UWAGA!

Prof. Tadeusz Iwiński: Ta wojna pokazuje słabość Rosji

 Elbląg, Prof. Tadeusz Iwiński (z prawej) był gościem klubu portElu
Prof. Tadeusz Iwiński (z prawej) był gościem klubu portElu (fot. Anna Dembińska)

Gościem kolejnego klubu portElu w CSE Światowid był politolog, prof. Tadeusz Iwiński, były parlamentarzysta i specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych. Tematem spotkania w CSE Światowid była wojna rosyjsko-ukraińska. Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi profesora Tadeusza Iwińskiego. Zobacz zdjęcia ze spotkania

- o wywiadzie dla portElu z początku lutego, w którym wątpił w wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej

- Pomyliłem się. Znałem Władimira Putina jeszcze z czasów, kiedy nie był prezydentem Rosji. Spotkaliśmy się w momencie, kiedy był premierem i p.o. prezydenta, a w Czeczenii wybuchła wojna. Byłem członkiem Zgromadzenia Rady Europy w Strasburgu. Kilkanaście przebywałem byłem w latach 90. w Czeczenii. Grozny [stolica Czeczenii – przyp. SM] po bombardowaniu wyglądał jak Warszawa po Powstaniu Warszawskim. Zależało mu na spotkaniu z nami, aby zmienić negatywny obraz Rosji w Radzie Europy. Wracając do mojej pomyłki: jestem szachistą amatorem. Jest taki powiedzenie szachowe: groźba jest silniejsza od ruchu. Po co Rosja ma zaczynać wojnę, w której nie ma co ugrać? Jaki byłby cel takiego ataku? Ta wojna pokazuje, w jakim stopniu Rosja jest państwem niesprawnym, nie tylko pod względem militarnym, ale także planowania.

 

- o tym, kto skorzysta na tej wojnie

- W największym stopniu skorzystają Chiny. Granica rosyjsko-chińska ma długość ponad 4 tys. km. Po stronie Rosji mieszka 4 mln ludzi – po chińskiej prawie 400 mln. Chińczykom bliżej jest do stanowiska rosyjskiego niż amerykańskiego. Rosjanie stawiają w tej wojnie dwa warunki: Ukraina nigdy nie przystąpi do NATO – w moim przekonaniu na tym się skończy: Ukraina będzie musiała się zgodzić na pewien stopień neutralności W tej dramatycznej sytuacji kierownictwo ukraińskie będzie musiało się zgodzić. Drugi warunek to zmiany terytorialne: m.in. uznanie odrębnego statusu pseudorepublik donieckiej i ługańskiej.

 

- o reakcji świata

- Na świecie panuje krucha równowaga atomowa. Tylko Stany Zjednoczone i Rosja są w stanie odpowiedzieć na uderzenie atomowe przeciwnika. Druga rzecz: to co można zrobić wobec Rosji? Ten kraj dysponuje ropą i gazem. Jeżeli chodzi o Unię Europejką, to najbardziej jest uzależniona od Rosji jeżeli chodzi o gaz. Stąd są te spory o Nord Stream 1 i 2. Jeżeli chodzi o ropę naftową, to w mniejszym zakresie, gdyż złoża tego surowca posiadają też inne kraje jak np. Wenezuela czy Arabia Saudyjska. A po trzecie: po co konflikt z Rosją takiej Hiszpanii i Portugalii, które są daleko.

W piątek do Warszawy przyjedzie prezydent USA i powie, co ustaliło kierownictwo NATO poprzedniego dnia. W czwartek odbędzie się też spotkanie grupy G7 – największych gospodarczo państw świata. Wykluczone jest rozwiązanie militarne. Prawdopodobnie Amerykanie zaproponują zwiększenie kontyngentu swoich wojsk w Europie. Będą nowe sankcje jeżeli chodzi o nośniki energii. Więcej nie można zrobić, Amerykanie przecież nikogo nie zaatakują. Dlatego propozycja Jarosława Kaczyńskiego o misji pokojowej NATO w Ukrainie była absurdalna – nie został zaatakowany kraj należący do NATO.

 

- o roli Polski w doprowadzeniu do pokoju

- Polska nie jest samodzielnym podmiotem – występujemy jako członek NATO i Unii Europejskiej. Trzeba kłaść akcent na rozwiązania pokojowe. Samodzielnie jako Polska nie możemy odgrywać żadnej roli, ani też „potrząsać szabelką” nadmiernie. Krytycznie oceniam wyjazd do Kijowa. Nawiasem mówiąc, każdy z nich pojechał tam w innym celu, „upiec własną pieczeń”. Prawdopodobnie nic z tej wizyty nie wyniknie. Jednak sama obecność ich jest symboliczna.

