UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Petycja w sprawie publicznego żłobka. Radni będą przeciwni?

 
Elbląg, Petycja w sprawie publicznego żłobka. Radni będą przeciwni?
fot. pixabay

Sprawą utworzenia w Pasłęku pierwszego publicznego żłobka zajmą się na najbliższej sesji tamtejsi radni. Wniosek taki wpłynął od jednej z mieszkanek tego miasta, która zwróciła w nim między innymi uwagę na „zbyt wygórowaną cenę” w prywatnej pasłęckiej placówce - tzw. klubie dziecięcym - świadczącej opiekę nad dziećmi do lat trzech.

Sprawą petycji o utworzenie żłobka pasłęccy radni zajmą się na sesji 27 listopada. Jej autorka wskazała na ten cel budynek gminny znajdujący się przy ul. Sprzymierzonych nr 5, a jednym z argumentów za utworzeniem żłobka publicznego była między innymi zbyt wygórowana cena za miejsce w prywatnej placówce, tzw. klubie dziecięcym. Z przygotowanego na sesję w tej sprawie projektu uchwały dowiadujemy się, że wniosek ma zostać rozpatrzony przez radnych negatywnie.

- Po zapoznaniu się z opinią wydaną przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Pasłęku w sprawie petycji złożonej przez mieszkankę Pasłęka, zawierającej wniosek dotyczący niezwłocznego utworzenia żłobka publicznego w Pasłęku w budynku gminnym położonym przy ul. Sprzymierzonych nr 5 w Pasłęku, Rada Miejska w Pasłęku zajmuje negatywne stanowisko w przedmiocie tego wniosku, w związku z istniejącymi obiektywnymi przeszkodami, uniemożliwiającymi utworzenie żłobka we wskazanej lokalizacji. Wskazany na żłobek publiczny przez autorkę petycji obiekt gminny położony przy ulicy Sprzymierzonych nr 5 nie nadaje się na ten cel zarówno z przyczyn technicznych jak i ekonomicznych, a ponadto obiekt ten już w 2019 roku został przeznaczony na inne pilne potrzeby społeczne gminy, tj. mieszkania komunalne oraz mieszkania chronione - czytamy w projekcie uchwały.

Jednocześnie radni zapowiadają podjęcie innych działań „mających na celu rozwój usług opieki nad dziećmi do lat 3 na terenie gminy Pasłęk”. Planują między innymi zwiększyć dotację gminną do każdego miejsca w placówkach prywatnych i uruchomić dwa kolejne oddziały przedszkolne.

- Co będzie miało bardzo duże znaczenie także dla organizacji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, gdyż w związku ze zwiększeniem liczby miejsc w przedszkolach możliwe będzie przyjęcie do przedszkoli także wszystkich dzieci w wieku 2,5 - 3 lat zgłoszonych w rekrutacji. To sprawi, że jeszcze większa niż dotychczas część organizowanych przez gminę miejsc przedszkolnych pełnić będzie funkcję podobną do miejsc żłobkowych – czytamy w projekcie uchwały.

Radni deklarują również przeanalizowanie możliwości finansowych gminy w zakresie budowy gminnego żłobka publicznego w przyszłości. W projekcie uchwały możemy również przeczytać, że „w rozpatrywanej sprawie ważny jest też fakt, że publiczny żłobek jest najdroższą formą opieki nad dziećmi do lat trzech. Ze względu na obowiązujące przepisy, funkcjonowanie żłobka publicznego wymaga utworzenia odrębnej gminnej jednostki organizacyjnej (odrębnej instytucji gminnej), spełnienia wyższych standardów lokalowych i technicznych obiektu oraz zatrudnienia specjalistycznego personelu o ustawowo określonych kwalifikacjach, w tym dyrektora, opiekunów- 1 na 8 dzieci, pielęgniarki- pow. 20 dzieci, księgowej itp. To sprawia, że koszty funkcjonowania jednego miejsca dla dziecka w żłobku publicznym jest wyższy niż koszt takiego miejsca w innych formach opieki nad dziećmi, które oferują podmioty prywatne. W związku z powyższym koszt odpłatności za miejsce w żłobku publicznym nie musi być niższy niż w placówkach prywatnych (czego oczekuje autorka petycji)”.

Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie pasłęccy radni w piątek, 27 listopada.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • polskie problemy i wielcy radni :D będą obradować i zastanawiać się, głosować, debatować, przemawiać, kopać nóżkami, czy ma być złobek czy nie zaraz będa się zastanawiać czy po chodniku chodzić szybko czy wolno :D ten kraj został sprowadzony do rynsztoku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  ooooooooooooooooo7(2020-11-26)
 • Przecież w Pasłęku radni nic nie mogą tam rządzi Napoleon
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Dr prawa(2020-11-26)
 • Tym samym sposobem roszczeniowa mieszkanka dostała odpowiedź dlaczego to tyle musi kosztować. ..
 • Autorka wskazała budynek nic tylko niech otworzy prywatny żłobek w przystępnej cenie. Bo ptaszki już ćwierkają, że rada wyda opinię negatywną.
 • Jakie to jest małe. Od lat ludzie zgłaszają potrzebę utworzenia żłobka i od lat są splawiani. Najważniejszą sprawą w tej petycji było utworzenie żłobka, to Ci odpowiadają, że się nie da, bo nie da się w dawnym pdk-u. Gdzie indziej nie można? Nie można utworzyć oddziałów żłobkowych przy przedszkolach? Chociaż jednego? Odpadłby wymóg zatrudniania kolejnego dyrektora. Koszty za duże? Bez jaj, wydają na podjazd do myjni, na jakieś armaty od czapy, cuda na kiju nic nie robiące. Jeszcze podwyższają podatek. Ale żeby na żłobek? Ło panie, bieda. A właśnie, pasłęczaki chyba jeszcze nie wiedzą, że już zdążyli przyklepać podwyżkę podatku. Ciekawe na co pójdzie. Może na maszynkę robiącą ping? Wyobraźnia nie ma granic.
 • Nie znamy specyfiki Pasłęka. Bo to portel a nie tuba medialna pasleka.
 • umknęło Ci, że tekst dotyczy Pasłęka? Zdradzę Ci jeszcze straszliwszą tajemnicę: ludzie z Pasłęka i okolicy czytają Portel. Dlatego Portel czasem pisze o Pasłęku i okolicach.
 • T w Pasłęku nie ma ani jednego publicznego żłobka?
 • Nie ma. Zlikwidowano jedyny, gdy dzisiejsze 40-latki były dziećmi.
 • Ale w Elblągu też nie powstał ani jeden nowy od lat istnieją 3,a kolejki do nich ponad roczne i listy rezerwowych dzieci. .. Rodzice pracują, ale samorząd nie ma warunków aby zapewnić podstawę maluchom. Rodzice muszą być w obecnych czasach pandemicznych - żłobkiem, przedszkolem, szkołą, pracą, domem - mają być wielozadaniowi. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  może zakłady pracy pomogą??(2020-11-30)
Reklama