UWAGA!

Prezydent Elbląga: Spisu wyborców nie oddamy

 Elbląg, Wybory się nie odbyły, ale Poczta wystąpiła o spisy wyborców
Wybory się nie odbyły, ale Poczta wystąpiła o spisy wyborców (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Prezydent Elbląga nie przekaże spisu wyborców Poczcie Polskiej. Powołuje się przy tym na komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej oraz Związku Miast Polskich. Tymczasem analogiczne spisy przekazały już władze Rychlik i Markus.

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin wydał rozporządzenie w sprawie przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Minister był do tego zobowiązany na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020r.

Prezydent Elbląga już podjął decyzję o odmowie przekazania spisu posiłkując się opinią Związku Miast Polskich oraz informacją Państwowej Komisji Wyborczej. Ale po kolei.

Rozporządzenie ministra aktywów państwowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 9 maja. Dzień później Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w liście do komisarzy wyborczych napisał, że w związku z w związku z uchwałą PKW z 10 maja w sprawie stwierdzenia braku możliwości glosowania na kandydatów w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej proces wyborczy dotyczący wyborów zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. został zakończony. W związku z tym nie ma potrzeby „przekazywania przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) spisów wyborców operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, o czym mowa w art. 15 ust. 1 powołanej ustawy.” - czytamy w powyższym liście.

Stanowisko w sprawie przekazywania spisu zajął też Związek Miast Polskich (którego Elbląg jest członkiem). ZMP zwrócił uwagę na komunikat PKW z 7 maja, kiedy komisja napisała: „głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym: 1) wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców”.

W stanowisku ZMP warto też zwrócić uwagę na ustęp mówiący o tym, że obecnie nie są zarządzone żadne wybory. „5. Obecnie nie są zarządzone żadne wybory, w których głosowanie – a więc kluczowy element procedury wyborczej – odbywałoby się na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r. Wybory, w których głosowania nie przeprowadzono w dniu 10 maja 2020 roku, zostały zarządzone w innym trybie niż określony w ustawie z dnia 6 kwietnia 2020 r. Kalendarz wyboczy, załączony do postanowienia o zarządzeniu tychże wyborów, nie został zrealizowany przez organy wyborcze.
       6. Spisy wyborców przygotowuje się po zarządzeniu wyborów, zgodnie z kalendarzem wyborczym, który jest załącznikiem do postanowienia o zarządzeniu wyborów (art. 26 § 4 kodeksu wyborczego). Spisy wyborców przygotowuje się DO KONKRETNYCH WYBORÓW. Po ich przygotowaniu będzie można je przekazać, zgodnie z obowiązującym prawem, do czego zobowiązuje organy władzy publicznej art. 7 Konstytucji.” [pisownia oryginalna – przyp. red.] - możemy przeczytać w komunikacie Związku Miast Polskich.

Jak informuje dzisiejsza Gazeta Wyborcza, spisy wyborców przekazały urzędy gmin Rychliki i Markusy. Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapowiada składanie wniosków do prokuratury w sprawie przekazywania spisu wyborców Poczcie Polskiej.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama