą problemu i mają to zjawisko w najgłębszym poważaniu, pozostałym tez to nie przeszkadza. Ot, choćby przy parkingu Leclerca. .. Wspólnoty rżną drzewa ile się da. .. Patologia kwitnie. Stwierdzenie, że prace wykonała firma specjalizująca się "w pielęgnacji, zakładaniu oraz modernizacji zieleni. "to nadaje się na głupi żart, gdy popatrzymy, co drwale-wandale zrobili drzewkom ze zdjęcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  18
  GłębokaMyśl(2021-03-10)
 • Niech Pani, z sielanki wypisze się i utworzy wspólnotę gwarantuję Pani, że nikt nie wytnie, nie przytnie żadnego krzaczka.
 • byłem kiedyś w spółdzielni na walnym, ludzie ustawienie przez prezes robili co chcieli a tu okazało się że po drugiej stronie barykady jest paru prawników i zaczął się cyrk.
 • "Niech Pani, z sielanki wypisze się i utworzy wspólnotę gwarantuję Pani, że nikt nie wytnie, nie przytnie żadnego krzaczka. " O co chodzi z obroną drwali-wandali !? To aż taką forsę dostają za swoje działania. .. ?
 • @GłębokaMyśl - Gdyby pani Bogdanowicz uzupełniła swoją wypowiedź o kwotę, na którą spółdzielnia dostała fakturę za modernizację zieleni to od razu wszyscy wiedzieliby w czym rzecz. ..
 • Drzewa ze zdjęcia NIE USCHNĄ w tym roku. BĘDĄ WALCZYĆ, bo mają duże systemy korzeniowe i wypuszczą gałązki i liście, których będzie na tyle mało, że nie wyżywią systemu korzeniowego, który jesienią zostanie odrzucony. Po roku nowych pędów będzie więcej, ale będą obumierać, bo będzie brakowało dla nich pożywienia od korzeni. Po 3,4 latach zazwyczaj drzewo obumiera. .. i stoi sobie kikut jak przy EOK od strony Teatralnej i nikomu nie przeszkadza fakt, ze próchnieje i może stanowić zagrożenie dla przechodniów. .. Ma tam być i już! Suche drzewa, podobnie jak posusz nie interesują drwali-wandali. .. Wiwat dobre i tanie piły łańcuchowe ! Wiwat operatorzy tych pił ! PARTIA nie widzi problemu. .. to w końcu PiS dał zielone światło dewastacji drzew w puszczy Białowieskiej i pozwolił w całym kraju na wycinki bez kontroli. .. Dziś leśnicy nie próżnują i rżną ile wlezie na chwałę nadszyszkownika Tomaszewskiego i forsy na pińset plusy !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  4
  GłębokaMyśl(2021-03-10)
 • ..
 • Co, ludzie was oszołomy w nosie mają. Tyle tekstów, waszej chorej pracy i nic. Noś maseczkę!
 • Przycinanie roślin - źle bo za nisko, nie przycinanie - źle bo nie dbają o ogródek przy bloku. Ludzie pracujący z pewnością takich problemów nie mają, natomiast ludzie starsi bądź bezrobotni spoglądający przez okno (a zdjęcie nr. 1 jest kwintesencją, pewną symboliką tego co teraz piszę)bardzo często lubią tego kalibru tematy poruszać (a to że dzieci w piłkę grają, a to że kupę pies zrobił i ktoś nie posprzątał). Zajmijmy się ważniejszymi sprawami niż w/w.
 • @mieszkawEG - pozostawiona psia kupa, świadczy tylko o skrajnym prostactwie właściciela psa i tyle.
 • @GłębokaMyśl - O co mi chodzi?? O zarośnięte wspólnoty w centrum miasta, zero dbania o tereny w okół budynków, żadnej kasy nie biorę, chętnie bym zapłacił by tereny w centrum miejscowości z aspiracjami wielkomiejskimi były czyste ładne i schludne.
Reklama