UWAGA!

Poznawali rumuńskie zwyczaje

 Elbląg, Poznawali rumuńskie zwyczaje
fot. nadesłana

W sobotę, 23 marca w Curtea de Arges w Rumunii zakończyła się druga krótkoterminowa wymiana uczniów z trzech szkół: Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu (koordynatora projektu), Scoala Gimnaziala Mircea cel Batran w Curtea de Arges, Rumunia oraz Osnovno Uchilishte Hristo Botev w Katuntsi, Bułgaria.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w elbląskiej placówce projektu pt. „Woda - powszechna analiza poprzez eksperymentalne badania”, którego celem jest rozwinięcie kompetencji językowych, upowszechnianie wśród lokalnej społeczności wiedzy na temat gospodarowania zasobami wodnymi oraz wzrost wykorzystania metod badawczych i narzędzi TIK.
       Przez pięć dni uczestnicy wymiany wzięli udział w wielu różnorodnych działaniach prowadzonych na terenie miasta Curtea de Arges, w szkole oraz pobliskich miejscowościach (Cosesti, Pitesti). Ceremonia otwarcia odbyła się w Urzędzie Miasta z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, społeczności oraz uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły. Przygotowany program artystyczny był imponujący, a występujący artyści bardzo profesjonalni.
       Aktywności kolejnych dni związane były ściśle z celami projektu dotyczącymi popularyzacji wiedzy o zasobach wodnych. W związku z tym, odwiedziliśmy elektrownię wodną i zaporę Vidraru Dam na rzece Arges, uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych z lokalną artystką i malarką czy też zajęciach praktycznych (m. in. garncarstwo i łucznictwo) w gospodarstwie agroturystycznym w Cosesti.
       Wspólnie spędzany czas sprzyjał integracji i kształceniu kompetencji językowych. Szczególnie, przygotowany przez rumuńskie rodziny, Family Day – nieodzowny element spotkań projektowych, podczas którego uczniowie gościli u swoich rówieśników, aby poznać bliżej lokalną kulturę i zwyczaje.
       Bardzo wzruszająca okazała się ceremonia zakończenia, która była zwieńczeniem realizacji działań projektowych minionych dni. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat z rąk dyrektora rumuńskiej szkoły – Molea Gheorghe oraz upominki od koordynatorów szkół partnerskich.
       Z entuzjazmem czekamy na ostatnie spotkanie projektowe, które odbędzie się w Elblągu w dniach 27 maja – 1 czerwca, a rolę gospodarza będzie pełnić Szkoła Podstawowa nr 11.
      
koordynatorki projektu, Magdalena Szyk-Wojtkiewicz i Mirosława Frączyk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Buna ziua. Biere blonde din Romania este bine :). La revedere. A tak na poważnie, to brawo dla organizatora za oryginalny pomysł. Rumunia jest piękna, ceny przyzwoite, przelicznik walut prawie 1:1,cywilizowany język. Polecam.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Timisoreana(2019-03-27)
Reklama