UWAGA!

Plac zabaw czy parking? „O tym zdecydują mieszkańcy”

 Elbląg, Plac zabaw przy ul. Żeglarskiej, którego dotyczy ankieta
Plac zabaw przy ul. Żeglarskiej, którego dotyczy ankieta

- Spółdzielnia Sielanka przymierza się do likwidacji placu zabaw przy ul. Żeglarskiej. W jego miejsce miałby powstać parking. Ten plac jest potrzebny nie tylko dzieciom, ale też osobom starszym, które niekiedy mogą iść jedynie na krótki spacer i usiąść tam na ławeczce - mówi jedna z mieszkanek osiedla. Spółdzielnia odpowiada, że na razie nie ma mowy o likwidacji placu zabaw. - Aktualnie przeprowadzana jest ankieta i ma ona na celu poznanie opinii mieszkańców osiedla, co do przyszłości placu zabaw - informuje Piotr Szczepański, członek zarządu Sielanki.

Do skrzynek pocztowych mieszkańców ul. Pionierskiej 5a-5b oraz ul. Żeglarskiej 42-43 i 47-48 trafiły ankiety zatytułowane „Konsultacje w sprawie likwidacji placu zabaw oraz rozbudowy parkingu” .

- Nie rozumiem, jak można likwidować ten plac zabaw? Codziennie, nawet zimą korzystają z niego dzieci, a osoby starsze, których na naszym osiedlu nie brakuje, mogą sobie tam posiedzieć na ławeczkach - mówi pani Elżbieta, jedna z mieszkanek ul. Owocowej.
       Jak podkreśla Piotr Szczepański, członek zarządu Spółdzielni Sielanka, jest to na razie jedynie ankieta i ma ona na celu poznanie opinii mieszkańców osiedla, co do dalszej przyszłości placu zabaw.

A decyzja o likwidacji placu zabaw nie zapadła. - Ze względu na niewystarczającą ilość miejsc postojowych, co mieszkańcy wyrazili w swoim wystąpieniu o zmniejszenie ilości miejsc postojowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych, zaproponowane zostało takie rozwiązanie mieszkańcom. Przedmiotowy plac zabaw ze względu na swój wiek (prawie 16 lat) i liczne dewastacje wymaga ponoszenia coraz większych nakładów finansowych w celu utrzymania go w poprawnym stanie technicznym - wyjaśnia Piotr Szczepański.

Członek zarządu Sielanki wyjaśnia również, że jest to najstarszy, bo wybudowany w 2007 r., plac zabaw w zasobach spółdzielni.

- Wykonany został w dostępnej wówczas technologii. W najbliższych latach będzie wymagał gruntownych nakładów na wymianę istniejących urządzeń zabawowych oraz nawierzchni. Mając na względzie powyższe oraz tzw. ciasnotę terenową, spółdzielnia wystąpiła do mieszkańców tego osiedla o przedstawienie swojej opinii, co do przyszłości tego miejsca. Do 20 marca 2023 r. zbierane są opinie mieszkańców, które pozwolą na zaplanowanie w przyszłych latach środków finansowych na realizację oczekiwań mieszkańców - informuje Piotr Szczepański.

Zaznacza również, że alternatywą dla tego placu zabaw, jest inny plac usytuowany około 200 metrów od tego pierwszego.

- Nowy plac zabaw został wybudowany w 2017 roku, na podstawie przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety. Ten nowy, dodatkowy plac, oprócz urządzeń zabawowych, jest wyposażony m.in. w boisko do streetballa, siłownię terenową typu fitness, dwa stanowiska do tenisa stołowego, terenowe gry planszowe oraz mini drogę rowerową. Oba place znajdują się w obrębie tego samego osiedla - informuje Piotr Szczepański.

Dodaje również, że plac zabaw usytuowany przy ul. Pionierskiej został sfinansowany w całości przez mieszkańców spółdzielni i cały czas jego konserwacja w tym naprawy remontowe są finansowane przez mieszkańców.
       - To nie administracja spółdzielni decyduje o kształtowaniu rozwiązań w osiedlach, ale jej mieszkańcy i takie zasady funkcjonują od wielu lat. Wszelkie przedsięwzięcia w spółdzielni muszą mieć poparcie zamieszkałych. Rolą administracji zaś jest ich realizacja zgodnie z oczekiwaniami, które są wyrażone w ankietach, w pismach, czy wnioskach kierowanych do spółdzielni – dodaje Piotr Szczepański.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wolałbym jednak parking, bo za dużo tych placów zabaw
 • Słusznie. Niech sobie dzieciaki bawią się w chowanego między samochodami...
 • słuszna koncepcja - to mieszkańcy decydują.
 • A po co dzieci w ogóle mają się bawić na dworzu? Niech siedzą przy kompie z komórką w ręku, drugą zajadajac chipsy i popijąc colą lub energetykiem ! Niech z cielskami pokrytymi od małego cellulitem zalegają w wyrze w sluchawkach w uszach ! Do tego starsi zapodają sobie piwko i rodzice mogą spokojnie zasiąść za kółka swoich bryk stojących na parkingu ! I gitara
 • I mieszkancy w koncu zadecydują w wyborach -:)
 • Wystarczy wejść na mapę i policzyć. Pan Piotr z zarządu też nie do końca zapoznał się z mapami. Jeżeli dobrze patrzę, to jeden plac zabaw jest oddalony od drugiego o ok 80m w linii prostej, a nie 200.Powierzchniowo mają, ten do modernizacji ok.4 ary, ten duży prawie 7.5 ara. Inni mieszkańcy Sielanki nie mają nawet przy swoich budynkach placu zabaw, który przekraczałby chociaż 3 ary, więc niech ci mieszkańcy owocowej i żeglarskiej nie jęczą. Ponadto mają pare metrów dalej w pięknym parku plac zabaw o powierzchni ponad 30 arów. Jeszcze im mało?
 • Kiedy w tej wsi ruszy budoea parkingów piętrowych. Nieudacznicy.
 • @MajorTom - Stać na auto to i powinno być stać na parking bądź garaż. Won ze sztruclami z miasta.
 • A później co? Szroty na chodnikach? Bo bombelki muszą mieć piaskownice? Parking to miejsce dla samochodu, który służy w codziennym funkcjonowaniu. Co ważniejsze? Zabawa, czy funkcjonalnosc? Dzieciaki wszędzie znajdą zabawę.
 • Portelik nie ma o czym pisać? Już o żeglarskiej było, że ogrodzili wspólnotę. To teraz bol 4 liter, że ludzie wola funkcjonalność od dracych japy dzieciaków pod oknami? Rękami i nogami podpisuje się pod parkingiem. Do parku won się bawić.
 • O tym przesądzą emeryci, tak jak przesądzali w wyborach, ich ciężko przekonać, bo mają ciągle swoje uparte niedemokratyczne rozumowanie.
 • Rodzice będą mogli zasiąść za kółka swoich bryk, jeżeli na parkingu będzie miejsce dla ich bryk.
Reklama