UWAGA!

Pat przełamany, śmietnik zaplanowany

 Elbląg, Podwórko przy Ratuszowej/Trybunalskiej/12 Lutego, 8 listopada 2021.
Podwórko przy Ratuszowej/Trybunalskiej/12 Lutego, 8 listopada 2021. Fot. Anna Dembińska

Podwórko, kilka podmiotów zarządzających budynkami przy nim i sporna kwestia... śmietnika. O tym miejscu, znajdującym się przy ulicach Ratuszowej, Trybunalskiej i 12 Lutego pisaliśmy już na naszych łamach, a ostatnio stało się ono "bohaterem" interpelacji przewodniczącego Rady Miejskiej.

Przypomnijmy

O zajęcie się sprawą śmieci na wspomnianym podwórku prosiła nas na początku tego roku nasza Czytelniczka. Pisaliśmy o tym tutaj, w artykule "Śmietnikowy pat".

- Wyremontowałam garaż, odnowiłam elewację i uporządkowałam na swój koszt teren koło garażu. Niestety ludzie wciąż wyrzucają śmieci w pobliżu garażu i na niego. Mam już brudną i uszkodzoną elewację. Na dodatek wybudowany został nowy budynek mieszkalny, ale o zabudowie śmietnikowej nikt nie pomyślał – informowała wtedy elblążanka. - Napisałam pisma do ZBK, do Urzędu Miejskiego w Elblągu, do kilku zarządców. Niestety wspólnoty nie mogą dojść do porozumienia – wskazywała. - Ludzie wynoszą przeróżne rzeczy i wszystko opierają na mój garaż. Wynika z tego, że lepiej było nie remontować garażu i zostawić górkę z krzakami.

Na nasze pytania odpowiedział wówczas Zarząd Budynków Komunalnych:

- W odpowiedzi na pismo w sprawie uporządkowania terenu na zapleczu wspólnot mieszkaniowych przy ul. Ratuszowej 3,5,6,7,9; ul. Trybunalskiej 17-18; 19-20ab, 21ab, ul. Trybunalskiej 23/Ratuszowej 1; 12 Lutego 8,12, Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu przy ul. Ratuszowej 4 informuje, iż wyżej wymienione wspólnoty mieszkaniowe dzierżawią od Gminy Miasto Elbląg teren przyległy do garażu, z przeznaczeniem na potrzeby gospodarcze swoich mieszkańców. Podkreślamy, że zgodnie z zapisem w § 3 ust. 2 pkt.1 Umowy dzierżawy, Dzierżawca zobowiązany jest do utrzymania przedmiotu dzierżawy, w tym obudowy i pojemników ustawionych na dzierżawionym gruncie oraz wokół obudowy i tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. W związku z powyższym obowiązek utrzymania czystości przedmiotowego terenu leży w kompetencji wyżej wymienionych wspólnot mieszkaniowych. Jednocześnie informujemy, że trwają uzgodnienia między zarządcami wspólnot mieszkaniowych dotyczące wybudowania obudowy śmietnikowej – otrzymaliśmy wtedy odpowiedź z ZBK.

Konkluzja tekstu brzmiała: "Naszej Czytelniczce pozostaje więc czekać na efekt uzgodnień między wspólnotami".

 

„Ekologiczna bomba”

  Elbląg, Podwórko przy Ratuszowej/Trybunalskiej/12 Lutego, styczeń 2021.
Podwórko przy Ratuszowej/Trybunalskiej/12 Lutego, styczeń 2021. Fot. Czytelniczka

W związku z podwórkiem i zabudową śmietnikową na początku września interpelację złożył Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. W piśmie "w sprawie: otwartych śmietników, które są tykającą bombą ekologiczną", pisze m. in.:

- Pomijając względy estetyczne zaskakujące jest to, że 500 m od gabinetu Prezydenta Elbląga znajduje się tykająca bomba ekologiczna i chyba nikomu nie zależy żeby zrobić z tym porządek. Funkcjonujący w podwórku śmietnik gromadzi odpady z kilku wspólnot mieszkaniowych. Szczury, karaluchy, ptaki, to codzienny widok mieszkańców kamienic przy ulicy Trybunalskiej, którzy alarmują wręcz i proszą o pochylenie się nad sposobem gromadzenia odpadów na śmietniku przy garażach. Zdaniem mieszkańców konieczne jest jak najszybsze izolowanie odpadów, postawienie zabudowanej wiaty, ale wcześniej przygotowani gruntu i ustanowienie ostatecznej lokalizacji dla wiaty śmietnikowej. Sprawą w styczniu 2021 zainteresowały się po raz pierwszy elbląskie media. Na pytanie dziennikarzy gazety portel.pl odpowiedział ZBK – tu w interpelacji pojawia się wyżej cytowana odpowiedź zarządu. - Mieszkańcy uważają, że miasto powinno się włączyć do tych rozmów (między zarządcami wspólnot mieszkaniowych – red.) jako mediator – pisze Antoni Czyżyk. - Czy władze Miasta znają problem i czy mogłyby zareagować, tak, aby zakończyć ten znaczący problem, z jakim mają do czynienia mieszkańcy ul. Trybunalskiej? - pyta w interpelacji.

