UWAGA!

„Porozumienia Sierpniowe to nie relikt przeszłości”

 
Elbląg, Kwiaty skladają przedstawiciele Solidarności: Grzegorz Adamowicz i Jolanta Lisewska
Kwiaty skladają przedstawiciele Solidarności: Grzegorz Adamowicz i Jolanta Lisewska (fot. Anna Dembińska)

Elbląg był jednym z pierwszych miast, pierwszym w regionie, które przyłączyło się do strajku solidarnościowego, który doprowadził do podpisania Porozumień Sierpniowych. Wczoraj (30 sierpnia) uroczyście obchodzono 41. rocznicę tego wydarzenia. Zobacz zdjęcia.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w elbląskiej katedrze, po której nastąpił przemarsz pod Pomnik Ofiar Grudnia 70. Po hymnie państwowym odczytano list Piotra Dudy, przewodniczący krajowych struktur Solidarności.

"Swoimi uroczystościami pokazujecie, że NSZZ Solidarność rodził się w całej Polsce, a jego sukces był możliwy dzięki odwadze i poświęceniu tysięcy ludzi, również tutaj, w Elblągu" – napisał Piotr Duda. - "Solidarność powstała, bo chcieli tego polscy pracownicy. To oni, a nie opozycjoniści czy doradcy, masowo protestując w tysiącach zakładach pracy, wywalczyli prawo do własnej, niezależnej reprezentacji" – podkreślił.

- 41 lat temu, w sierpniu 1980 r., na Wybrzeżu, a później w całym kraju, wybuchły strajki, których efekty okazały się przełomowe dla losów Polski i tej części Europy – mówił Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. - Dyscyplinarne zwolnienie Anny Walentynowicz, suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina, doprowadziło do powstania największego ruchu społecznego w Polskiej historii. Jego rzeczywistym celem nie było wyłącznie dążenie do poprawy warunków pracy, lecz również przebudowa systemu PRL i zorganizowanie społeczeństwa niezależnego od instytucji totalitarnych – przypominał przewodniczący. - Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu i co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się, nie z powodu potrzeby politycznej – przekonywał.

Przedstawiciele Solidarności przypominali o swoim kolejnym, czternastym postulacie, o którego realizację starają się dzisiaj, czyli wprowadzeniu emerytur stażowych. Zachęcali do składania podpisów pod ich projektem. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

  Elbląg, „Porozumienia Sierpniowe to nie relikt przeszłości”
Fot. Anna Dembińska

- To przełomowe wydarzenie w najnowszej historii Polski, w którym swój udział mieli również elblążanie - mówił o Porozumieniach Sierpniowych Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - W walce o prawa pracownicze i utworzenie niezależnych związków zawodowych aktywnie brali udział robotnicy z Elbląga, którzy 18 sierpnia 1980 r. przyłączyli się do strajku. Nasze miasto było jednym z pierwszych spoza Trójmiasta, które wsparło strajk solidarnościowy, wysyłając delegację do Stoczni Gdańskiej. 19 sierpnia w Elblągu strajkowało już ponad 7900 osób – podkreślał wiceprezydent. - Za te działania, za wykazanie się niezwykłą odwagą, powinniśmy dziś dziękować ówczesnym robotnikom z całej Polski, my zaś szczególnie robotnikom z Elbląga – dodał.

- Podpisane Porozumienia Sierpniowe stały się impulsem do przemian systemowych, które w ostateczności doprowadziły do upadku PRL-u i innych krajów demokracji ludowej z bloku wschodniego, odzyskania suwerenności przez Polskę i powstania III RP - mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. - Dziś chylimy czoła przez bohaterami Sierpnia 80'. Ich postawa i hart ducha ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy. Mimo represji ze strony władzy nie poddali się w swojej walce – podkreślał.

