UWAGA!

Prezydent recenzuje radnego

 Elbląg, prezydent Witold Wróblewski
prezydent Witold Wróblewski (fot. Anna Dembińska)

- Chciałem się merytorycznie odnieść do tych bzdur, które pan radny podnosi. Radny nie wie, co się dzieje, bo się nie interesuje - tak prezydent Elbląga Witold Wróblewski skomentował ubiegłotygodniową konferencję prasową radnego Rafała Traksa. Dziś zwołał swoją konferencję na której krytycznie ocenił działalność radnego opozycji.

W ubiegłym tygodniu radny Rafał Traks (PiS) zwołał konferencję prasową, na której poinformował dziennikarzy o złożeniu interpelacji do prezydenta Elbląga w sprawie przyszłości elbląskiego portu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Dziś (7 grudnia) prezydent Witold Wróblewski zaprosił dziennikarzy, aby odnieść się do konferencji radnego. - Odnoszę wrażenie, że radny nie wie, co dzieje się w elbląskim porcie, ponieważ się nie interesuje. I to jest jedyna właściwa odpowiedź. Gdyby w ostatnich latach wyraził zainteresowanie sprawami naszego portu, to by wiedział dwie rzeczy: co miasto planuje w związku z budową kanału przez Mierzeję i jak toczą się rozmowy z ministrem Markiem Gróbarczykiem [wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury, wcześniej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - przyp. SM] - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Prezydent wypomniał radnemu brak obecności na posiedzeniach komisji, na których omawiana była tematyka elbląskiego portu. Podczas obecnej kadencji radni rozmawiali o porcie na dwóch posedzeniach Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta oraz na dwóch posiedzeniach Komisji Gospodarki Miasta. Trzeba jednak zauważyć, że radny Rafał Traks nie jest członkiem tych komisji. Z drugiej strony - brak formalnego członkostwa w komisji nie uniemożliwia obecności na jej posiedzeniu.

I tak przez dwadzieścia kilka minut. Prezydent zwrócił uwagę m. in., że nie znalazł interpelacji radnego na temat portu, na to, że wszystkim parlamentarzystom wysłał w październiku 2020 r. najważniejsze tematy z punktu widzenia miasta z prośbą o wsparcie. Przypomniał swoje zastrzeżenia do rządowego programu „Polski Ład“ zwracając uwagę na zmniejszenie dochodów miasta w wyniku jego wprowadzenia.

  Elbląg, radny Rafał Traks
radny Rafał Traks (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Naszych czytelników pewnie mniej interesują animozje na linii prezydent - radny, a bardziej szczegóły dotyczące przyszłości elbląskiego portu w kontekście budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję.

- Mamy zaktualizowaną strategię, o czym też pan Traks nie wie, ekspertyzy... Dziś chciałem się odnieść do rewelacji pana radnego Traksa - mówił prezydent w odpowiedzi na nasze pytanie dotyczące szacunków obrotu po uruchomieniu kanału.

Kilka informacji udało się jednak uzyskać.

- Szukamy pieniędzy w Unii Europejskiej i przygotowujemy się poprzez Regionalny Program Operacyjny do tego, aby je pozyskać. Mamy wstępną akceptację, że jeżeli chodzi o obrotnicę (dla statków - red.), to będzie to prawdopodobnie inwestycja kluczowa, gdzie będziemy mieli szansę pozyskać środki z Unii Europejskiej - mówił Witold Wróblewski. - W projekcie budżetu mamy zaplanowane milion zł na dokumentację.

Prezydent ocenił, że port jest dobrze przygotowany do otwarcia kanału. Zwrócił uwagę na zainteresowanie potencjalnych inwestorów możliwościami, jakie otworzą się po uruchomieniu inwestycji. Poruszył kwestię połączeń drogowych oraz kolejowych oraz wykorzystania terminali portowych, posiadania wykwalifikowanych kadr.

- To na spokojnie w nowym roku pokażemy: pewne rzeczy, które są przygotowane. Po to aktualizowaliśmy strategię, by móc pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej - mówił prezydent.

 

Aktualizacja z godziny 19:50

"Cieszę się, że pan Prezydent tak szybko odniósł się do mojej interpelacji i nawet zorganizował w tej sprawie konferencję prasową. Znając Witolda Wróblewskiego wiedziałem, że nie przepuści okazji do zaatakowania mnie, zarzucenia braku wiedzy. Liczyłem jednak na to, że poza oskarżeniami pod moim adresem, pojawią się również konkrety związane z rozwojem elbląskiego portu, stanem przygotowań miasta do otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Przecież jako mieszkaniec miasta mam prawo to wiedzieć. Cóż… Szkoda, że ta konferencja nie wniosła nic do debaty publicznej i nie poszerzyła wiedzy ani mojej, ani mieszkańców Elbląga.