 

Porozumienia podpisane, decyzje podjęte

Prezydent Witold Wróblewski odpowiedział na interpelację w piśmie z 28 października.

- Problem zaśmiecenia terenu przy garażach w kwartale ulic Trybunalska – 12 Lutego – Ratuszowa został zgłoszony do Urzędu Miejskiego we wrześniu ubiegłego roku. Dotychczas były prowadzone rozmowy i uzgodnienia z Zarządcami budynków w celu rozwiązania tego problemu.

29 września 2021 Zarządcy reprezentujący wspólnoty mieszkaniowe podpisali porozumienie regulujące warunki i zasady realizacji oraz użytkowania wspólnej obudowy śmietnikowej na pojemniki do odpadów komunalnych. Podmiotem wiodącym przy realizacji zadania jest Pani Czesława Piotrowska z PUIiP EL (Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych i Projektowych „EL” - red.).

Zostały już podjęte decyzje w sprawie wyłonienia wykonawcy robót polegających na postawieniu nowej obudowy na pojemniki wraz z utwardzaniem terenu. Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy z firmą realizującą zadanie. ZBK jako administrator działki gminnej Nr 97/42 oraz jako jeden z właścicieli we wspólnotach mieszkaniowych będzie partycypował w kosztach realizacji zadania proporcjonalnie do posiadanych udziałów – napisał Witold Wróblewski.

Wygląda więc na to, że „śmietnikowy pat” został przełamany, chyba jeszcze przed wybuchem „ekologicznej bomby”.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rozebrać garaż i po klopocie
 • Ekologiczna bomba, ktoś ma wyobraźnię. Jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było zabudowanych śmietników i ludzie jakoś żyli. A pomyślał pan radny że taka wiata na śmietniki to jest żadna przeszkoda dla szczurów czy karaluchów?
 • Normalne to nie jest
 • Idąc twoim tokiem rozumowania po co podcierać tylek za każdym razem skoro i tak się ubrudzi.
 • Na Starym Miescie sa tak male podworka a kamienice byly budowane 30 lat temu kiedy nie bylo wymogu kilku frakcji (wystarczal 1 pojemnik)w efekcie czego zwyczajnie fizycznie nie ma miejsce na pojemniki na smieci. Juz kilku zarzadców prosiło Miasto wielokrotnie o wyznaczenie 2 czy 3 miejsce na obrzezach starego miasta gdzie mozna byzbudowac podziemne smietniki jak na Zachodzie. Za kazdym razem miasto nie chce pomóc a bez takiej pomocy od strony prawnej zarządcy mają zwiazane rece. Np teren nalezący do miasta przy Izbie Kontroli skarbowej albo udostepnienie miejsa gdzies przy parkingu przy Muzeum. .. .
 • Wybudować ogrodzenie śmietnika z daszkiem z budżetu obywatelskiego albo jako inicjatywa ogólnomiejska w tedy ja z Zatorza przyjdę i wyrzucę śmieci po remoncie bo to z moich pieniędzy też będzie.
 • Po tylu latach jedno z najbardziej zaniedbanych podwórek będzie mieć zabudowany śmietnik. Tylko czy to coś zmieni w mentalności ludzi?
 • nakreccie film jak sie dzielnie zwalcza problemy cywilizacyjne dla portomnych
 • Przy parkingu przy muzeum, serio? Hashtagi: #AX
 • Każdy budynek ma właściciela?? Do każdego budynku śmietnik - i po kłopocie.
 • Wasze, mieszkania, wasze śmieci, wasz problem. Nie rozumiem, nie ma miejsca na śmietniki?? Serio?? Nawet na starówce - tam od wewnątrznęj strony budynków macie kwietniki, lub wybetonowane place, zróbcie sobie śmietniki. Kupujecie mieszkania w ciasnej zabudowie starego miasta (starego czyli budowanego dawno, i do dawnych wymogów)i potem lament że brak parkingów (podatnicy budujcie nam!!!), Brak śmietników (podatnicy budujcie pomóżcie nam!!), głośno nam, nie róbcie imprez !!! To jest po poprostu chore, mi jako mieszkańcowi wspólnoty, nikt nie pomagał finansowo czy prawnie przy stawianiu wiaty i pojemników na śmieci, baaa mi jako mieszkańcowi wspólnoty miasto nie chce naprawić "swojej"drogi która jest w opłakanym stanie.
 • a ggytylko wybudują to towarzysze Wróblewski z Nowakiem już planują tam konferencję prasową niczym w Rassiji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Upadły Harley(2021-11-08)
Reklama