 

- o możliwości ukarania Władimira Putina przez trybunał międzynarodowy

- Trybunałów międzynarodowych jest dużo i są często mylone ze sobą. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze jest jednym z organów ONZ. Jest Międzynarodowy Trybunał Karny – stosunkowo niedawno powołany. Były trybunały ds. sądzenia zbrodni w byłej Jugosławii oraz odrębny ds. badania zbrodni popełnionych w Rwandzie. Który trybunał miałby sądzić Władimira Putina? Na pewno nie ten od byłej Jugosławii lub Rwandy. Procedura jest bardzo skomplikowana. Młyny sprawiedliwości mielą bardzo powoli. Nie wiem, czy do tego dojdzie, ale na pewno Putin na to zasługuje.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie no, przebijacie już wszystko jak macie takich guru.....
 • Co niewygodne komentarze ten wasz guru i drugi juras żenada
 • Tylko opinia nadwornego socjalisty mnie interesuje. Dajesz....
 • Bomby spadły na cmentarz Polskich oficerów. Czy to był cel militarny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Won z Putinem(2022-03-23)
 • Fajnie, że pan profesor do Elbląga zawitał, bo przynajmniej kilka słusznych rzeczy powiedział; jak np. to, że kijowska wizyta naszych reżimowych POdżegaczy wojennych, to była POrażka i machanie szabelką jeno. Profesor niestety nie dodał już, że jest to również łupanie w wojenny bębenek tej militarystycznej kliki oraz proste prowadzenie nas jako Rzplitej do wojny z Rosją. O czym już wspomniał natomiast, nie dalej niż dziś, dr Orzeł (Józef - po Naczelniku zapewne:), członek-doradca naszego rządu z ramienia PiS; Dużo głupot, nie będę nawet streszczał, ale puenta - zabija: "W wywiadzie dla Polskiego Radia z niezwykłą lekkością w głosie stwierdził: Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  21
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-03-23)
 • Rosja wcale nie jest słaba, posiada surowce i technologie - z tego też powodu jakiekolwiek nakładane na nią sankcje są daremne. Uważam - że to tzw. rozwinięty zachód jest słaby i zniedołężniały, to są - jak ktoś w telewizji powiedział - grube i opasłe kocury żyjące w dobrobycie. Co ich obchodzi jakaś tam wojna na Ukrainie - ona jest daleko od nich, czym mają się przejmować, Rosja im nie zagraża. Niestety, ale historia powoli zatacza koło - takie samo podejście było do Hitlera, przecież jak zajmie Czechosłowację to nic się nie stanie, może się uspokoi - i do czego taka polityka doprowadziła? W 1939 zostaliśmy sami, wszyscy nas opuścili i odwrócili się do nas plecami. Tak samo teraz dzieje się z Ukrainą. Gdyby wojska NATO na prośbę Ukrainy weszły na jej teren z wojskiem Putin nie śmiałby nic robić tylko szybko by się wycofał. Nawet gdyby doszło do jakichś militarnych utarczek to nawet Putin nie jest idiotą, nie odważyłby się na użycie broni nuklearnej wiedząc, że NATO odpowie tym samym. Taka sama sytuacja może zdarzyć się na ulicy, gdy zaczepia ciebie chuligan, dużo krzyczy i straszy - ale jak dostanie wp..... to ucieka.
 • Przecież jego działania i jego obozu politycznego umożliwiły to wszystko Putinowi
 • Elbląg to takie specyficzne miasto i specyficzna mentalność, tu na kazdym kroku boją się mądrych ludzi ! Zwalczają w partii, zwalczają w pracy i zwalczają zza pulpitu! Takie prowincjonalne trendy mało oczytanego i złośliwego spoleczenstwa, ale taki tu prosty klimat od lat ! Malo konkretów bo marna albo żadna wiedza!
 • Nie będzie zadowolony z opini o słabości największego komunistycznego przodownika
 • Tyle lat by zrobić coś by odłączyć się od Rosji nic nie zrobiono.... - a facet za plecami działał. I co najgorsze że to robić dalej bo poczuł ze jest bezkarny... on ma w nosie ile straci ile ludzi zginie. I tak zachód będzie go finansował :/
 • Pił wódę z ruskimi a teraz ekspert. Jeszcze z Bolkiem zróbcie wywiad i Olkiem Kwaśniewskim. Hashtagi: #Historia
 • Spotykał się z putinem i dalej jest na usługach, kiedy wreszcie komuchy przestaną być promowani? Przecież to V kolumna. Jego opinie szerzą fałsz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  deren(2022-03-24)
Reklama