
Prezydent Elbląga nie przekaże spisu wyborców Poczcie Polskiej. Powołuje się przy tym na komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej oraz Związku Miast Polskich. Tymczasem analogiczne spisy przekazały już władze Rychlik i Markus.
Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin wydał rozporządzenie w sprawie przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Minister był do tego zobowiązany na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020r.
Prezydent Elbląga już podjął decyzję o odmowie przekazania spisu posiłkując się opinią Związku Miast Polskich oraz informacją Państwowej Komisji Wyborczej. Ale po kolei.
Rozporządzenie ministra aktywów państwowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 9 maja. Dzień później Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w liście do komisarzy wyborczych napisał, że w związku z w związku z uchwałą PKW z 10 maja w sprawie stwierdzenia braku możliwości glosowania na kandydatów w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej proces wyborczy dotyczący wyborów zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. został zakończony. W związku z tym nie ma potrzeby „przekazywania przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) spisów wyborców operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, o czym mowa w art. 15 ust. 1 powołanej ustawy.” - czytamy w powyższym liście.
Stanowisko w sprawie przekazywania spisu zajął też Związek Miast Polskich (którego Elbląg jest członkiem). ZMP zwrócił uwagę na komunikat PKW z 7 maja, kiedy komisja napisała: „głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym: 1) wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców”.
W stanowisku ZMP warto też zwrócić uwagę na ustęp mówiący o tym, że obecnie nie są zarządzone żadne wybory. „5. Obecnie nie są zarządzone żadne wybory, w których głosowanie – a więc kluczowy element procedury wyborczej – odbywałoby się na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r. Wybory, w których głosowania nie przeprowadzono w dniu 10 maja 2020 roku, zostały zarządzone w innym trybie niż określony w ustawie z dnia 6 kwietnia 2020 r. Kalendarz wyboczy, załączony do postanowienia o zarządzeniu tychże wyborów, nie został zrealizowany przez organy wyborcze.
6. Spisy wyborców przygotowuje się po zarządzeniu wyborów, zgodnie z kalendarzem wyborczym, który jest załącznikiem do postanowienia o zarządzeniu wyborów (art. 26 § 4 kodeksu wyborczego). Spisy wyborców przygotowuje się DO KONKRETNYCH WYBORÓW. Po ich przygotowaniu będzie można je przekazać, zgodnie z obowiązującym prawem, do czego zobowiązuje organy władzy publicznej art. 7 Konstytucji.” [pisownia oryginalna – przyp. red.] - możemy przeczytać w komunikacie Związku Miast Polskich.
Jak informuje dzisiejsza Gazeta Wyborcza, spisy wyborców przekazały urzędy gmin Rychliki i Markusy. Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapowiada składanie wniosków do prokuratury w sprawie przekazywania spisu wyborców Poczcie Polskiej.