- Porozumienia Sierpniowe przyniosły wiarę, że nawet niemożliwe staje się możliwe – napisał w liście do zgromadzonych marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. - Sprawiający wrażenie potęgi system, unicestwiając wszelką inicjatywę ludzką, ingerował w każdy możliwy obszar aktywności swojego obywatela – przypominał. - Sierpień 80' obudził nadzieję i wiarę Polaków we własne siły do życia w ojczyźnie wolnej i suwerennej.

Po przemówieniach poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ci ludzie strajkowali bo chleb i mieso zdrozaly dwukrotnie, NIKT wtedy nie myslal o zmianie systemu!!!system zmienili tylko i wylacznie komunisci najpierw obsadzajac wladze zwiazku zawodowego solidarnosc "swoimi"ludzmi, pozniej szopka z okraglem stolem, a na koniec rozgrabienie majatku narodowego i prywatyzacja. Komunistom i ich rodzinom zyje sie do dzisiaj swietnie, reszta niech tyra za grosze albo wyjezdza za praca huuuuura swietujmy, cudowna rocznica :(
 • To swięto wygląda licho. Paru solidaruchów i to wszystko. Ale super zabawę ma PO ich chyba najwięcej (ale mają parcie)
 • Jasnowidz Stefan Ossowiecki pytany w pierwszych dniach września 1939r. o losy Polski powiedział: "Polska nie zginie. .. Będzie Polska. .. Ale jaka. .. Najpierw będą rządzili komuniści, a potem świnie i kanalie. Dopiero później nasz kraj się podniesie. Ale tego ani my, ani nasze dzieci nie doczekają. Może doczekają nasze wnuki. .. "
 • I wystarczył 9 lat by w Magdalence zobaczyć już inną Solidarność, Solidarność zbrataną z komuchami, toastom i szczęściu nie było końca, cieszyli się i jedni i drudzy(My nie ruszymy was, a Wy nas). Podzielono władzę, rozdzielono stołki najbardziej zasłużonym, i rozpoczeto proces rozkradania kraju pod szczytną nazwą reprywatyzacji, niektòre giganty przemysłowe poszły za przysłowiową pietruszkę. Co dziś mamy? - 30 lat, niby wolnej i niepodległej Polski, ale czy tak jest naprawdę, ? czy to jednak kolejny etap naszej trudnej, mozolnej drogi do wolnośći Po przez historyczne zakręty, ktòre towarzyszą nam od steak lat. , w oczekiwanie na tą wolność prawdziwą. Wolność, ktòra nie będzie zakłòcana przez mocarstwa, ktore dyktują nam jak mamy dalej żyć, kogo bronić, komu udzielać pomocy, jakie mamy mieć prawo w sensie wymiaru sprawiedliwość. Czy o taką Polskę walczyliśmy w sierpniu 1980 r. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  OTAKE(2021-08-31)
 • Cenzura jak za komuny
 • poseł kras. .. .. co robił w wojsku za komuny czołgiem po placu bączki kręcił?
 • Już od 1 września podwyżki za śmieci, ciepłą wodę i oczkujemy na dalsze za gaz, prąd i RTV. Kwoty sięgają 10 procent już podwyższonych miesiąc wcześniej opłat za mieszkania. Ceny żywności to też ok. 15 procent wzrostu w ciągu kwartału. Popatrzcie na cenę kilograma chleba, tylko nie na wyrób chlebopodobny! A NOWY PISOWSKI ŁAD jeszcze przed Nami. .. .Bajtki wszelkiej maści muszą się jakoś, ,wyżywić, ,!
 • Tak jak OD zawsze Polską rządziły i rządzą podłe CWANIAKI.
 • @ZdzichuMarynarz - Jacy, ,komuniści, ,? Kaczyński? Cymański?
 • Treść tego jasnowidzenia chyba się sprawdza. .. ..
 • Do autentycznego ruchu wolnościowego sprytnie dołączyli cwaniaki i kler, no i w efekcie mamy to co mamy teraz. Za dużo w Polsce cwaniaków jest, dlatego takie podłe życie tu.
 • Wszystkie przepowiednie to tylko cwane brednie, pamiętaj.
Reklama