Panie prezydencie, czy nie lepiej zamiast atakowania mnie, powiedzieć, jakie inwestycje będą realizowane w elbląskim porcie, jaki będzie ich koszt i źródła finansowania? Nie ukrywam, liczyłem, że przedstawi pan konkretne informacje, jak będzie wyglądał Nasz port w 2023 roku.

Przekop z pewnością wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego. Pan Prezydent na pewno ma to również na uwadze. Liczyłem więc także na informacje o planowanych przedsięwzięciach związanych z turystyką wodną. Niestety, nic z tego.

Przekop zostanie oddany do użytku za około 18 miesięcy. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Mamy więc bardzo mało czasu, a pan Prezydent dopiero w przyszłym roku chce poinformować o swoich planach inwestycyjnych. Tymczasem procedury przetargowe – od ogłoszenia po wybór oferty - potrafią ciągnąć się miesiącami. Jeszcze dłużej trwa proces ubiegania się o środki unijne. W tej sytuacji proszę nie mieć do mnie pretensji, tylko uspokoić mnie i innych mieszkańców konkretami, przedstawieniem harmonogramu prac.

Panie prezydencie, mimo wszystko dalej liczę na współpracę przy dobrych projektach dla Elbląga i deklaruję swoją pomoc przy pozyskiwaniu środków z projektów rządowych. Dla mnie liczy się Elbląg, a nie kłótnie, które nic nie wnoszą." - tak Rafał Traks skomentował konferencję prezydenta na swoim profilu na Facebooku.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Język chyba malo kulturalny, taki prosty a to chyba nie wypada niektorym, niezależnie od sytuacji, ale cóż. .. .
 • Mija już jego 2 kadencja kiedy ten człowiek weźmie się do roboty ? Gdzie miejsca pracy, inwestorzy, tanie mieszkania i działki pod budownictwo indywidualne, zaplecze rekreacyjne dla mieszkańców ? OBIECYWAŁEŚ Wróblewski nam to !!!!!
 • Ble, ble, ble. .. bez konkretów. Mamy, pokażemy, wiemy co chcemy. .. To tak jak z programem PO, jest, ale nikt go nie widział.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  77
  26
  jaPolak(2021-12-07)
 • Dzięki prowadzonej polityce lokalnej prowadzonej przez Wróblewskiego w Elblągu mamy najniższe pensje w Polsce (najniższa krajowa to standard)i wysokie ceny mieszkań jak w wielkich aglomeracjach (w Gdyni znajdziemy tańsze mieszkania o identycznym standardzie jak w Elblągu). I ZDZIWIENI że miasto się wyludnia !
 • Nie tylko radny nie wie panie prezydencie, ale przede wszystkim mieszkańcy nic a nic nie wiedzą i co robi pan dyrektor portu? Bo czy zarząd portu utrzymuje się z wypracowanych - swoimi działaniami - pieniędzy, czy też elblążanie dopłacają?
 • Kiedy ujrzymy kogoś mlodszej generacji, o nienagannej aparycji, wysokiej kulturze osobistej, wizji, o przyjaznym usposobieniu, coś na miarę panujacych minimalnych wymogów obecnych czasów, czekamy
 • a jak pan skomentuje podwyżkę prawie 100%, może jakiś przykład takiej podwyżki w innym sektorze, co z przyzwoitością dbaniem o finanse, to jest chyba bardziej ciekawe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  10
  slawekel(2021-12-07)
 • @kjm - a prezydent to ile wypracował że teraz zarabia prawie 20tyś. ?
 • Trzy powyzsze wpisy z Biur PiS na 1 Maja 2.krytykuja jak zwykle ich autorzy wszystko co od prezydenta Wróblewskiego Każdy kto nie z PiS to wróg, szczególnie, gdy jest przy władzy. Gdybyście przestali zamieszczac swoje jadowite texty krytykujace niekulturalnie wszystko co pochodzi z Ratusza to byłoby przyjemniej czytać Portel. Nie mogę się doczekać Waszego programu naprawy Elbląga i przedstawienia kandydata na prezydenta Elblaga. Zaznaczam, że nie jestem fanem żadnego ugrupowania, jak ta nieglosujaca polowa, ale nie lubię chamstwa i krytyki dla krytyki Czekamy na pozytywne propozycje, bo Pić wódke i narzekać to kużden jeden potrafi, a robić nie ma komu. A radny niech przestanie wykonywać rozkazy swoich zwierzchników od przygotowywania klimatu do referendum.
 • Jasno z wypowiedzi wynika, że jeszcze nic konkretnego nie zrobiono. Chcą dopiero zrobić i jak zawsze nic z tego nie wyjdzie. ..
 • gdzie jest kandydat na nastepnego prezydenta Eg. , z PiS, czemu ciągle tylko prowadzi kampanię przez nieeleganckie i niemerytoryczne wpisy swoich podwladnych
 • Bawimy się w odwracanie kota ogonem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  4
  PiesekLeszek(2021-12-07)
Reklama